stleger2013Podobně jako jsme oslovili v anketě pořadatele dostihů, nemohli jsme opomenout ani majitele stájí, trenéry a jezdce. Účastníků dostihového provozu jsme se zeptali nejen na to, jaká byla letošní dostihová sezóna z pohledu celého českého turfu, ale samozřejmě nás neméně zajímalo, jak se jim dařilo v jejich profesi. Majitelé hodnotili výsledky koní své stáje a odpovídali i na otázku, zda dojde v portfoliu jejich koní k nějakým změnám.


Všechny oslovené osobnosti odpovídaly na tyto dvě otázky:

1/ Jaká byla podle Vás právě uplynulá dostihová sezóna 2013?
2/ Jak hodnotíte sezónu 2013 ve vaší stáji?

A majitelům byla určena ještě tato otázka:

3/ Plánujete v nejbližší době nějaké změny ve vaší stáji týkající se počtu koní, generační výměny a podobně? 

Helena Blažková, trenérka:

1/ I přes povodně se sezóna v Česku vydařila. Dráhu v Chuchli se podařilo dát rychle do pořádku. A myslím, že poděkování patří i všem ostatním pořadatelům, hlavně u provinčních drah, kde se odběhlo hodně dostihů a našli tam dočasný azyl koně z pražského závodiště. 

2/ Sezónu naší stáje hodnotím kladně. Nezískali jsme sice tolik vítězství jako loni, ale sezóna mi přinesla prostřednictvím Lysyana ve Velké dubnové ceně první jedničkové vítězství a dvou pěkných vítězství dosáhli Feraclos a Lysyan v Rakousku, takže úspěchy byly letos cennější. Mimoto jsme získali i spoustu hodnotných umístění, jako například čtvrtá místa Nyani Tomby ve Velké ceně Prahy, rakouských Trial-Stakes a Českomoravské ceně, takže spokojena se sezónou určitě jsem. Děkuji majitelům koní za důvěru a doufám, že jim koně budou dělat radost i v příští sezóně. Lysyan už je v pořádku a trénuje. Věřím, že může příští rok ještě něco dokázat. Ze stáje sice odešel Feraclos, který bude skákat, a dvouletý Duke of Beaumont přešel k trenéru Šatrovi, ale přišli čtyři mladí koně - dvouletá klisna z Lemes Hoffnung, která dokázala být druhá v Ceně prezidenta republiky, a tři ročči. Jeden z nich, Little Gold, byl nedávno zakoupený na dražbě Arqana. Takže počet koní by se měl v naší stáji opět pohybovat okolo 16 -17 plnokrevníků. 


JUDr. Jan Červenka, majitel dostihové stáje:

1/ Přes povodně navenek poměrně slušně proběhlý dostihový rok. Nebudu ale tajit své obavy o budoucnost, když prezentovanou nabídku na pronájem chuchelského závodiště pro pořádání dostihů považuji za nesmyslnou utopii, která určitě nepřinese našemu turfu partnera chtivého utratit miliony bez jakéhokoli ekonomického důvodu. Jedinou budoucností je podle mého změna sázkového systému na plošný totalizátor. Že to funguje, ukazuje v současnosti nejen Francie, ale nově i polský příklad. Provoz se výrazně stabilizoval, přibývají nová závodiště, lidé na dostihy chodí a především sází a to i na zahraniční dostihy. 

2/ Hetman Polny při návratu po zranění opět dokázal svůj vysoký standard, v Mostě vyhrál a znovu přivezl cenné umístění ze Strasbourgu. Přezimuje zdravý, a i když už bude pomalu veteránem, ve Francii to budeme ještě zkoušet. Dalmacio naopak po čtvrtém mosteckém vítězství zdravý nevydržel a po zimě se uvidí, zda se vrátí na dráhu. Pokud ano, nechceme s ním vzdát pokus o zdolání pardubického krosu. 

Neodpustím si komentář k mohutně mediálně prezentovanému a posléze v tiché ostudě (ne)skončivšímu Dostihovému poháru Josefa Váni. Pokud připravujete koně na mostecký steeplový vrchol a ten pořadatel zruší tři dny před přihláškou z důvodu nedodání slíbených financí sponzorem, jste zákonitě zklamáni. Ale vysvětlení, že milionový dostih byl zrušen jen proto, že stát nedodal slíbených 500.000,- Kč neberu. Klidně se mohlo běžet o ten druhý půlmilion, o kterém už pánové Váňa a Bouček nemluvili. V každém případě přišel mostecký Hipodrom tímto harakiri o patnáctiletou tradici Velké mostecké steeplechase, následně zrušil i tradiční dvojku, a žádná steeplechase se zde neběžela o více než 40.000,- Kč vítězi. Smutný konec milionového příslibu. 

