stleger 2014Dnes vám předkládáme další díl naší ankety hodnotící právě uplynulou sezónu určený majitelům dostihových stájí, jezdcům a trenérům. I oni odpovídali na následující otázky:
1/ Jaká byla podle vás právě uplynulá dostihová sezóna 2014?
2/ Jak hodnotíte sezónu 2014 ve vaší stáji/vaši jezdeckou?
Majitelům a trenérům byla určena ještě tato otázka:
3/ Plánujete v nejbližší době nějaké změny ve vaší stáji týkající se počtu koní, generační výměny, personální změny a podobně? 


Josef Bartoš ml., jezdec:
1/ Uplynulá sezóna byla standardně odběhnuta, velmi podobně jako v minulých letech. Do čela Jockey Clubu přišlo nové vedení, ale nijak zásadní změny k lepšímu se bohužel nestaly. Čekal jsem nějaký posun vpřed, něco zásadního, co by posunulo hranice našich českých dostihů, ale bohužel nic výrazného nepřišlo. Dotace dostihů byly průměrné, sázky nepokročily k žádnému zlepšení, které by nám pomohlo financovat dostihy a na začátku sezóny se dost dlouhou dobu čekalo na propozice. Potom sezóna proběhla ve stejném duchu, jako v minulosti, což ovšem není až tak špatné. Kladně bych hodnotil připravenost závodišť od pořadatelů, tady bych viděl pokrok. Dráhy byly převážně velmi dobře připravené a mohli jsme tak vidět kvalitní souboje plnokrevníků. Ještě bych vyzdvihl reprezentaci českých koní v zahraničí, především vítězné starty ve Francii, kde už při chytrém menežování stíháme i v rovinách. A mě, jako překážkového žokeje, velmi nadchlo vítězství Kamelie v Auteuil. Zároveň bych ještě pochválil českou jezdeckou školu, protože jsme mohli celý rok sledovat skvělé české žokejské výsledky v celém světě.

2/ Jezdecká sezóna byla pro mě úspěšná především v Itálii, kde mám zatím 30 vítězství a bojuji zde ještě o překážkový šampionát, protože italská star Rafaelle Romano se na podzim zranil, a tak jsem se mu dostal na dostřel a pokud se mi podaří dvakrát zvítězit, tak bych mohl italský šampionát dotáhnout do vítězného konce. Je to jeden z mých snů, který je velmi blízko, tak doufám, že bude stát štěstí na mé straně. Co se týče české sezóny, tak jsem s ní velmi nespokojen. Nic velkého se mi vyhrát nepodařilo, nasbíral jsem pouze 9 vítězství a šesté místo v šampionátu je asi nejhorší za posledních deset let. Zvláštní osud jsem si vybral se Zulejkou, kde jsem jak v kvalifikaci, tak ve Velké pardubické spadnul a potom mě vždy trefil Sherardo s Michalem Kubíkem a v obou případech jsem utrpěl dost nepříjemná zranění v obličeji. Taxis se stal bohužel osudným pro klisnu Zulejku a tak byl pro mě vrchol a konec sezóny dost nepříjemný.

Zbyněk Englic, majitel stáje Englicovi, a Englicovi a Kulhánkovi:
1/ Sezóna podle mého názoru proběhla celkově dobře, na to co se odehrávalo na jaře, se nakonec vše zvládlo. Za negativum považuji nižší dotace v dostizích pro dvouleté koně a problém týkající se propozic pro dvouleté koně, pokud na jaře dvouletek zvítězí, nemá delší čas možnost dalšího startu.

2/
 Sezóna byla velmi dobrá, nejúspěšnější v mém životě. Velkou radost mi pochopitelně udělal Aztek a velmi spokojený jsem také s výkony Equestra, který se proběhal až do první kategorie, umístil se na těsném druhém místě v pardubické Ceně mílařů a nedávno doběhl pátý v Listed v Drážďanech. Na překážkách jsem měl radost zBazalky a Zeuse. Zklamáním byl Tannhaeuser v Českém derby, které zřejmě pro něho bylo příliš.
Jsem spokojený s tréninkovou centrálou Tomáše Váni, je mezi námi vzájemná důvěra a dobrá komunikace.

3/
 Pro zranění odešla Medula, Griotku jsme museli vyřadit kvůli krvácení, Azteka jsme prodali panu Charvátovi a taktéž odešel Be Jape, který bude pokračovat v překážkové kariéře ve stáji pana Vocetky. Máme ale pro příští sezónu šest dvouletých koní. Z Francie přišel polobratr Tannhaeusera po Linngarim a polobratr Miss Kruk po Turtle Bowl. Z Newmarketu byla zakoupena klisna po plemeníkovi Siru Percym. A počátkem týdne jsme zakoupili tři ročky v Newmarketu, hřebečky po Mount Nelson a po Makfim, a klisničku po Arcanovi. Přiznám se, že největší radost mám z klisničky po Ley Percy a polobratrovi Tannhauesera, na ty se zatím těším nejvíce. Také se těším na Sumatru, která by mohla být naší nadějí pro klasické dostihy klisen. Co se týče příští sezóny, tak kdyby byla z poloviny tak dobrá jako ta letošní, budu spokojený.

