VenilliaÚstřední událostí pátého dostihového dne na Hipodromu Holoubek v Karlových Varech by skvělý výkon reprezentantky stáje Orling a svěřenkyně trenérky Martiny Růžičkové Venillie. Čtyřletá bělka si pohrála v cílové rovině s pěti zástupci silnějšího pohlaví jako kočka s myší a zcela zaslouženě si připsala první vítězství v nejvyšší kategorii. Navíc ve velmi dobrém čase, který je novým traťovým rekordem Ceny města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího. Druhý jedničkový dostih ovládl také po nekompromisním zůsobu v cílové rovině tříletý Duke of Darhorse stáje DAR s ž. Martinem Laubem a poslal tak do Merana svému trenérovi Ludvíku Harisovi potěšující pozdrav.


Po škrtnutí tříletého Guillotine Shave (Slickly) nastoupilo do prvního z jedničkových vrcholů mítinku, 9. Velké ceny BBAG (3+, I. kat., 1600 m, 140.000 Kč) kvarteto koní. Od startu za to podle očekávání vzala vítězka Ceny Jezdectví Kobi (Toylsome), za níž cválal jediný tříletek v poli Duke of Darhorse (Duke of Marmalade), zatímco dvojice stájových kolegů Hello Hobby (Intense Focus) a Fantasticadventure (Poseidon Adventure) vyčkávala s mírnou ztrátou vzadu. V polovině cílové roviny poměrně snadno přešel do čela zástupce stáje DAR DUKE OF DARHORSE a získal tak po roce své druhé vítězství a znovu na karlovarské dráze. Více než čtyři délky za svěřencem trenéra Ludvíka Harise doběhl druhý Hello Hobby. Hlavu za ním skončili v nerozhodném souboji Kobi a Fantasticadventure. Trenér Haris tak zaoukrohlil počet letošních vítězství na deset včetně dvou úspěchů v první kategorii. Martin Laube si připsal svůj celkově pátý jedničkový tirumf a třetí v této sezóně.

O půl hodiny později dokázala získat své první vítězství v dostihu nejvyšší kategorie skvělá reprezentantka stáje Orling VENILLIA (Rosensturm - Vinnah, Look Honey). Do té doby pětinásobná vítězka z devíti startů se podruhé letos ukázala ve společnosti hřebců a valachů. V mosteckém Memoriálu Vlastimila Smolíka v květnu skončila třetí, ale tentokrát na trati o 400 metrů kratší v Ceně Města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího (3+, I. kat., 2000 m, 135.000 Kč) podala zřejmě nejlepší výkon své kariéry. Dostih podle očekávání vodil tempař Aldzarb (Duke of Maramalde), sázkový favorit Aldar  (New Approach) cválal jako druhý a na konci pole nikam nespěchala Venillia vedená švýcarským šampionem Milanem Zatloukalem. V oblouku si polepšila na pátou pozici, ale její hlavní chvíle přišly v polovině cílové roviny, kdy začala nastupovat a 200 metrů před cílem již byla v čele. Ještě také zrychloval Aldar, ale ten se nakonec dokázal dostat jen před Aldzarba. Venillia tak nenašla v dostihu rovnocenného soupeře a napodobila tak loňskou první dámu sezóny Dally Hit. V cíli měla totiž náskok pěti délek na Aldara, za nímž o dvě délky zpět doběhl Aldzarb. Na čtvrté místo se o hlavu dostal finišem Sir Sun (Power), zatímco na Tamarind Covea (Galileo) běžícího dlouho na druhém místě zbylo poslední tabulové umístění. Tříletý host ze Slovenska Unique Pilot (Kyllachy) po celý dostih cválal na konci pole a nakonec s odstupem uzavřel výsledkovou listinu. Venillia časem 2:04,01 utvořila nový rekord dostihu a zaběhla jeden z nejlepších časů na trati 2000 metrů na závodišti v Karlových Varech. Rekord na 2000 metrů stále drží výkonem 2:02,51 Fantasy Friend, která ho zaběhla téměř dvaceti lety.