3/ Oba koně by měli běhat i příští rok. S prací trenérky Pavlíny Baštové jsem spokojen a začínám u ní již patnáctou sezónu. Po pěti letech jsem si udělal radost a koupil ve Varšavě novou posilu, tříletého hřebce Justina, trojkového vítěze. V polském handicapu stojí o 3 kilogramy více než v minulosti Jung, tak doufám, že se prosadí i nad překážkami.


Karel Germič, trenér:

1/
Sezóna proběhla relativně dobře i přes problém se záplavou.

2/ U nás sezóna byla výborná a jsme velice spokojeni.

 

Ilona Hronová, trenérka:

1/ Sezóna 2013 byla zvláštní. Začalo se později kvůli mrazům. Potom pro změnu potopila Chuchli záplava a všechno bylo rázem jinde. Myslím si, že je moc dobře, že se dokázal vrátit do konce sezóny do Prahy dostihová provoz a smekám přede všemi kdo se na tom podíleli! Koně v českém tréninku ukazovali zajímavé výkony na francouzských, italských i německých drahách, ať na rovinách tak i na skocích. A největší domácí událost vyhrála zhořská Orphee v takovém stylu, až to bralo dech.

2/ Moji svěřenci letos dělali většinou radost až na pár výjimek. Vyhýbala se nám zranění, což je dobře. Jen můj oblíbenec Le Payda si obnovil zranění z loňska a sezóna pro něj skončila dřív, nežli se pořádně rozjel. Ale doufám, že jsme jeho problémy vyřešili a „Pepíno“ bude v sezoně 2014 zdráv a v plné kondici. Aktuálně jsme sezónu ukončili výjezdem na drážďanské halali a věnujeme se hříbatům. Těším se na klidnější měsíc, protože jsem pěkně unavená. A za ten měsíc pomalu nastoupí absták a už se zase budeme těšit na dostihový rachot…


Tomáš Hurt, trenér:

1/ Letošní sezóna byla samozřejmě jako každý rok těžká. Navíc ji zkomplikovaly povodně, a to nejen na pražském závodišti. Z výsledkového hlediska proběhla myslím bez velkých překvapení, ze zahraničí se opět přivezlo několik potřebných Euro. Problém přetrvává v Itálii, proto zde startovalo méně tréninkových centrál, než bylo dříve zvykem. Ale těm přejme dobrý konec a vyplacení dotací.

2/ V naší stáji proběhla sezóna průměrně. Nenakupujeme drahé importy, tudíž nemíříme za přehnanými ambicemi. Tato cesta není nijak oslavná, ale pro pobavení majitelů, a o to v dnešní ekonomické situaci celého státu především jde, a je myslím dostačující.


Jiří Chaloupka, jezdec a trenér:

1/ Když pominu povodně, tak sezóna proběhla bez problémů. 

2/ Role trenéra byla pro mne nová i prostředí, ve kterém pracuji. Určitě je co zlepšovat a musím také ještě sbírat zkušenosti, ale jsem spokojený. Naši stáj opustil Swakopmund, ale mám radost, ze nás posílili tři ročci. Je to nová naděje a věřím, že budou dělat radost. Jezdecky jsem spokojen moc, vyhrál jsem Velkou jarní cenu a dalších devatenáct dostihů. Trochu mě mrzí druhé místo v derby, ale zároveň to byl dobrý výsledek.


Hana Kabelková, trenérka:

1/ Sezóna i přes rozmary počasí proběhla za ještě většího úsilí pořadatelů velmi dobře. Mám samozřejmě největší radost z velikého zlepšení podmínek pro koně na pardubickém závodišti. Co se mi dále líbí, jsou stále častější úspěchy našich koní v zahraničí, ale zároveň to znamená, že i doma je stále obtížnější uspět a z toho mám trochu obavy - pro malé stáje to může být ještě těžší. 

2/ Pokud jde o sezónu v naší stáji, jsem vcelku spokojená a hlavně jsou spokojení majitelé. Samozřejmě vždy to může být lepší, ale prakticky každý z koní se dokázalumístit a v šampionátu jsme docela vysoko s pouhými šesti překážkovými koňmi.Na rovinách nám udělal radost Turdus. Zdá se mi, že by to mohl být z Trezorovy rodiny první slušný rovinový kůň. Mám stabilní, spolehlivý kolektiv pracovníků. Tak jen doufáme, že naše hvězda Trezor bude v pořádku pokračovat v kariéře. Pokud jde o jezdce v dostizích, byla jsem spokojená s výkony Ondřeje Velka a Lukáše Matuského. Je potřeba, aby vyrůstala nová generace dobrých jezdců. 


