V sobotu se v Mostě uskuteční již 74. ročník Jarní ceny klisen, jejímž patronem je letos město Most. Stejně jako v předešlých letech se i tentokrát podíváme, jakými cestami se jeho účastnice dostaly k současným majitelům a jak hluboko museli majitelé sáhnout do kapsy, aby o startu v klasickém dostihu mohli uvažovat.


Dáte-li si tu práci a přečtete si články, které jsme na téma účastnic první klasiky publikovali v předchozích letech, zjistíte, že se sobě hodně podobají. Ač různě klesá či stoupá podíl klisen zakoupených na dražbách v porovnání s vlastními odchovankyněmi svých majitelů a stejně tak se mění ceny, pokud bychom měli stanovit průměrné pole posledních let sestávalo by z odchovankyň Jiřího Charváta a Jiřího Trávníčka, k nimž se občas přidá další klisna či klisny tuzemského chovu, proti kterým nastupuje početně silnější sestava klisen importovaných. Stejnému profilu odpovídá i letošní startovní pole.

Druhý trend, který lze v posledních letech vystopovat, je klesající cena těch klisen, které majitelé koupili veřejně na dražbě. V posledních 8 ročnících najdeme klisny za 30, 50 i 80 tisíc eur, letos oficiální cena žádné z nich při koupi současným majitelem nedosáhla pětimístné sumy. Nicméně třeba u Lady Sophie (Golden Horn), prvního potomka vítězky Poetic Imagination (Exceed and Excel), polosestry dvou blacktype koní, lze předpokládat, že hranici překročila. Dcera anglického derby vítěze byla nabídnuta jako ročka Na Tattersalls October Yearling Sale (Book 2), kde však byla za 30.000 gns vykoupena zpět svých majitelem a prodána až poté privátně.

Z těch, u nichž cenu známe, byla nejdražší La Violette (Territorries), dcera listed vítězky Taleteller (Bernardini), kterou pro stáj JUDr. Jany Fialové vydražil Zdeno Koplík loni na letní breeze-up dražbě v Deauville za 8.000 €. La Violette byla zakoupena jako dvouletá a spolu s Douleur Preferee (The Gurkha) je jedinou účastnící, kterou její současný majitel koupil na dražbě nikoliv jako ročku. Douleur Preferee také zakoupil Zdeno Koplík a hnědku běhající v barvách Lokotransu Slovakia získal až letos - na únorové mixed dražbě společnosti Arqana v Deauville, kde za ni zaplatil 4.500 €.

Nakupujte roční klisny

Největší část účastnic JCK byla zakoupena na dražbách ročků, či některou z těchto dražeb alespoň prošla. Angel Wings (Red Dubawi) byla nabídnuta už na únorové mixed dražbě v Deauville v roce 2020, kde byla vydražena za 1.000 € a ze stejné dražby pochází i Good Revanche (Ectot), zakoupená za 3.500 €.
O pět set eur lacinější Blackness Barnes (Johnny Barnes) si k nám také našla cestu z Deauville, ale až z její podzimní dražby a v Deauville byla zakoupena i Lena (Outstrip), kterou agentura Sarl Imperial Bloodstock získala na tamní říjnové dražbě ročků za 2.000 €.

Nepřehlédněte: Šestaosmdesátiletý Wayne Lukas opět psal historii. Secret Oath pro něj získala již páté Kentucky Oaks

Dražbou Goffs Sportsman's Yearling Sale v Doncasteru prošly Comming Pulse (Dragon Pulse) a Pleione (Highland Reel), ani jedna však nebyla prodána. Za první bylo nabídnuto 3.500 gns, druhou za částku o 500 gns nižší koupil zpět její majitel. Pleione však jednou dražbou ročků prošla už o pár měsíců dříve - na Goffs February stála 18.000 €.

Cenu neznáme ani u jediné české odchovankyně na startu Dally Top (Stormy Jail), kterou stáj Cardboard zakoupila v Napajedlích. Lze však předpokládat, že první potomek Koně roku Dally Hit patřil v nabídce moravského hřebčína k těm nejlákavějším, ceny na domácím trhu ale už řadu let nedosahují takových výšin, jako když byli prodáváni třeba první potomci Rainbows for Lifa z prověřených napajedelských matek.

Vlastní chov zřejmě nejdražším řešením

Jak jsme uvedli v úvodu, ve většině posledních ročníků JCK startovaly odchovankyně Jiřího Trávníčka a Jiřího Charváta, které najdeme na startce i letos. Ani jedna se nenarodila v Česku a nemají nárok na majitelské prémie, nicméně pořád reprezentují práci tuzemských chovatelů. A z tohoto pohledu je jistě potěšitelné, že Queen of Beaufay (Zarak) a Whirl Wind Girl (Toronado) jsou největšími favoritkami dostihu a solidně jim sekunduje i napajedelská Dally Top. 

Odchov vlastního plnokrevníka není nijak laciná záležitost, zvláště pokud se odchov či alespoň jeho část odehrává za hranicemi naší země. Stejně tak ani připuštění. Známe sice jen oficiální připouštěcí poplatky, v praxi jsou často uplatňovány slevy, nicméně otec Queen of Beaufay Zarak (Dubawi) připouštěl v roce 2018 za 12.000 € a navlas stejnou cenovku měl tehdy i Toronado (High Chaparral). Vezmeme-li v úvahu, že toto je jen část nákladů na klasické adeptky, lze říci, že vlastní odchov byl letos při hledání klisny do první klasiky zřejmě nejdražším řešením. Zatím však přináší výsledky. Zda přinese i tu nejsladší dividendu v podobě klasického vítězství zjistíme v sobotu kolem půl páté.    
    
Miloslav Vlček

Předchozí články na toto téma:
Jak získat klisnu do JCK? Většina letošních účastnic byla zakoupena - jako odstávče, ročka či dvouletka (2021)
Jak získat klisnu do JCK? Zatímco loni si majitelé většinu odchovali, letos všechny koupili (2020)
Kolik stojí klisna do JCK? Pokud jí koupíte, vešli jste se letos do 9.000 €, ale většinu si majitelé sami odchovali (2019)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 gns do 25.000 € (2018)
Kolik stojí klisna do JCK? Stále méně (2017)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 30 tisíc euro (2016)
Kolik stojí klisna do JCK? Ta nejdražší 50 tisíc euro (2015)
Kolik stojí klisna do JCK? Od 800 euro až po stonásobek (2014)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net