willemineLetošní sezóna přinesla nečekaně silnou vlnu úspěchů koní tuzemského chovu a skvělou formu v ní od počátku ukazují koně stáje Lokotrans v péči Luboše Urbánka. Oba trendy se spojily ve 41. Ceně zimní královny DS Pegas (L, 1600 m) a výsledkem bylo přesvědčivé vítězství napajedelské rodačky ve službách růžovobílých barev WILLEMINE (Pouvoir Absolu - Waka Laura, Windsor Knot), která pod Martinem Laubem jistě o půldruhé délky zdolala srpnovou karlovarskou vítězku Shining Sky (Pedro The Great).

Vítězná Willemine potvrdila naše předpoklady z předešlého premiérového startu, po němž jsme uvedli, že "si zaslouží pozornost, předvedla pěkný prostorný cval, který by mohl být příslibem do budoucna." V Karlových Varech jím dnes poskočila na čelo dvouletých klisen, ač v dostihu byla vedle Komtesy (No Risk At All) jedinou nezvítězivší účastnicí a také jednou z nejméně dostihově zkušených klisen.

Do boje o 550 tisíc korun vyrazilo sedm klisen, z nichž tři vyslala Helena Vocásková. Její svěřenkyně Riwetta (Decorated Knight) a Niamhtree (New Bay) se také po startu chopily taktovky, ale brzo převzala první pozici favorizovaná Niamhtree s Vendulou Korečkovou. Favoritka zavedla pole do cílové roviny, kde nastoupila blízko čela cválající Willemine. Necelých 500 metrů před cílem se středem dráhy dostala na úroveň Niamhtree, poté přešla do vedení a v závěru odolala útočící Shining Sky a jistě zvítězila. Za druhou Shining Sky finišovala na třetím místě Niamhtree, čtvrtá doběhla Riwetta, která při svém mosteckém vítězství dnešní vítězku porazila.

Willemine je již druhou zimní královnou po pozdním ultravytrvalci Pouvoir Absolu (Sadler's Wells). Napajedelský hřebec letos prožívá svou nejúspěšnější sezónu, neboť vedle Willemine jej skvěle reprezentuje i vítězka Oaks Vignette. Matka Waka Laura (Windsor Knot) vyhrála pět jedničkových sprintů a v chovu již dala dvojkového vítěze Wakai Go (Stormy Jail).

NN22 willemine

Jiřina Andrésová stále na vítězné vlně

Vedle zimní královny byla nejmladšímu ročníku vyhrazená i úvodní Cena EBF stallions (III.k., 1400 m), ve které se takřka stylem start-cíl prosadil tmavý hnědák ze stáje Kamila Vocetky MES AILES, syn vítěze Epsom derby Wings of Eagles (Pour Moi), odježděný Petrem Foretem. Stejně jako včerejší slušovický vítěz z lotu trenérky Jany Novákové French Surfer byl i Mes Ailes zakoupen jako odstávče na prosincové dražbě v Deauville, kde stál 5 tisíc eur.

Stále napínavější je vývoj letošního šampionátu jezdců. Sobotním slušovickým hattrickem se k čelu průběžného pořadí Lázně Poděbrady Cupu posunula Jiřina Andrésová posunula, mající stejný počet vítězství jako Vendula Korečková, na níž však ztrácela na počet druhých míst. Dnes se Andrésová ujala vedení poté, co v sedle nízko zatížené pětileté MEANNAH (Majestic Missile - Merbela, Bully Pulpit) stáje Kelso Stables v přípravě spolumajitele a spoluchovatele Ladislava Nagy vyhrála handicapovou Cenu města Karlovy Vary (III.k., 1000 m) a vedení upevnila dalším triumfem v závěrečném handicapu Ceně společnosti Tipsport (V.k., 2000 m) s taktéž výhodně zatíženou dosud nezvítězivší JELLY DESBOIS (Martinborough) ze stáje Přikryl s.r.io., svěřenkyní trenérky Jany Manové.

Z nejvážnějších soupeřů kontroval jen Milan Zatloukal, který dovedl čtyřletého ODSONNE (Wootton Bassett) ze stáje Petra Janečka k start-cíl vítězství v druhém nejvýznamnějším dostihu dne 35. Ceně Jockey Clubu (II.k., 2000), v níž ve slovenské Ceně turfu (II.k.) úspěšný svěřenec Štěpánky Myškové lehce o 3 3/4 délky zdolal třetí z Ceny trojročných kobýl Like Magic (Al Wukair).

Karlovarský bumper Cena Galerie umění Karlovy Vary (IV.k., 3000 m) velmi lehce ovládl horký favorit DABING (Leading Light) stáje 3 hearts, který pod Adamem Čmielem završil čistý hattrick, vítězství z předešlého startu zopakovala i sedmiletá svěřenkyně Karla Héče BETTSUT (Suteki Shinsukekun - Betty Chois, Choisir), která s Martinou Havelkovou jistě zvítězila v Ceně šlechtitelů společnosti Selgen (hdcp II.k., 1600 m). (miv)