Ing. Ivana Pejšková, trenérka:
1/ I přes rozpačitý začátek a zdlouhavá jednání o zahájení letošní sezony se nakonec velmi vydařila. Za klady sezóny považuji dobrou organizace u pořadatelů. Závodiště v Chuchli zaznamenalo ohromný nárůst návštěvnosti i ve dny, kdy nebyly významem nejdůležitější dostihy, tedy klasické zkoušky apod. V řadách diváků bylo vidět mnoho nových tváří, hlavně mladých lidí a rodin s dětmi. Letošní sezóna dále zanechala dobrý dojem směrem k veřejnosti a přinesla i zlepšené výkony koní i jezdců.
Sezóna ale také přinesla záporné skutečnosti. Nepodařila se vyřešit řada problémů, které jsou dlouhodobě a chronicky známé. Jedná se o stále nekvalitní propozice. Pravidelně jsou stejné dostihy  přeplněné a jiné zase neobsazené. Nepochopitelné jsou změny některých pravidel, která v minulosti dobře fungovala. Například ponechat penality od července minulého roku. Pro koně to znamená trest za výkony staré jeden a půl sezony. Rozumné nebylo ani snížení, respektive zrušení, majitelských prémií pro 7leté a starší koně. Stále se neřeší nesmyslně dlouhá přestávka v letním období v Chuchli, zatím co by stačila přestávka v červenci.  To samé platí o listopadu.
 A nedaří se zkvalitnit práci dostihových komisí, které při dostihových dnech neřeší evidentní přestupky jezdců a tím odrazují sázející a náhodné diváky.

2/
Letošní sezónu v naší stáji považuji za vydařenou. S deseti koňmi jsem se umístila v celostátním šampionátu v TOP10 (na desátém místě) a v chuchelském šampionátu na 5. místě, přičemž bylo vydáno kolem 180 trenérských licencí. Největší radost mi udělala  tříletá klisna Dally Hit, která se s 90 kg umístila také v první desítce tříletého ročníku.

3/
Po sezoně odešel k rekreačnímu ježdění Eragon, jinak sestava koní zůstala stejná. Přibyli dva ročci nakoupeni na dražbě v Irsku. Oba jsou již obsednuti a přiježděni, a vypadají nadějně.

MVDr. Čestmír Olehla, trenér a prezident ČASCH:
1/ Z mého pohledu prezidenta ČASCH byla letošní sezóna poměrně dramatická a chaotická. Především před jejím samotným počátkem, kdy se pořadatelé semkli k prosazení svých požadavků na peníze z ministerstva. Chápu, že jim chybí peníze, ale teď budou chybět majitelům v podobě majitelských prémií, které nyní vyplácí Jockey Club ze svého v poloviční výši a nebude na to mít do nekonečna, odhadem tak na dva roky. Majitelé koní už tak platí polovinu dotací dostihů v zápisném a startovném, které je v evropském kontextu nebývale vysoké. Peníze z ministerstva jdou pořadatelům, peníze ze sázek též, protože sázková kancelář nepatří Jockey Clubu a ten nemá na její chod žádný vliv. Takže moje otázka zní, kdo má za úkol prodávat dostihovou podívanou sponzorům, když veškerá mediální práva patří pořadatelům?
Počet majitelů pomaličku ubývá a zkuste někoho nového přemlouvat, aby se vrhl do tak ztrátového byznysu. Majitelé většinou šetří, protože jim koně nevydělají a ani nemohou, takže se to promítá dál. A trenérů máme dvakrát tolik, kolik je pro náš sport potřeba.
Pokud jde o propozice, byl před sezónou též docela zmatek, protože je pořadatelé drželi do poslední chvíle pod pokličkou. Pak do toho zkuste vnést nějaký řád či koordinaci. Doufejme, že to bude lepší, protože teď už probíhá v tomto směru konstruktivní dialog. Nicméně jedna poznámka ke kritikům propozic: Zkuste se zamyslet, jak by se vám líbilo, kdyby vítěz italských siepi běhal v Česku klasickou steeplechase bez penalizace (vyhrál sice proutěné překážky, ale v překážkách není faktický rozdíl).
Zpět k hodnocení sezóny: počet dostihů neklesl, český chov se v záplavě importů neztratil, koně vyjíždějí čím dál více do ciziny a tam vyhrávají, „ochránci zvířat“ nás nechali na pokoji, takže bych sezónu označil za pomalý posun vpřed.

2/
Úvodem bych chtěl poděkovat majitelům, kteří nám dali důvěru a svěřili nám své koně do tréninku. Vyhráli jsme 13 dostihů, z toho polovinu v zahraničí a z toho čtyři dostihy Graded, Listed nebo 1.kategorie. Trochu mě mrzí vysoký počet druhých míst, ale současně to dává naději do budoucna. Z překážkových koní mě potěšil Klaus zopakováním třetího místa ve Velké pardubické, Tudul vítězstvím a druhým místem v nejvyšší kategorii, nadějný Stretton (druhý v Ceně ČASCH), své si odvedli i Demon Magic (vítězství v Meranu a pak třetí v Grande steeplechase d´Europa). Samozřejmě potěší každé vítězství, ať už jde o Betpak Dalu, Charmienu, Cherwicka, Pareta, Reapera nebo Hegnuse.
Z rovinových koní si své odvedla French Quebec (třetí v Ceně Pat´s Music), v závěru sezóny se skvěle prezentovali dvouletí Oriental Sky (vítěz Velké ceny BBAG a Graf Hugo Henckel Memoriálu) a Rajči Šimon (vítězka Karpatské ceny).
Zklamání k dostihům též patří. Svým odporem k Irské lavici mě nepříjemně překvapil Cherwick, ale v závěru sezóny opět ožil, a velkým zklamáním byl pro mě i pád Demon Magica v Gran Premio di Merano. Opravdu velkou radost mám z toho, jak se „chytil“ Jakub Spáčil a obecně i z toho, jak se daří projektu „mladých jezdců“.
Takže z mého pohledu sezóna spíše průměrná. Nicméně moje poděkování patří stájovému personálu, amatérským pomocníkům i jezdcům, kteří s námi spolupracují.

3/
V závěru sezóny jsme stáj pročistili od méně perspektivních koní, nicméně prodej dvou ročků (z Arganty a z Registany) mě docela mrzí. Z nových koní máme nepojmenovaného francouzského ročka po Manduro, přijít by měl bratr Tudula Tudelo, do tréninku se vrátí Hegnus a možná přijde i pár dalších koní. Jak vidno, tak ze Světlé neodcházím, jak o mě někdo celou sezónu šířil, takže mi můžete svěřit koně do tréninku. Jádro stájového personálu zůstává, především můj asistent Láďa Lempochner a Jakub Spáčil, někteří se vymění.
Docela živo je v ČASCH kolem úprav Doplňujících ustanovení, Dostihového řádu, přípravy kariérního řádu rozhodčích a komisařů i přípravy Valné hromady ČASCH, na čemž se výraznou měrou podílím.

Tomáš Váňa, trenér:
1/  Myslím, že plno věcí bylo důstojně započato už jen tím, že v čele ne malých cílů je pan Charvát. Sezóna se s rozpaky rozjela, a snad fungovala podle představ a ku prospěchu všech. Pokrytí dostihových dní nebylo úplně ideální, ale to je věc pořadatelů.
Doposud jsem však nepochopil dění okolo majitelských prémií pro české koně. Parametry, které byly nastaveny, mi lidově řečeno" hlava nepobrala."

2/
Sezónu v naší stáji musím hodnotit samozřejmě jako úspěšnou. Nepodařilo se nám sice (vyjma Sumatry) větší úspěch s mladými koňmi, ale věřím, že majitelům v příští sezoně radost udělají. Určité zklamání byl neúspěch v Derby. Rozhodnutí žokeje bývá o vteřinách a Honza vyhodnotil situaci tak, jak myslel, že je správné. O tom dostihy jsou, o tom slovíčku "KDYBY". Většina koní se důstojně prezentovala ve svých kategoriích, ať už v překážkách či rovinách. Nutno však zmínit a vyzvednout výkonnost Azteka a nejde opomenout výkon Petra Foreta, který Azteka v nejvyšších vrcholech jezdil. Nahradil Honzu Vernera, který byl vázán v St. Legeru na Love Meho. A pak už si ho hlídal, aby mu ho někdo nevyfoukl, tak změna nebyla nutná.
Opět se mi potvrdilo, že stáj nemusí mít za sebou stálou jezdeckou  jedničku, jak se většina trenérů domnívá. Určité výhody to má, ale určitě v tom nevidím prioritu. Nehledě na to, že každý kůň má svoje specifika a to je nutno akceptovat.

3/
S každým koncem sezóny nastávají změny v koňském obsazení. Většina  koní odešla během sezóny a byli nahrazeni mladými. Dva ročci  z Francie a dvě klisny z Anglie. Na cestě jsou další tři, dva hřebci a klisna. Jedna z klisen je po Showcasing a jestli se nemýlím, tak je v Česku jediným potomkem tohoto plemeníka.
 Obsazení personálu zůstává stejné, akorát musíme přijmout jednoho jezdce. Počet koní by se měl zastavit na 21, tak abychom si neujezdili zadky :-)...
Co se týče obsazení do dostihů, tak mám jasno. Opět se to bude odvíjet  od možností a závazností jezdců. Netajím se tím, že bych rád pokračoval s Boržanem, Petrem a Honzou Vernerem. Ale vždycky záleží na formě koní a důvěře, a tak tomu nechávám volný průběh. Na překážky asi budeme dále pomýšlet na Michala Kubíka, který na sobě hodně zapracoval.
Poděkování patří majitelům současným i budoucím, kteří jdou do boje s plným nasazením, jako my. (mze)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net