Ing. Stanislav Chudáček, majitel dostihové stáje:

1/ Důležité je, že vůbec proběhla. Sice s problémy, způsobenými jak živelnými katastrofami (zaplavené závodiště v Praze), tak úbytkem peněz od sponzorů do dostihového sportu, zároveň však i s obětavostí lidí při odstraňování následků povodní a ochotou majitelů závodiště v Mostu uspořádat Derby tam namísto poničeného pražského závodiště. A také vznikem fondu Podpora 2013, který alespoň částečně zabránil úbytku peněz na výhry a znovuobnovil chovatelské prémie, které byly v minulosti Radou Jockey Clubu dle mého názoru nesmyslně, nespravedlivě a necitlivě zrušeny. Část peněz z tohoto fondu tak půjde českým chovatelům za kvalitní výsledky jejich odchovanců. Nutno ale říci, že ne z peněz Jockey Clubu. A to je smutné.

Na druhé straně ale vidím zvýšenou aktivitu prostých členů Jockey Clubu s tímto něco dělat, snahu rozhýbat stojaté vody a také konkrétní snahy aktivně pomoci včetně pomoci finanční mnohých z těch, kteří pomoci mohou. A to mne naplňuje optimismem.

2/ Tato sezóna pro mne nebyla příliš šťastná. Dva mí nejlepší koně Partheon a White Motiv, s nimiž jsem počítal do Derby, se mi zranili – Partheon při přípravě, a tak vůbec nevyběhl, a White Motiv po nadějném jaru ztratil kvůli zranění při kolizi v dostihu celý zbytek sezóny. Další dva koně, Barateus a Little Rakti, se sice v konkurenci neztratili, ale jejich výkonnost je oproti výše jmenovaným přece jen o něco nižší. Radost mi udělala dvouletá klisna Mary Yeats, která měla velmi slušné výsledky a v závěru sezóny i vyhrála a „sáhla“ si tak na yearlingbonus.

3/
Pro příští sezonu plánuji omlazení stáje, takže ve stáji budou maximálně čtyřletí koně, z nichž s Barateem, Little Raktim a White Motivem počítáme do překážek. Ostatní, včetně tří mých nákupů z Baden-Badenu, budou v rovinových dostizích.


Pavel Tůma, trenér:

1/ Kladně bych hodnotil především změnu ve vedení ČSCHPMDK a založení fondu Podpora 2013, díky kterému vzrostly nejen dotace významných chovatelských zkoušek, ale pomohla také organizátorům na provinčních závodištích, která s koňmi hojně navštěvujeme. Škoda jen předčasného ukončení Poháru Josefa Váni.

Po vychytání počátečních chyb se zajímavou novinkou zdají být také dostihy typu bumper, jenž jsme s několika budoucími překážkáři absolvovali a budou-li bumpery pokračovat v příštím roce, jistě v nich budeme startovat i nadále.A zmínku si zaslouží také úspěšné starty českých koní na zahraničních závodištích, které již nejsou doménou pouze velkých tréninkových středisek. Za všechny bych jmenoval nedávný úspěch Renny Storma na francouzské půdě, jenž je o to větší, že jde o koně české produkce.

2/ Za naši stáj hodnotím uplynulou sezonu víceméně pozitivně, což je mimo jiné zásluha fungujícího realizačního týmu, kterému bych tímto chtěl poděkovat. Oproti dřívějšku jsme si vyzkoušeli několik dostihů na západ od našich hranic, kde se nám podařilo získat pár cenných umístění a také mnoho zážitků a zkušeností, které snad v budoucnu zúročíme. Jak se říká, s jídlem roste chuť, takže v trendu zahraničních výjezdů bychom rádi pokračovali i v příštím roce, pokud tedy budeme mít vhodné koně. V tomto ohledu byl držákem stáje především Trip to Rhodos, u kterého se momentálně snažíme odhalit příčinu jeho tolikrát vzpomínaných zdravotních komplikací, na domácích drahách pak dělala radost hlavně čtyřletá Natálie a vítězným debutem potěšil také její stájový kolega A Gentleman. Naopak kvalitní koně pro klasické dostihy se nám od dob Ulana úspěšně vyhýbají. Cesta letošního derbysty Popstara skončila již v květnu fiaskem ve dvojkové společnosti a budoucnost současných dvouletých vidím spíše v bumperech, respektive na skocích.

Bohužel vleklé zdravotní problémy vyřadily z dostihového provozu také další dvojici nadějných koní, My Afantou a Kaptah, jejichž odchod mě velmi mrzí. Na druhou stranu nám do skokové přípravy přibylo několik zajímavých jmen, na jejichž výkony jsem zvědavý. Spokojenost panuje také s letošní kolekcí ročních koní. Každý rok říkám, že takové ročky jako letos jsem ještě neměl, ale právě ti letošní jsou opravdu vydaření.


(mze)

 

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking