Haris LudvikVelmi úspěšný víkend prožil trenér Ludvík Haris. Vše začalo snadným vítězstvím tříletého Duke of Darhorse v jedničkovém mílovém testu v Karlových Varech a pokračovalo triumfem Bonyse a druhou příčkou Lemiena ve vzdáleném italském Meranu. S trenérem působícím první sezónou ve středisku Darhorse v Krabčicích detailněji probereme tyto úspěchy. Zeptali jsme se také na novinky v jeho tréninkovém úseku a na spokojenost s dosavadní dostihovou sezónou.


Nejprve bych se vás chtěla zeptat na suverénního vítěze 9. Velké ceny BBAG Duke of Darhorse. Jeho předchozí výkony nebyly tak dobré. Teď se tedy ukázala jeho skutečná třída?
Důležité bylo, že Duke of Darhorse dostih v Karlových Varech odběhl v klidu vzadu pole. V cílové rovině přešel do čela a už se tak trochu flákal. Potřeboval by totiž ještě k sobě koně, který by ho do cíle takzvaně potlačil, ale jsem moc rád, že se to při jeho čtvrtém letošním startu povedlo. Při jeho prvním start v sezóně v Memoriálu profesora Michala byl u něho problém s ovladatelností, druhý start už byl lepší. Pak jsme jeli s nadějemi do Mostu na dostih PMU, ale tam se úplně "rozpadl". Nevím, co se přesně stalo. Přitom doma pak byl po dostihu naprosto v pořádku a plný energie. Tak jsme si říkali, že to s ním zkusíme v Karlových Varech. Duke of Darhorse se vyspal dobře a utíkal dobře. Navíc i po dostihu je v pořádku. V tréninku se také po celou dobu ukazoval dobře.

DukeOfDarhorse KV
Duke of Darhorse utíká pod vedením ž. Martina Laubeho v cílové rovině 9. Velké ceny BBAG soupeřům 
 
Jaký by měl být další start Duke of Darhorse?
Teď ho necháme chvíli být a pak se poradíme, co bude běhat dále. V tuto chvíli tedy ještě nevím.

Přenesme se tedy do italského Merana, kde jste sbíral poslední dva víkendy úspěchy s rovinovými koňmi. Poslední červencovou neděli tam vyhrál Lagaro a Finios byl druhý, a v neděli je dokonale napodobili stejnými výsledky Bonys a Lemien. Předpokládám, že jste do Merana nejeli jen na zkoušku, ale vezli jste tam koně, kteří by se na zdejší dráze mohli prosadit.
To určitě. Před týdnem jsme tam takto vezli s nadějemi Lagara a dvouletého Finiose jsme tam vzali jako partnera, aby nejel sám. Nakonec mě ale Finios mile překvapil, jak se snažil a jak dobře utíkal. Lagarovi jsme také chtěli změnit závodiště. Naposledy v Bratislavě se mu moc nechtělo, tak jsme ho vzali do Merana, aby více zabojoval. A musím říci, že Federico Bossa se sice na něm hodně nadřel, ale nakonec ho dokázal probudit a Lagaro vyhrál.
Tuto neděli jsme zase jeli do Merana především kvůli Bonysovi a Lemien jel jako doprovod, ale také zaběhl velmi dobře. Bonys nevidí na jedno oko a v Meranu navíc hodně pršelo, ale je to silný kůň a zvládl to dobře. Na ježdění je specifický. Musel jsem tedy s Pierantoniem Convertinem detailně probrat, jak ho má v cílové rovině odjezdit. Bylo důležité nechat vše na poslední moment, tedy na posledních 50 metrů a to nám vyšlo. Jezdec cítil už od začátku cílové roviny, že na to Bonys má. Takže tenhle dostih nám vyhrál jezdec Convertino. Zajel Bonyse tak, jak bylo potřeba.

Bonys Meranotisk
Článek z italského tisku o vítězství Bonyse a ž. Convertina v Meranu v dostihu o 22.000 euro

Změnilo se něco ve vašem tréninkovém krabčickém úseku od konce března, kdy jsme u vás byli na Předsezónním rozhovoru?
Ani ne, vše je při starém. Akorát přišla do stáje tříletá Benidiction, kterou už jste za stáj DAR viděli na dráze.

A otázka na závěr – jak jste zatím spokojený s dostihovou sezónou?
Docela spokojený jsem. Je to moje první sezóna ve středisku Darhorse a je to tedy hlavně o hledání cestiček. Koně jsou v pořádku, nějaká vítězství se už povedla a doufám, že to bude jen lepší a lepší.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth, více jeho snímků nejen z karlovarského mítinku 6. srpna si můžete prohlédnout zde      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking