Orphee FaltejsekI naše anketa týkající se hodnocení sezóny 2013 určená majitelům dostihových stájí, trenérům a jezdcům má pokračování. Stejně jako v první části i tady oslovené osobnosti odpovídaly na tyto dvě otázky:1/ Jaká byla podle Vás právě uplynulá dostihová sezóna 2013?

2/ Jak hodnotíte sezónu 2013 ve vaší stáji?

Majitelům byla určena ještě tato otázka:

3/ Plánujete v nejbližší době nějaké změny ve vaší stáji týkající se počtu koní, generační výměny a podobně? 


Ing. Václav Luka ml., trenér:


1/
Letošní sezóna na to, že v dubnu přišly mrazy a v červnu povodně, proběhla velmi dobře. Pořadatelé se snažili a poděkování patří Mostu, kam se mohl přesunout derby-mítink.  Lze tedy říci, že sezóna 2013 proběhla ve starých kolejích a nepostihly ji nějaké velké změny. Poděkování také patří lidem, kterým není lhostejná stagnace českého turfu a vyvíjejí své aktivity proto, aby se dostihový sport  začal posouvat směrem nahoru.

2/ Já jsem se sezónou v naší stáji naprosto spokojený. Byla to již pátá sezóna v Bošovicích a každý rok je sezóna o něco lepší. Samozřejmě to tak asi nepůjde pokaždé, ale jsem rád, že držíme nastavenou laťku a posouváme ji vzhůru. Hodnotit jednotlivé výsledky asi nemá smysl, spousta věcí se také nepovedla, ale i to se stává. Hlavně bych chtěl vyjádřit spokojenost s tím, že dosahujeme výsledků s koňmi, které děláme od ročků a nejsou to cenově drazí koně, spíše laciní. To je odrazem práce celého kolektivu. Jsem rád, že mohu říci, že práce celého kolektivu v Bošovicích je velmi dobrá.


Zdeněk Mimra, trenér:

1/ Sezóna 2013 byla podle mého vcelku netypická a to většinou z důvodu počasí. Nejdříve se začalo pozdě. V létě pak byly povodně, které měly za následek zrušení či přeložení některých dostihových dnů a nesnesitelná vedra, díky kterým se běhalo v různých denních dobách. Přesto všechno se ale musí ocenit, že se běhalo, jak se dalo. A většina pořadatelů se opravdu snažila.

2/ Sezóna v naší stáji se bohužel moc kladně ohodnotit nedá. Pár světlých stránek jsme sice měli a podařilo se nám pětkrát vyhrát, ale většinou převládaly ty horší momenty. Často jsme měli špatné průběhy dostihů, které měly na svědomí jak jezdci, kteří často jezdili úplně proti ordre (i kdyby to třeba nedopadlo jinak, ale...), tak smůla, která se nás držela vcelku po celý rok. Jednalo se většinou o smolné kolize v dostizích, jako například upadnutí na rovině ve steeplechase nebo sražení našeho koně, který se z pozice rázem dostal na poslední místo. Také nás potkalo hodně nepovedených startů. Ať už byl opakovaný, což náš kůň nechtěl akceptovat, či naopak opakovaný být měl, tudíž náš jezdec bral celý dostih zpátky, ale ten byl nakonec uznaný za platný. Také se nám před dostihy zranil jezdec a náhrada byla úplně neadekvátní či jsme byli často o kousek šestí. A když už jsme měli konečně někdy "štěstí", jako například když náš kůň po hromadné kolizi ve steeplechase jako jediný skočil překážku a mohl dál běžet sám, tak si to jezdec rozmyslel a šel domů. Nebo, což byl úplný vrchol na závěr naší sezóny, když se nám podařilo po boji vyhrát, tak nám dostih anulovali. A zamrzí to o to víc, že kdyby toto vítězství bylo uznané za platné, tak jsme čtrnáctí v Maentiva Cupu a obdržíme peněžitou prémii. Naštěstí však máme chápavé a trpělivé majitele, kteří vědí, jak to v dostizích chodí a podporují nás ve všech směrech. A tak nezbývá doufat, že jsme si to špatné vybrali a v příští sezóně jim to vrátíme.

 


Allan Petrlík, trenér:

1/ Navzdory povodni se letošní sezóna vydařila, všichni pořadatelé dostihů pro to udělali maximum.  Pořádání dostihů je tvrdá práce a za to patří všem pořadatelům velký dík. Záplavami postižené pražské závodiště dokázalo vrátit dostihy zpět do svého areálu velmi brzy už Saint Legerem a nakonec tedy sezóna proběhla kontinuálně.
Jediné co mě mrzí je, že se běžné jedničkové dostihy konají o málo peněz. Pokud se kůň v takovém dostihu umístí jako čtvrtý či pátý, získá mnohem méně peněz, než když kůň vyhraje třetí kategorii a nestačí to ani na pokrytí zápisného v dostihu a na dopravu. Chápu, že peníze na dostihy se obtížně shánějí, ale myslím, že cena jedničkového dostihu by měla být alespoň 200 tisíc korun. 

2/
Titul šampiona mezi trenéry mi udělal radost, získal jsem ho poprvé od roku 1998, tedy po 15 letech. Spokojenost se sezónou tedy je, ale samozřejmě byly i věci, které se nepovedly. Měl jsem větší očekávání na umístění v klasických dostizích. Co se týče klasik, tak jsem byl spokojený jen s výsledkem v derby, ale bohužel ve Velké jarní ceně jsme byli sedmí, Motivmanovi nesedla hluboká půda. Naší zbraní do Jarní ceny klisen a Oaks měla být Rabbit Shirocco, ale bohužel ji trápily zdravotní problémy s chipy v karpech a tak její kariéra tím byla silně poznamenána a od června už neběhala. Snad se jí povede lépe v chovu, kam odešla. Zdravotní problémy před Saint leger postihly  Rabbita Thomase, takže se ho bohužel nemohl zúčastnit.
Vítězství jsme zaznamenali 23, ale mohlo jich být i více, někteří koně již byli v závěru sezóny unaveni. Ale samozřejmě jsme měli i hodně radosti. Tu dělal Rabbit Motivman, který vyhrál dva velké dostihy a umístil se pátý v derby. Na dráhu se dobře vrátil dvěma vítězstvími Rabbit King. A dařilo se i našemu vlastnímu chovu, například Flurry a Retina dokázaly vyhrát dvakrát. A to potěší o to více, když dokáže zvítězit kůň, který se u nás narodil.


 

Jozef Piruch, trenér:

1/ I přes záplavy nakonec dostihová sezóna proběhla, jak měla. Derby-mítink se uskutečnil v Mostě a dostihy se posléze vrátily v poměrně krátkém čase do Velké Chuchle. Všichni pořadatelé dostihů se snažili. Shánění finančních prostředků do dostihů není jednoduchá věc. Některým závodištím pomohly prostředky fondu Podpora 2013, takže se jim lépe hospodařilo. Jen zatím nebyly vyplaceny všechny dostihové výhry, ale doufám, že se tak stane do konce roku.

2/ Sezóna naší stáje byla neskutečná, až fantastická. Zmínit musím derby-den, kdy Taggerton stáje MPL Racing Cz získal třetí místo v Českém derby a King´s Look stáje Kovářství Buchta vyhrál snadno dvojkový dostih v lepším čase než derby samotné. A samozřejmě velmi potěšilo i vítězství Taggertona ve slovenském St. Legeru. Nelze nezmínit ale i výkony koní stáje Agrolipt pana Liptáka, Miragtona a Čajaila. Jediným slabším momentem naší sezóny byly výkony Purple Rose, ale je to dobrá klisna a pan majitel se rozhodl dát jí šanci na dostihové dráze ještě příští rok.
Cením si toho, že jsme výsledků dosáhli s koňmi českého chovu a byli jsme tak důstojnými konkurenty importům v průběhu celé sezóny. S výjimkou Miragtona zůstávají pro příští sezónu všichni naši tříletí v tréninku a jsem zvědavý, zda půjdou v jejich stopách dvouletí, tedy druhá ze slovenské Ceny zimní královny Renessie a Kingston Jail. Také tu máme ještě nevyběhnuvší dvouletou klisnu německého chovu, která je hodně veliká a proto letos dostihovou abecedu neabsolvovala. Momentálně se věnujeme i dvěma ročkům, které jsme nedávno k nám dovezli. Josef Saller ml., představitel stáje YOKO:

1/ Sezónu 2013 hodnotím kladně. Myslím, že můžeme být všichni rádi, že se u nás běhají dostihy a že Jockey Club i přes povodně vše zvládl a vrátil dostihy zpět do Prahy Velké Chuchle. Čeští koně měli úspěchy i v zahraničí a to je moc dobré pro český turf.

2/ V naší stáji hodnotím sezónu velmi kladně až na ztrátu Fouad Championa, o kterého jsme přišli v Bratislavě 2. června při Turf Gala. Jak jistě každý ví, od května naše koně chystá pan Dalibor Török. Spolupráce s ním je velmi pohodová a všechny překážky, ať už uměle vyvolané pomluvy hloupých a nepřejících lidí, zvládáme. Pan Török je velký profesionál a myslím, že koně celkově zvedl. Např. The Mole Catcher 21. července v Bratislavské míli podal skvělý výkon a samozřejmě ho skvěle odjel pan Rája, nebo Wallisto v Ceně Prezidenta republiky také ukázal velké zlepšení. V jeho sedle odvedl skvělou práci žokej Šafář. Měli jsme hodně druhých míst, ale je před námi sezóna 2014. Jinak jsem byl velmi spokojen i se žokeji Foretem, Šafářem a Rájou.

3/ K některým změnám došlo. Ale ta nejhezčí je, že jsme přivezli roční dceru Nory Jeane Josefine Cheri a vypadá velmi hezky. A dále od pana Pšurného ročka Nika z polosestry Normena Noisette.Ing. Jan Sobotka, představitel stáje EŽ Praha a.s.:

1/ Dostihovou sezonu 2013 hodnotím jako v zásadě vydařenou, a to jak po organizační, tak po sportovní stránce. Vzhledem k ekonomické krizi a výpadku centrálního závodiště kvůli povodním mi přijde obdivuhodné, že se vůbec podařilo zachovat dostihový provoz v tuzemsku v rozsahu prakticky stejném jako v předchozích letech a ještě ho v některých aspektech mírně oživit…

2/ Letošní sezónu v naší stáji hodnotím spíše pozitivně… Věděl jsem, že budeme řešit určitý problém generační výměny po odchodu osvědčených matadorů typu Mandarina či Ediggia do dostihového důchodu a že jejich potencionální nástupci musejí teprve vyzrát… A tak jsem na rovinách byl spokojen s výsledky Whitney Risk, která patřila mezi klisnami mezi tuzemskou špičku klasickéhoi ročníku a v překážkovém provozu jsem spokojen s 2. místem v šampionátu překážkových stájí (byť díky vítězstvím v dostizích převážně nižších kategorií). Je škoda, že většinu sezóny promarodili Sortina, Ryana a Zugor, ale nyní jsou už zcela v pořádku a snad už příští rok svůj faktický potenciál uplatní… Své si v letošní sezoně odvedla i Godea, i když z jejího posledního výkonu ve Slušovicích jsem byl hodně zklamán… Do budoucna docela věřím i letošní dvojnásobné vítězce mezi klisnami Fantaghiro, dále Rendez Vous, který se celkem nadějně prosazoval mezi čtyřletými, Flame Vario, který měl solidní výsledky na proutěnkách a myslím, že i Makler může mít ještě lepší část dostihové kariéry před sebou.

3/ Odpověď je v zásadě obsažena ve výše uvedeném, tj. s těmi výše uvedenými počítám i do budoucna. U některých dalších koní zvážím jejich budoucí perspektivu a obměna spojená s mírnou redukcí aktivních koní ve stáji není vyloučena… Na dražbě v Pardubicíh jsem zakoupil bratra Determinacje jménem Duke a pokud potvrdí předpoklad, že už jako dvouletý bude mít potřebnou fazónu, bude přiměřeně exponován už příští rok… 


Pavlína Sůrová, trenérka a zástupkyně stáje Vasury Kolesa:

1/ Pozitivní na sezóně určitě bylo, že se po problémech zaviněných povodněmi podařilo zprovoznit brzy závodiště v Praze a sezóna mohla pokračovat dále. Více dostihových dní se také uskutečnilo na provinčních závodištích a dostihy se vrátily zpět do Světlé Hory. Pozitivní také byly změny ve vedení Svazu chovatelů a majitelů dostihových koní a založení fondu Podpora 2013. Velmi jsem také uvítala bumpery, kde dostávají možnost uplatnění a získání dostihové zkušenosti budoucí překážkoví koně, pro které rovinové dostihy nejsou tak vhodné.
Sezóna 2013 ale přinesla také několik negativních momentů. Nelíbilo se nám rozhodování Dostihové komise a Jockey Clubu o udělování výjimek a také o tom, kdo může startovat ve Velké pardubické. O tom, že se někteří koně nekvalifikovali do Velké kvůli tomu, že byli vytlačeni v dostihu, jsme se dozvěděli až po asi půldruhém měsíci ze druhé ruky, nebylo nám to dáno oficiálně vědět. Také myslím nebylo dobré udělit výjimku pro start ve Velké pardubické málo zkušeným zahraničním jezdcům, ukázalo se, že ve Velké neměli co pohledávat. A obava, že je málo vhodných domácích jezdců se ukázala jako neopodstatněná, na „lavičce“ nakonec zůstalo sedět několik našich jezdců, kteří ve Velké pardubické mohli startovat.
Také si myslím, že kvalifikační podmínky pro start ve Velké pardubické zvýhodňují zahraniční koně na úkor domácích. Nevíme, zda-li zahraniční koně při startu na britských ostrovech třeba v dostihu nevybočí či nespadnou, tedy zda vůbec splňují to, co musí splňovat naši koně, pro které jsou pravidla přísná.
Také je velká škoda, že se neuskutečnil třetí díl Poháru Josefa Váni. Oznámení o jeho zrušení přišlo nečekaně na poslední chvíli, přičemž mnoho koní na něj bylo připravováno a trenéři a majitelé počítali se startem v něm. I když samozřejmě odstoupení sponzora je vážným důvodem pro nekonání dostihu.

2/ Sezóna v naší stáji byla celkem vydařená oproti roku 2012. Sice se naší stáji nepovedl start ve Velké pardubické, za to se nám však dařilo na domácí koleské půdě a na závodišti ve Wroclawi. Až na malé výjimky se každý koník umístil na dotovaném místě.

3/ Stáj čekají menší změny v obnově koní. Do polského hřebčína Iwno odešla Nigra a bude jí čekat role matky. Z Polska příjdou dva tříletí koně, které budeme připravovat pro překážkové dostihy. Ve stáji zůstává nadále jako hlavní jezdec Jakub Kocman a neméně důležití ošetřovatelé a jezdci ve složení Pavel Kaluža, Míša Chaloupková a učňové SOU Kladruby nad Labem Lukáš Vymazal a Ondra Babčák.Tomáš Váňa, trenér:

1/ Uplynulou sezónu musím hodnotit pozitivně už jen z důvodu, že vůbec nějaká byla. Jsme malá země, kde dostihový sport není tak populární jako v jiných zemí. Významné dostihy včetně klasických nejsou z hlediska financí tak zajímavé, jak by asi měly být. Ale je třeba si stále uvědomovat, že jsme v České republice. Musíme být rádi, že stále existuje pár nadšenců, kteří uskuteční dostihy i na provinčních závodištích. Každý trenér nemá ve stáji k dispozici jen kvalitní koně. A majitelé jsou i takoví, kteří raději vyhrají malý dostih i na malém závodišti. Není umění udělat z jedničkového koně čtyřkového, ale naopak.
Určitě patří velké díky všem, kteří se podíleli na obnovení provozu ve Velké Chuchli po povodních. Každého turfmana muselo bolet u srdce, když se díval na tu spoušť.

