Když se ohlédnu za minulým rokem, první měsíce nám ve stáji moc nevyšly. Ve větších dostizích jsme prohrávali s koňmi od Pavla Tůmy a výsledky nebyly úplně takové, jak bychom si představovali.  Možná, že za tím byla ta zima v Cagnes-Sur-Mer, pak naši koně pomalu hledali formu.

Od června se to ale zlepšilo a další měsíce už  přišly očekávané výsledky. Pro mě byl parádní podzim, až do pádu ve Velké pardubické. Vyhráli jsme potřetí Gran Premio, povedlo se vyhrát wroclawskou, v té době nám to vycházelo.

Celkově mě při pohledu na loňský rok mrzí, že u nás zase o něco ubylo dostihů, celkem ale myslím, že sezóna proběhla standardně. Ukazuje se ale, že domácí sezóna je prostě krátká, a pro čím dál víc stájí jsou výjezdy do zahraničí nutností, pokud mají zájem, aby si lepší koně ve stáji něco vydělali. Je těžké se spoléhat jenom na jeden velký bohatý mítink, který se na podzim odběhá u nás.

V té souvislosti určitě není dobrá zpráva, že se trenér Favero v čele italské  asociace steeplechase pokouší znesnadnit starty na překážkách v Itálii cizím účastníkům. Už loni byly některé menší dostihy vyhrazené koním v italské přípravě a letos se počet těch dostihů ještě zvýší. Nepříjemné to bude třeba pro ty české stáje, které počítaly se starty v jarním Trevisu, tam  by otevřených dostihů moc zůstat nemělo. Na větších drahách v Pise a Meranu by ale měla zůstat velká většina dostihů otevřených, zavřené dostihy se zatím týkají hlavně těch v nižších kategoriích.

Pro naši stáj to samozřejmě taky není dobrá zpráva a majitel Aichner se proti tomu vyslovil v italských novinách. Ono je i otázkou, jestli to Italům pomůže, protože překážky jich moc nedělá a i jejich stáje spoléhají často na lidi od nás nebo jiných zemí. Jejich argumentace si tak často celkem protiřečí.

Pro nás to znamená, že se nadále budeme pokoušet o starty ve Francii. Teď v Cagnes-Sur-Mer to bohužel nevyšlo podle plánu, ale koně se do Francie budou chystat i dál. Pepča Váňa se až v poslední chvíli dověděl o tom několikrát odkládaném dvouměsíčním trestu a protože ve Francii nepřipouštějí výměnu trenéra tak, jako to jde v Itálii nebo u nás, starty tam nakonec nepřicházely v úvahu. Byla to smůla, koně už byli vycestovaní a museli se vracet, ale my samozřejmě jedeme dál. V těchto týdnech se ovšem musíme soustředit na Pisu.

Já už jsem odložil berle a rehabilituji, jestli půjde všechno dobře, mohl bych se snad na konci měsíce v přípravě posadit na koně, zatím mě ale čekají další vyšetření a uvidíme, jaký bude jejich výsledek.

Zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net