most5Zítra krátce po 16. hodině budeme znát vítězku 69. Oaks - Ceny společnosti Severní energetická. Tak trochu symbolicky to bude právě 16. vítězka, která bude dekorována jako klasická vítězka na mosteckém hipodromu. Zeptali jsme se proto trenérů největších favoritek, jak jsou na tom před dnem D jejich tříleté naděje. Mostecký galaprogram samozřejmě nenabídne divákům jen Oaks, ale jeho tradiční součástí je Severočeská cen Hitrádia FM. A po dvou letech se vrací do programu také Velká mostecká steeplechase, jejíž pole je sice komorní, ale s velmi zajímavými účastníky. A jako doprovod k dostihovém programu nesmí v Mostě chybět tradiční soutěž o nejhezčí klobouk...


Nejen podle sázkových kurzů jsou za největší adeptky na zisk klasického vavřínu považovány třetí z Jarní ceny klisen Lužnice vedená Janem Vernerem a třetí z největší předzkoušky Ceny Wago Money For Danny, kterou povede Jiří Chaloupka. "Klisnina poslední rychlá práce byla v Karlových Varech, kde startovala především kvůli tomu, aby dostala dostihem pořádnou práci, protože jsme ji museli z Ceny Wago škrat," říká na konto své svěřenkyně Lužnice trenér Michal Tajmr.  "S výsledkem dostihu jsme byli spokojení, a je také důležité, že si Jan Verner klisnu vyzkoušel, i když jsme měli troch smůlu v posledním cvalovém skoku, kde Lužnici vyšel krátký skok, zatímco Iceni Girl byla natažená. Jdeme na start Oaks s cílem podat co nejlepší výsledek. V Mostě ještě neběhala, ale zná zdejší dráhu z práce, takže si nemyslím, že by jí zdejší dráha měla nějak vadit. Otázkou je, jak se popasuje s kratší rovinou, protože má delší speed a tady se nebude dát čekat až na konec. Ale jako dvouletá zaběhal velmi dobře na kratší rovině v Bratislavě." 

Money For Danny předvedla v předzkoušce, Ceně Wago, nejlepší výkon z klisen startujících v Oaks. Co o ní soudí její trenér Karel Germič? "Je to velmi kvalitní klisna, měla psychický problém, ale už při derby-dnu ukázala, že umí cválat v klidu a podle práce se jeví, že šla ještě nahoru. Měla malý sedmidenní výpadek v tréninku, uhodila se do kloubku, ale to by se na ní nemělo nijak podepsat. Důležité je, aby byla v klidu, a také jak se srovná s mosteckou dráhou, je to velká silná klisna. Jdeme do Mostu bojovat o vítězství, ale pokud bude do třetího místa, tak to nebudu považovat za zklamání. Jako největší soupeřky vidím Lužnici, Naviku a také Daily Hit, která se ukázala jako velmi šikovná."

Z trenérského střediska Vocáskových vyšla celá řada výborných klisen, v posledních letech jich mají v každém ročníku hned několik. Letos nejvíce září Francie a Patrola a do Mostu jede Mary Yeats: "Klisna měla zdravotní problém a vypadla z tréninku, ale snažili jsme ji dát co nejvíce pořádku a připravit na dostih. Mezi našimi výbornými tříletými klisnami patří spíše k průměru, ale jako jediné z nich bych jí mohla mostecká dráha vyhovovat svým profilem, nemělo by jí vadit bežět z kopce. Byli bychom rádi, kdyby se umístila na tabuli. V případě dobrého výsledku by pak ještě mohla běžet i slovenské Oaks,“ prozrazuje zástupce tréninkového střediska v Němčicích Ladislav Vocásek mladší.  Jejich zmíněná nejlepší tříletá klisna Francie startuje v neděli v Ceně Pat´s Music : „Jsou tam kvalitní starší klisny, pokud by se jí podařilo umístit do třetího místa, byli bychom spokojeni. A vezeme tam i dvouletou Linngrid, se kterou bychom se rádi za tři týdny vypravili do Francie."

Luznice2

FOTO: Favoritku čtvrtého klasického dostihu je reprezentantka stáje Strojírna Litvínov Lužnice


Jak zmínil Ladislav Vocásek, mostecká dráha je specifická a mezi klisny, které si její profil již vyzkoušely, patří i Dally Hit, pátá v Memoriálu Frankenbergera, dále Basic Bara, Saxana, Sky Arrow a Bazalka. Právě svěřencům trenéra Tomáše Váni se letos v Mostě velmi daří, a i Bazalka tu dokázala již zvítězit. S jakými ambicemi jde dostihu? "Spokojenost bude velká, když chytne tabuli. A spokojeni budeme i za dotaci. Bazalku do dostihu posíláme s vědomím, že nemá takovou třídu jako některé klisny. Ale posíláme ji zdravou a připravenou dle jejich možností. Překážkový původ ji předurčuje, že ji nechybí vytrvalost, ale rychlost. S mosteckým zavodištěm problém nemá a je spolehlivá. Co nezískala na velikosti, tak má v srdíčku. Budoucnost by měla být v překážkách, ale je to subtilnější kobylka, tak to bude hodně těžké," říká trenér Tomáš Váňa.

Z dalších klisen by měly promluvit do pořadí Our Duchess, nevyzpytatelná Navika, dvojice svěřenkyň Václava Luky Basic Bara a Václavem Janáčkem vedená Glosa, a i přes nepříliš výrazné letošní výsledky také Miss Kruk.

Vrchol překážkové sezóny v Mostě, Velkou mosteckou steeplechase - Cenu společnosti PARAMO vybojuje sice jen šestice koní, ale tři z nich si již dokázali svými výkony vybudovat velký respekt. Hetman Polny je vítězem dostihu z roku 2011 a v posledních sezónách se neztratil ani ve Francii. V té se letos nadmíru daří bílému Sokolovi, který tu již dvakrát vyzrál na soupeře. All About Cossio ještě loni zářil na italské black-type scéně, letos vyběhne do dostihu poprvé. 

Velké pozornosti se také bude těšit Severočeská cena Hitrádia FM. Nejlepší formu v poslední době ukázali vítěz Ceny Jezdectvi tříletý Honzik, který zvládl přechod mezi starší koně na výbornou, a sveřenc Františka Holčáka Sign of the Zodiac, který si dokázal připsat jeden z velkých dostihů v rámci derby-den. Předními tříletky jsou také Prince Orpen, třetí nedávno v dostihu se Sign of the Zodiacem, Nine ou Four a Levis Mistral. Ze starších koní by nepřekvapil dobrý výsledek od Just Flye a Samruka. (mze)

Sázkové kurzy Betino na Velkou mosteckou steeplechase - Cenu společnosti PARAMO:
1,5:1 - Sokol
3,5:1 - Hetman Polny, All About Cossio
10:1 - Ange Guardian
11:1 - Renard Argente
12:1 - Cantridara

Sázkové kurzy Betino na Severočeskou cenu Hitrádia FM:
3:1 - Honzik
4:1 - Prince Orpen, Nine ou Four
5:1 - Sign of the Zodiac
7:1 - Samruk
8:1 - Levis Mistral, Just Fly
10:1 - Charhizard
12:1 - Hello Hobby
16:1 - Chemik
20:1 - Kitty Lot
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking