V neděli se na mosteckém závodišti odběhne první klasický dostih letošní sezóny Jarní cena klisen. Stejně jako v předešlých letech i tentokrát se podíváme, jakými cestami se klisny, které v něm budou startovat, dostaly ke svým současným majitelům - kde, kdy a za kolik je získali, případně zda si je sami odchovali.

 
Letos to bude poměrně stručné - startovní pole totiž čítá pouhých 8 klisen. Přesto tvoří zajímavý průřez - najdeme mezi nimi jak vlastní odchovankyně, tak klisny zakoupené jako odstávčata, koupené na dražbách ročků i jednu, která byla získána na mixed dražbě jako dvouletá.

Pomůže Devoir Rien rozšířit kvalitní rodinu u nás?

Je potěšitelné, že na rozdíl od loňského roku, kdy mezi startujícími klisnami nebyla žádná, kterou by si její majitel sám odchoval, letos jsou na startovní listině dvě. A mezi nimi i vítězka trialu a favoritka dostihu Devoir Rien (Olympic Glory). Klisna z chovu Jiřího Charváta je dcerou Dumnonie (Silver Frost), vítězky obou ex-federálních mílových klasik pro klisny, která díky druhému místu v Premio Bereguardo (L) v Miláně má i status blacktype koně. Asi není třeba připomínat, že Dumnonia, kterou pro Jiřího Charváta zakoupil jako ročku v Deauville za 26.000 € Christian Richner, je polosestrou My Old Husbanda (Gentlewave) či Dominiqua (Motivator) a že jejich matka Dentelle (Apeldoorn) dala nejen koně známé z našich drah, ale i francouzskou Gr.3 vítězku Barkaa (Siyouni), která byla prodána do chovu za 150.000 dolarů.

Devoir Rien je prvním potomkem své matky, narozeným z připuštění špičkovým mílařem Olympic Glory (Choisir), který v roce 2017, kdy byl pro Dumnonii vybrán, připouštěl za 15.000 €. V chovu ale zatím zůstává za očekáváním a hned následující rok jeho cena klesla na 12 tisíc a letos připouští za 5.000 €. Pomoci rozšířit kvalitní rodinu v našem chovu by jednou mohla i druhý potomek Dumnonie dvouletá Whirl Wind Girl (Toronado), která je již v péči Pavla Tůmy. Loni se Dumnonii narodil první hřebec, jehož otcem je Hunter's Light (Dubawi), pak zůstala prázdná a letos měl být jejím partnerem vítěz Prix Ganay (Gr.1) a druhý z Ceny Vítězného oblouku Cloth of Stars (Sea The Stars).

Nepřehlédněte: Prolomí Devoir Rien kletbu vítězek trialu? V neděli v Mostě první klasický dostih

Druhou vlastní odchovankyní na startce JCK je Solemeena (Shamalgan) z chovu Martina Bláhy, která je zároveň jedinou zástupkyní domácího chovu. Ta se v Česku nejen narodila, ale byla zde i počata během jediné sezóny, kdy dvojnásobný Kůň roku ČR a italský Gr.1 vítěz Shamalgan (Footstepsinthesand) stál ve Střelicích. Klisna je čtvrtým startujícím potomkem vítězky bývalé Ceny Hřebčína Napajedla Sereny (Rainbows for Life) a jejím prvním vítězem na rovině. Na překážkách dokázala dvakrát zabodovat její prvorozená dcera Sheika Zuza (Suteki Shinsukekun). Klisna pochází z rodiny, kterou u nás založila francouzská Starlit Hour (Kaldoun), dovezená na počátku 90. let jako jedna z klisen do loterie Fondu na záchranu koní.

Nejvíce se nakupovalo na dražbách ročků

Zbylých 6 klisen bylo českými majiteli zakoupeno na zahraničních dražbách. Nejdéle je v Česku dvojice nadějí Rabbitu Trhový Štěpánov Rabbit Coulsty (Coulsty) a Rabbit Manduro (Manduro). Obě stáj získala už jako hříbata na Tattersalls Ireland Flat Breeding Stock Sale a nijak draho. Mandurova (Monsun) dcera stála 3.000 €, Coulstyho (Kodiak) byla ještě o tisíc euro lacinější.

Dokonce ještě výhodněji byla zakoupena jedna z favoritek Sparkle Shout. Klisnu z prvního ročníku předního dvouletka a později výborného sprintera Red Jazz (Johannesburg) koupil Adam Wyrzyk na zářijové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Irsku za pohou tisícovku eur. Na stejné dražbě, byť v její výběrovější části, byly Tomášem Jandou zakoupeny i Giannina (Sir Percy) a Muguruza (Footstepsinthesand). Obě ale již podstatně dráž - Giannina za 7.500 € a Muguruza za 22.000 €.

sparkle shout
Sparkle Shout stála jen 1000 €, přesto bude v neděli patřit ke klisnám s největšími šancemi na úspěch

Ve výčtu už nám zbývá jen Trezy Lady (Wootton Bassett). Hnědka ze stáje dr. Nieslanikové byla zakoupena jako dvouletá, i když v únoru loňského roku, kdy ji Christian Richner získal za 9.000 € na mixed dražbě v Deauville, ve skutečnosti ještě ani dvouletá nebyla. Narodila se totiž až v květnu.

Srovnáme-li letošní pole s předešlými, můžeme, stejně jako v loňském roce, konstatovat jistý trend poklesu cen účastnic první klasiky nebo přesněji snižující se částky, za kterou je získána nejdražší klisna. Před 7 lety stála nejdražší 80 tisíc eur, před 6 lety 50 tisíc a v roce 2016 30 tisíc euro. Předloni sice nejdražší klisna byla zakoupena jen za 9.000 €, ale dražbou prošly jen 4 z účastnic. Loňskou nejdražší klisnou v poli byla za 14.000 € zakoupená Fraga a díky Muguruze, která byla ještě o 8.000 € dražší, se možná trend začíná obracet. Nedávná historie však ukazuje, že nejdražším klisnám v poli se vesměs v dostihu nedařilo, byť třeba Fraga skončila druhá. Uvidíme, jak si letos povede Muguruza. (miv)

Předchozí články na toto téma:
Jak získat klisnu do JCK? Zatímco loni si majitelé většinu odchovali, letos všechny koupili (2020)
Kolik stojí klisna do JCK? Pokud jí koupíte, vešli jste se letos do 9.000 €, ale většinu si majitelé sami odchovali (2019)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net