2/ Koncem března jsem z hodiny na hodinu přišel téměř o všechny koně. Po pár dnech jsem si uvědomil, co všechno jsou schopni lidi udělat jen pro svojí existenci. O to víc si vážím majitelů, jmenovitě: manželé Barešovi, Beránkovi a rodiny pana Hradce, kteří po celou tu dobu byli s námi.

Sezónu hodnotím vcelku úspěšně. Bělka Carrie se dostala mezi nejlepší klisny a velice nás potěšila s výsledky z Blavy. Měli jsme v plánu s ní jít ještě Cenu běloušů, ale v posledním startě byla zagalupována. Proto jsme se rozhodli už nic neriskovat. Radost udělali Cartemix, zdravotně indisponován El Camíno a určitě Clasa Cafe. Bohužel se nám nepodařilo udržet Sorgenia zdravého, aby se mohl plně připravovat na Zlatou sponu tříletých. Sezóna je za námi a další snad začne. Dostali jsme díky panu Františku Vítkovi důvěru od nových majitelů. Uděláme maximum, aby to klapalo.Grzegorz Witold Wroblewski, trenér:

1/ Ze své pozice trenéra v podstatě žádné špatné věci na sezóně 2013 v Česku nevidím, proběhla uspokojivě a bez problémů. Hodně lidí bývá často nespokojených, ale vzhledem k tomu, jak jsem měl možnost poznat turf i v jiných zemích, mě se dostihový sport v Česku líbí. Jedinou negativní věc současnosti vidím v sázkovém systému, který je špatný.  Měla by být snaha více lidí přitáhnout k sázkám, a to tím, že je naučíme chodit do sázkových heren, a že se jim dá možnost vyhrát nějaké peníze. Pokud si někdo vsadí 100 Kč a vyhraje 110 Kč, tak to určitě není motivace pro další sázku. Pokud se zdejší sázkový systém nezmění, bude hráčů méně a méně, a dostihy se nebudou dále rozvíjet. Potřebujeme opravdu fungující sázkový systém. Ideální sázkový systém má samozřejmě Francie.

2/ Myslím, že naše dostihová sezóna se vydařila. Jsme stájí s koňmi pro obě dostihové discipliny. V té překážkové je úkolem číslo jedna uspět ve Velké pardubické a pro rovinové koně pochopitelně v derby. V sezóně 2013 se nám podařilo splnit nejen cíl ve Velké pardubické, ale naši překážkoví koně vyhráli 36 % ze svých startů a to je výborný výsledek. Zkoušeli jsme starty ve Francii a podařilo se dvakrát vyhrát a málokdy jsme tu byli bez peněz, takže v překážkové oblasti můžeme být spokojení.
Jsem u pana Trávníčka ve Zhoři už čtyři roky, ale ani jednou jsem neměl koně, který by měl šanci vyhrát derby. Takže bychom neměli být zklamáni, že se nepodařilo derby vyhrát, když jsme takového koně ani neměli. Na koně do Velké pardubické jsem čekal dlouho, až jsem ho dostal, a tak doufám, že se povede mít takového koně i pro derby.
Samozřejmě ne vše bylo dobré. Mohli jsme vyhrát více dostihů, ale ne vždy se jezdci dostih povedl. Bohužel nemáme ve stáji jedničkového žokeje pro roviny jako je Václav Janáček a nemáme ani pro překážky žokeje třídy Jana Faltejska a Josefa Bartoše.
Celkově ale jsem se sezónou spokojený, neudělali jsme krok dozadu. Vlastně každá nová sezóna je vždy o něco lepší, než byla ta předchozí, a to je super. Samozřejmě to nemůže tak pokračovat napořád. Každý trenér má čas od času horší sezonu. Každého z nás trenérů se to týká,  ale doufám, že až přijde, že to bude jen na krátko.
Pro sezónu 2014 připravujeme 30 koní, máme tedy zcela obsazené boxy. Odešla z tréninku Pikardie, která měla problémy s dýcháním, a do Polska se z pronájmu vrátil Sin and Rich. Ale přišlo několik ročků z chovu pana Trávníčka. Co se týče příští sezóny, tak je pro mne výzvou připravit Orphee des Blins ke třetímu vítězství za sebou ve Velké pardubické. To se ještě žádné klisně nepovedlo. (mze)

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net