V úvodním dostihu odpoledne, Ceně společnosti BBAG (3+, III. kat., 2000 m, 70.000 Kč), měla tři zástupce stáje Lokotrans. A právě reprezentant této stáje A Dee Joe (Johannesburg) se pod vedením am. Soni Bodlákové staral dlouho o tempo v dostihu. 300 metrů před cílem ale akceleroval loňský vítěz dostihu a favorit LINNGAR (Linngari) stáje Zeas Staré Hradiště a po chvíli se stal suverénním vítězem dostihu. Při svém návratu na roviny dominoval i s nejvyšší hmotností v poli 61,5 kilogramy o 5 délek před Born To Run (Shirocco) a nejlepší zástupkyní stáje Lokotrans v dostihu Loop Love (Shirocco). Žokej Jan Rája si tak připsal do šampionátu 12. vítězství a patří mu bronzová příčka. Také trenérka Helena Vocásková zaokrouhlila počet letošních prvenství na tucet.

Následující Memoriál Jiřího Chaloupky s podporou VALLIANT GROUP CZECH s.r.o a Ing. Václava Chaloupky - dostih FEGENTRI žen (3+, IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) byl započítávaný do Mistrovství amatérských jezdkyň Fegentri. V cílové rovině se zdálo, že by mohl zvítězit zatím letos nejvíce  v průběhu dostihu aktivní Dodybud (Soviet Star) podporovaný vedoucí ženou seriálu am. Sarou Vermeersch, ale nakonec měl i přes bočení v cílové rovině nejvíce sil devítiletý EXCHANGE (Kheleyf) Stajně Corinne ČR, který zvítězil o dvě a půl délky. Dodybud uhájil druhé místo o krk před Mary Yeats (Yeats) s am. Norou Hagelund Holm. Další krk zpět skončila nejlepší z našich jezdkyň Tereza Grbavčicová, která vedla svého vlastního koně Rabbit Makfiho (Makfi). V sedle svěřence trenéra Stanislava Popelky Exchangeho, který poprvé zvítězil na české dráze, byla podevatenácté ve své kariéře vítězná Švýcarka Celine Weber. 

Favoritem Ceny společnosti Vladimír MAREK s.r.o (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) byl tříletý Adamant Rock (Rock of Gibraltar), ale nakonec se poměrně snadno prosadil druhý tříletek v devítihlavém startovním poli, IMAN (Roulette) stáje Quartis-Zámecký Vrch. Dostih dlouho vodil právě Adamant Rock, ale na distanci na něho přišli další soupeři včetně vnější stranou dráhy zrychlujícího svěřence Dušana Andrése Imana, který pod taktovkou Jiřiny Andrésové využil nejnižší hmotnosti v poli a při čtvrtém životním startu si připsal první vítězství. Na rovněž od startu aktivně cválajícího Tropical Bonda měl v cíli náskok dvě a půl délky. Třetí skončila Fur Coat (Layman), nesoucí téměř o deset kilo méně než druhý Tropical Bond (Forever Bond). Favorit Adamant Rock skončil pátý. Jiřina Andrésová si připsala letošní šesté vítězství. První rok trenérskou licenci vlastnící Dušan Andrés získal třetí prvenství. 

Poslední rovinových chod programu, Cena holdingu MAENTIVA (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), měl dramatický závěr. O vítězství totiž usilovala nejen dlouho vedoucí La Santiaga, ale také další dvě tříleté klisny. Nakonec byla o půl délky nejúspěšnější MISS MAMOOL (Mamool) stáje Flash-Neuberg, kterou při jejím premiérovém vítěztsvím vedl žokej Jan Verner. O půl délky zpět proběhl cílem Sisi Pop (Pop Rock), který stejným rozdílem pokořil třetí La Santiagu (Santiago). 

Cena společnosti TENZA (4+, steeplechase III. kat., 3500 m, 90.000 Kč) byla jediný překážkovým dostihem mítinku a konala se na jeho závěr. Vysokým favoritem byl reprezentant stáje Dr. Charváta AZTEK (Moonjaz - Apaska, Scater), do jehož sedla poprvé usedl zkušený žokej Jiří Kousek. Ten vedl od startu dostihu několikanásobného rovinového šampiona na konci kompaktního pole. V posledním oblouku ho posunul dopředu a v cílové rovině svedl oku lahodící souboj se svým papírovým největším soupeřem Lad Inem (Calming Influence). Svěřenec Tomáš Váni získal své třetí překážkové vítězství o hlavu a také Lad In potvrdil své kvality. Více než čtyři délky za nimi doběhla jediná klisna v poli Holin One (Rainbows For Life). Jiří Kousek v rozpětí týdne získal své druhé letošní vítězství a pro trenéra Tomáše Váňu Aztekův triumf znamenal osmou trefu do černého v tomto roce.

Michaela Zemanová 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking