V pátek odstartuje na mosteckém závodišti první klasický dostih letošní sezóny Jarní cena klisen. Stejně jako v předešlých letech i tentokrát se podíváme, jak majitelé ke svým nadějím pro úspěch v klasice přišli, kde, kdy a za kolik je získali, případně zda si je sami odchovali.

 
Na tu poslední variantu z úvodu však můžeme rovnou zapomenout. A je to škoda. Zatímco v loňském roce si většinu startujících z devítičlenného pole odchovali sami majitelé, letos na startovní listině není jediná klisna owner-breedera. Nepomohly ani jejich loňské výborné výsledky - ačkoliv zvítězila zakoupená Gold Memory (Havana Gold), další tři místa obsadily klisny majitelů-chovatelů: Astoria (Silver Frost) Jiřího Charváta, Pray for Paris (Next Desert) Bertierů a Dark Absolu (Pouvoir Absolu) Rabbitu Trhový Štěpánov.

Všech 11 letos startujících klisen si tedy jejich majitelé koupili, 10 z nich na veřejných dražbách či bezprostředně po nich. Z pohledu typů dražeb se jedná o velmi pestrou kolekci klisen, neboť je majitelé nakupovali v různých fázích jejich života - od hříbat, přes ročky a dvouleté až po letošní nákup a stejně pestrá je směsice dražeb a zemí, v nichž byly zakoupeny.

Tím nejčerstvějším nákupem bychom mohli začít - jako tříletá byla zakoupena Zariyannka (First Defence), kterou v únoru na mixed dražbě v Deauville vydražil Chris Richner za 5.500 €. Naděje stáje Lokotrans Slovakia CZ byla kupována jako nestartovavší a bez dostihové zkušenosti se postaví i na start klasického dostihu.

Dvě klisny byly získány jako dvouleté, jedna na breeze-upu, druhá na dražbě koní v tréninku. Z letní dražby v Deauville, respektive její breeze-up části, k nám přišla Redhead Lady (Hot Streak), tehdy zakoupená za 5.000 €, naopak z podzimní dražby koní v tréninku se do Čech dostala Secret Passion (Havana Gold), vydražená za 7.500 gns. Ani pro jednu to nebyla dražební premiéra, ale zatímco Redhead Lady odešla jako ročka neprodána, když za ní bylo na Tattersalls Ireland Yearling Sale nabídnuto jen tisíc eur, Secreta Passion změnila majitele už jako odstávče a to za vysokých 75.000 gns.

Nejvíce klisen bylo zakoupeno na dražbách ročků. Achird (Archipenko) koupil Adam Wyrzyk u Tattersalls za 4.000 gns, Eternity (Power) prošla badenskou dražbu, kde ji Lokotrans získal za 11.000 €, Fragu (Holy Roman Emperor), která byla bezúspěšně nabízena už v únoru, získal na zářijové dražbě Tattersalls Ireland Tomáš Janda za 14.000 €. Vedle Anglie, Irska a Německa je zastoupena i Francie, kde, přesně na Podzimní mixed dražbě v Deauville, byla za 2.000 € zakoupena Sylviana (Zanzibari). Dražbou. Dokonce dvěma prošla spolufavoritka Barthesa (Alhebayeb), ale nebyla prodána ani na únorové Goffs Februuary ani později na Goffs Open Yearling, po které ji ze stáje, údajně velmi lacino, získal Tomáš Janda.

Dvě z pátečních účastnic Jarní ceny klisen byly zakoupeny jako odstávčata a pozorného turfmana jistě nepřekvapí, že to byly obě klisny Rabbitu Trhový Štěpánov, pravidelně nakupujícího na Tattersalls December Foal Sale. Dražší z dvojice byla Rabbit Toronado (Toronado), která stála 12.000 gns, Rabbit Breath (Bated Breath) přišla současného majitele jen na 4.000 gns.

Srovnáme-li letošní pole s předešlými nelze si nevšimnout trendu stále nižších částek, za které jsou uchazečky o klasický triumf nakupovány nebo přesněji stále nižší částky, za kterou je získána nejdražší klisna. Před 6 lety stála nejdražší 80 tisíc eur, před 5 lety 50 tisíc a v roce 2016 30 tisíc euro. Loni sice nejdražší klisna byla zakoupena jen za 9.000 €, ale dražbou prošly jen 4 z účastnic. Nedávná historie navíc ukazuje, že nejdražším klisnám v poli se vesměs v dostihu nedařilo. Letos patří primát favorizované Fraze, tak uvidíme, zda ono "prokletí" nejdražších dokáže zlomit. (miv)  
 
Související články:
Kolik stojí klisna do JCK? Pokud jí koupíte, vešli jste se letos do 9.000 €, ale většinu si majitelé sami odchovali (2019)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net