cena zimni kralovny 2021bŠestým a zároveň posledním dostihovým dnem letošního roku vyvrcholila sezóna na karlovarském závodišti. Hlavním dostihem nedělního mítinku byl nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny 40. Cena zimní královny DS Pegas (L, 1600 m, 550.000 Kč). V něm se po tuhém boji prosadila ryzka QUEEN OF BEAUFAY (Zarak), vlastní odchovankyně Ecurie Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka s Danielem Vyhnálkem v sedle, připravovaná ve Zhoři Daliborem Törökem.

 
Do boje o titul zimní královny vyrazila 11 klisen, většina z nich by však nadále mohla startovat i v dostizích pro nezvítězivší - zvítězit se dosud podařilo jen trojici z nich. Jak ale ukázal výsledek, absence předešlého vítězství nebyla žádným handicapem.

Po startu ostře vyrazila do čela Miram (The Gurkha) s Tomášem Lukáškem sledovaná Askeranou (Egerton) a Queen of Beaufay, ale ještě před obloukem převzala taktovku favorizovaná Porcinella (Intello) vedená Jaromírem Šafářem, která zavedla pole do cílové roviny. Na jejím začátku měla ještě dvoudélkový náskok, ale ten se pod útokem Queen of Beaufay začal zkracovat a ač svěřenkyně trenérky Vocáskové dlouho jejímu útoku odolávala, v posledních metrech nakonec podlehla nejen o hlavu vítězné QUEEN OF BEAUFAY, ale i zvenčí silně finišující Shabaně (Jukebox Jury) s Jiřím Palíkem, která byla v cíli o krk dříve. Čtvrté peníze si odnesla lepší z dvojice tušimické centrály Comming Pulse (Dragon Pulse), když v úvodu aktivní Miram doběh uzavřela.

Ve Francii narozená Queen of Beaufay pochází z prvního ročníku vítěze Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a druhého z Prix du Jockey Club (Gr.1) hřebce Zarak (Dubawi), syna v sedmi startech neporažené vítězky Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Zarkavy (Zamindar). Hřebec působí na Aga Khanově Haras de Bonneval a jeho připouštěcí poplatek činil v prvních 4 sezónách 12.000 €.
Matka Pikardie (Sholokhov), taktéž pocházející z vlastního Trávníčkova chovu, vyhrála jako dvouletá dva dostihy pro koně domácího chovu, ve třech letech pak získala několik cenných umístění včetně druhých míst v Ceně Hřebčína Křenek (I.k.), Ceně trojročných kobýl (I.k.) a Stříbrném poháru Hřebčína Křenek (L) či třetího místa v Jarnej ceně kobýl (L), v pozdější části kariéry získala několik umístění na překážkách. V chovu již dala tři vítěze, vedle Queen of Beaufay si ale vedla nejlépe nezvítězivší Priscilla (Campanologist), která doběhla druhá v Ceně Masise (I.k.) a čtvrtá v Ceně zimní královny. Bába Peninture Naive (Wagon Master), vítězka Velké červnové ceny (NL), je matkou vítězky Oaks Polyanty (Soldier of Fortune). 

gratulace beaufay

Šavujev vytáhl další potenciální eso

Nejmladšímu ročníku byla vyhrazená i úvodní Cena EBF (III.k., 1400 m) ve které suverénně triumfoval favorizovaný a výborným rodokmenem se pyšnící svěřenec Arslangireje Šavujeva CAUCASIAN (Holy Roman Emperor), syn třetí z listed a čtvrté z Queen Mary Stakes (Gr.2) i Cherry Hinton Stakes (Gr.2) Capercaillie (Elusive Quality). Podruhé startujícího tmavého hnědáka Russian Racing syndikátu dovedl k premiérovému vítězství Petr Foret. V krabčické stáji tak mají vedle Arkhangelska dalšího velmi zajímavého dvouletka.

Nepřehlédněte: Hlavní slušovický dostih suverénně ovládla Slivka, Radek Holčák získal double

Ve druhém nejlépe dotovaném dostihu dne dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR (3+, 2000 m) navzdory zaváhání na startu lehce triumfovala čtyřletá hnědka stáje Leram CRUSH ON ME (Red Dubawi) a získala již osmé vítězství v posledních dvou týdnech pro bošovickou centrálu Václava Luky mladšího. V jejím sedle byla jedna z nadějí české jezdecké scény Lucie Fialová, pro kterou to byl osmý plný zásah v letošní sezóně. Uspěly i její ostřílenější kolegyně Martina Havelková a Vendula Korečková. Prvně jmenovaná přivedla v pětkovém handicapu Ceně Galerie umění Karlovy Vary (3+, 2000 m) k prvnímu vítězství sedmiletou svěřenkyni trenérky Pejškové STUHNU (Kentucky Dynamite) ze stáje Hippolit Star, druhá asistovala pětiletému SEA THE NIGHT (Born to Sea) k druhému vítězství v řadě, které valach stáje Epona dosáhl v Ceně šlechtitelů společnosti Selgen (hdcp III.k., 1600 m), ve kterém svěřence Tomáše Váni nezastavila ani nejvyšší váha v poli.

Druhá část odpoledne patřila překážkářům současným i budoucím. Ve Velké karlovarské steeplechase města Karlovy Vary (II.k., 4200 m) nenechal sedmiletý hnědák Dr. Charváta ARKALON (Tiger Groom) nikoho na pochybách o tom, že stále patří k elitě našich překážkářů a svou premiéru ve steeplechase vítěz šesti proutěnek včetně dvou Graded 2 kategorie proměnil v zadržený devítidélkový triumf. Svěřence Pavla Tůmy jel Jan Faltejsek 

Ještě přesvědčivější bylo vítězství Danielem Vyhnálkem vedeného čtyřletého valacha DS Pegas HO MY GOD (Papal Bull), který svůj druhý životní start proměnil v Ceně Statku Chyše (stch IV.k., 3200 m) v suverénní triumf stylem zadrženě daleko před druhým z Českého derby 2019 Angkor Watem (Nathaniel).

Tečku nejen za odpolednem, ale i celou letošní karlovarskou sezónou pak udělalo jisté třídélkové vítězství sedmiletého odchovance Františka Vocáska ARARATA (Pop Rock - Aparta, Scater) v "bumperu" Ceně společnosti Tipsport (IV.k., 3+, 3000 m). Svěřence Heleny Vocáskové, který se letos úspěšně vrátil po tříleté pauze, vedl amatér Marcen Novák mladší. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net