agrofertpark logoMinulý čtvrtek byla uzávěrka přihlášek na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Bylo přihlášeno celkem 56 koní, z toho osm zahraničních - po třech z Francie a Slovenska a dva koně z Irska.

Osmačtyřicet koní přihlásili tuzemští trenéři a devatenáct z nich z nich uvidíme ve vrcholu nadcházejícího sobotního mítinku. První kvalifikací na říjnový vrchol sezony je XXIII. ročník Velké ceny města Pardubic.

Na maximální počet dvaceti startujících doplňuje pole slovenský Cardam. Koně z východní části bývalé federace se musí kvalifikovat v Pardubicích, velmi nepravděpodobné je absolvování některé ze zahraničních možností.

Okamžitě po Velké pardubické ukončila aktivní kariéru Orphee des Blins, a tak z nejlepší desítky loňského ročníku chybí pouze kvarteto Klaus (třetí), Kasim (pátý), Zarif (šestý) a Sherardo (devátý). Zbylý kvintet, Al Jaz, Universe of Gracie, Trezor, Gauner Danon a Pareto, nastupuje na start. Cardam loni doběhl třináctý, Moula o příčku za ním a trojice Amaragon, Nikas a Ter Mill okolo cílového mezníku neproběhla pro pády. Čtyři startující se v den Velké představili v Ceně Labe, druhém nejvýznamnějším bodě programu. Modena vyhrála, Templář finišoval čtvrtý, Nebrius sedmý a Ribelino o místo za ním.

Dalším významným testem pro koně, zda se v budoucnu budou moci zúčastnit Velké pardubické, je Cena Vltavy, v ní startovali Kindly Boy, Quatiki a Wild Danger. Jedenáctiletý Valldemoso sice v minulém roce příliš nestartoval, ale v minulosti finišoval ve Velké na třetím a pátém místě, navíc je vítězem dvou kvalifikací v minulosti. Dvojicí s nejmenšími zkušenostmi na startu se jeví Lorain a Mlýn. Posledně jmenovaný ale v říjnu 2013 vyhrál Velkou slušovickou steeplechase, ani jeho nelze podcenit.

Pokud by se stejná dvacítka objevila na startu Velké pardubické druhou říjnovou neděli, věděla by o ní celá republika. Kvalifikace není tak sledovaná jako vrchol sezóny, ale sobotní sestava si zaslouží maximální pozornost. Právě někdo z této dvacítky koní může 11. října usednout na pomyslný trůn uvolněný Orphee des Blins. Al Jaz byl loni těsně druhý, Nikas bral druhý honorář v roce 2013, Gauner Danon jde stále se svou výkonností nahoru, loni čtvrtým místem šokoval Universe of Gracie, letos je v jeho sedle Jan Faltejsek, který vedl tři třech triumfech Orphee des Blins, navíc má zkušenosti z Anglie a Francie. Samostatnou kapitolu je Trezor, kvalifikační král. Od roku 2011 se na start kvalifikace postavil šestkrát a pětkrát zvítězil, pouze v květnu 2011 dokončil na čtvrtém místě. Stejně jako v loňském roce ho povede Ondřej Velek.

Počet koní a jejich kvalita dělá z první kvalifikace krosový vrchol první poloviny sezóny. Léta byla ze seriálu kvalifikací nejprestižnější ta červnová, letos si o něj hodně hlasitě řekla ta první, květnová. Přitažlivost dostihu ještě zvyšuje fakt, že se kvalifikace běží poprvé o celkovou dotaci 400 tisíc korun, která bude rozdělena mezi prvních sedm koní v cíli. Co stačí pro splnění kvalifikace? Projít celý kurz bez pádu a vybočení. Komu se to podaří, může začít spřádat plány na druhou říjnovou neděli.

Kvalifikace na Velkou pardubickou je velkým tahákem sobotního programu, ve kterém se představí celkem 93 koní, ale nezapomínejme ani na ostatní dostihy, nabízejí také atraktivní podívanou.

Ve druhém bodě programu se poprvé v krosu představí bělouš Khalshani, v minulosti vynikající v klasických steeplechase. Velké očekávání provázelo po přesunu do Česka francouzskou rodačku Folie d’Ocean, kterou Martina Růžičková připravuje pro bývalého pilota formule 1 Miku Häkkinena.

Ostrým testem na červnový Zlatý pohár je čtvrtý bod program se sedmi startujícími. Velmi dobré zkušenosti s pardubickou dráhou má Luminator, dvojnásobný vítěz Křišťálového poháru přes proutěné překážky v den Velké pardubické.

První dostih bude odstartován tradičně ve 13:00 hodin, kvalifikace přijde na řadu v 16:05 před kamerami České televize.

Dostihový spolek, a.s.

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net