Faltejsek jan2Do Pardubic se na dostihy vždy těším. Nejinak tomu bylo i tuto sobotu kdy jsem měl pěknou sestavu koní, se kterými jsem měl ty nejvyšší ambice. Odpoledne probíhalo velice pěkně a mně se „dařilo vše, na co jsem sáhl.“


Bohužel až do osudného osmého dostihu. Dostih probíhal myslím velice v poklidu až do jeho tří čtvrtin kdy jsme objížděli točné body na „náměstí“. Marek Stromský, který udával tempo od startu dostihu, točil oblouk okolo druhé „vendefány“ směrem k třetí „vendefáně“ a skoku 10b a já, který jsem byl celý dostih v jeho těsném sledu na vnitřní straně jeho pohyb kopíroval. V tu chvíli se stala pro mě neočekávaná, a jak se ukázalo fatální situace, kdy se Lukáš Matuský, který byl ode mne zvenčí, rozhodl využít mého mírného zpomalení po vytočení a vletěl přede mě na vnitřní Markovu stranu. To, že mě poškodil, jsme si vyříkali a jede se dál. Horší bylo to, že svým rychlým manévrem Marka rozhodil, protože se nechtěl nechat v rozhodující fázi dostihu podjet a i zmátl, protože zapochyboval, že jede špatně. Jelikož od jednoho ke druhému točnému to je velice blízko a při rychlosti startovního pole už nebylo vyhnutí a třetí „točák“ podjeli. Marný byl řev „dolevááá“ a snaha má, Jana Kratochvíla a Pavla Složila se omylu vyhnout a šup byli jsme pod „točákem“ taky. Jediná mírně utěšující věc je, že se nikdo při tomto manévrování nezranil a ti, kdo jsme jeli špatně, jsme si chybu uvědomili a včas zastavili. Přiznám se, že jsem byl pěkně naštvaný, ale už se to vrátit nedalo, takže bych i rychle vychladl.

To jsem ale netušil, co přijde a co mě naštve ještě více a to bylo řešení situace dostihovou komisi. Aniž by se někdo z DK kohokoliv z nás pěti „hříšníků“ ptal na situaci, která se stala, všichni jsme šmahem dostali 500 Kč za neznalost kurzu. Jakmile jsem se o tomto dozvěděl, ihned jsem šel za Pány na věži, protože jsem s tímto výrokem zásadně nesouhlasil. Ano, pan předseda Ing. Holík mě sice vyslechl i video mi pustil, ale s úsměvem na tváři prohlásil, že to je „Markův točný bod“ a Lukáš mi nic tak strašného neprovedl. Nutno podotknout, že v tu chvíli už s danou situací těžko mohl něco dělat (i kdyby chtěl, jako že vůbec nechtěl), protože rozhodnutí už dávno udělal a v době kdy jsem došel na věž už výrok DK platil.

Co vše z toho pro nás zúčastněné plyne? Kromě sankce 500 Kč ztráta nároku na jízdné.

Jak si mnozí řeknou - závratné částky to nejsou. Ale jak je možné, že i když jsem chybu nezpůsobil, měl bych pykat za špatné rozhodnutí komise? Jak se můžu účinně bránit? Odvolat se proti sankci nižší než 2000 Kč nemám nárok. Je zde někdo, kdo může zkontrolovat rozhodnutí DK a v případě pochybení ji potrestat? Jako jezdec, když se přestupku dopustím, jsem potrestán okamžitě. Platí toto i pro DK? Co by se stalo v případě, kdyby některý z trenérů či majitelů podal protest proti rozhodnutí DK (čímž by v tomto případě vůbec nic nevydělal), že jeho kůň byl v dostihu poškozen a DK případ ani neprojednala?

Na odpoledne si tedy budu delší dobu pamatovat a to bohužel spíše trpce ač jsem si ho jinak výborně užíval. S trpkým úsměvem na rtech pak trávím i pár následujících dní. Jsou tomu tři týdny, kdy byl na erudovaném dostihovém serveru pranýřován francouzský jezdec, který spletl kurz (a div tím nepozabíjel půlku startovního pole), ale o erroru českých jezdců se neobjeví ani zmínka…

Jan Faltejsek

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net