Cap MartinDůležitou zahraniční událostí tohoto víkendu bylo třetí místo reprezentanta Kelso Stables Mikeshe v Listed Hoppegartener Sprint-Cup. Sedmiletému hnědákovi, který v zimě prodělal operaci obrny levé hlasivky a nebylo tedy jisté, zda-li se dokáže vrátit na dráhu, se podařilo obsadit v rekordně rychlém dostihu třetí místo. Není  proto divu, že  jeho spolumajitel Martin Cáp hodnotí celou výpravu do Berlína pozitivně.


Mikesh na rozdíl od loňského roku odjel kvůli zákroku v zimě a zpoždění v tréninku do Hoppegartenu pouze s jedním absolvovaným startem v aktuální sezóně. Jaká byla vaše očekávání před dostihem, kde byl mj. výborný Daring Match?
Očekávání před startem byla opatrná, člověk musí k jakémukoli blacktype hledět s pokorou bez ohledu na to, jestli zrovna startovní pole soupeřů působí papírově silněji nebo ne. A listed v Německu není lehké nikdy. Věděli jsme, že Mikesh je v dobré pohodě, 1000 metrů je jeho distance a v Hoppegartenu se mu líbí, takže jsme určitě doufali v dobrý výsledek. Na druhou stranu je mu sedm let a má za sebou určitou zdravotní historii, takže jsme byli v prognózách opatrní. Trochu jsme doufali, že nám přinese štěstí nově ušitý dres, který moje maminka dokončila v sobotu brzo ráno, dvě hodiny před odjezdem.

Mikesh finis
Mikesh (zvnějšku) bojuje v Hoppegartener Sprint-Cup

Mikesh pod vedením Dennise Schiergena obsadil třetí místo v rekordně rychlém dostihu. Předpokládám, že jste spokojeni, jak s výkonem vašeho koně, tak i odvedenou prací jezdce.
S výkonem i výsledkem panuje spokojenost, je to třetí listed umístění do třetího místa v kariéře a celkově pátý Mikeshv dotovaný výsledek v blacktype. Vítěz navíc na rychlé dráze stanovil nový traťový rekord na kilometr, takže úroveň byla určitě dobrá. Mikesh podle německých pozorovatelů i handicapera vyběhl svůj kvalitní standard, po dlouhé rekonvalescenci to hodnotíme velmi pozitivně. Dobrý výkon odvedl i 21letý Dennis Schiergen, který mimochodem v týdnu před dostihem dokončil bakalářské studium sportovního managementu na kolínské univerzitě a teď se chystá na magisterský obor. Ačkoli je na plný úvazek studentem a i vzhledem k váhovým problémům nejezdí tolik dostihů jako dřív, s Mikeshem tvoří sehranou dvojici a je pevnou součástí našeho týmu. Vždy se můžeme spolehnout na to, že splní ordre a že si na Mikeshe udělá čas, ostatně po celou zimu se zajímal o jeho zdravotní stav a letošní debut v rámci derby-dne sledoval živě přes internet. Letos navíc zažívá výbornou sezónu, poprvé v kariéře jezdil favorita německého derby, vyhrál si další grupu a kromě Mikeshe a Boscaccia jezdí pravidelně například třídového veterána Gereona.

Vím, že Mikeshe vždy na zahraničních cestách doprovázíte spolu s dalšími členy realizačního týmu. Byla cesta do Berlína letos jiná oproti ostatním účastem v německých dostizích?
Výlety s Mikeshem jsou náročné, protože celý tým vedený Láďou Nagyem a Milošem Komancem jede s koněm a obstarává veškerou práci okolo, ale zároveň vždy máme krásné dny plné zážitků a legrace. Červencová expedice byla výjimečná v tom, že přímo s Mikeshem cestoval i trenér Tomáš Šatra, který se do Berlína podíval po mnoha letech. V Hoppegartenu to vyvolalo velký ohlas, neustále ho hledal někdo ze starých přátel. Šéf naší ekipy tak místy vyvolával stejný zájem jako Mikesh, který se do Berlína vrátil už čtvrtý rok po sobě, a tak má mezi místními stále víc fanoušků.

Tym Mikeshe
Realizační tým Mikeshe v Hoppegartenu

Pokud je Mikesh po dostihu v pořádku, jaké s ním máte ještě další plány v sezóně?
Podle zpráv od Ládi Nagye se zdá, že Mikeš nechal v Berlíně mnohem méně sil než my a vrátil se domů jako nejsvěžejší člen výpravy, čemuž se nelze divit, neboť na rozdíl od nás nemusel druhý den do práce... Doma teď v dohledné době žádné dostihy nemá. Pokud bude vše v pořádku, měl by se za tři týdny vrátit do Berlína na dvoudenní Grand Prix Meeting do dostihu na 1200 metrů, kde byl předloni těsně druhý. Bude se běhat v sobotu i v neděli a vzhledem k avizované účasti dalších českých koní jako Touch Of Genius, Tamarind Cove, Nine Ou Four nebo Father Frost si myslím, že by si tuzemští turfmani měli tento víkend 13. a 14. srpna zaškrtnout v kalendářích. Mikesh je následně hlášen ještě do Goldene Peitsche v Baden Badenu, ten další program ale budeme ladit až za pochodu podle momentálního stavu a situace.

Ještě bych se vás ráda zeptala na závodiště v Hoppegartenu, kde jsem byla naposledy v předlistopadové době. Jsou tam patrné ještě staré časy, anebo se závodiště alespoň trochu proměnilo?
Ohledně závodiště v Hoppegartenu nejsem úplně objektivní, protože jsem tam byl poprvé v roce 1988 a vedle Velké Chuchle a bývalé dráhy ve Freudenau to je moje oblíbené závodiště. I tak ale musím říct, že všichni ve stáji obdivujeme, jaký obrovský kus práce s tímto nádherným areálem udělal současný majitel Gerhard Schöningh, který nedávno koupil také rozlehlou tréninkovou dráhu ve vedlejším Neuenhagenu a dělá všechno pro to, aby se Hoppegarten vrátil zpět na výsluní německého turfu. Masivně investuje své vlastní prostředky, kromě toho se mu podařilo dostat zdejší tribuny do dotačního programu na obnovu berlínských památek. 
Myslím, že Hoppegarten může sloužit jako zajímavá inspirace a laboratoř nápadů pro kohokoli, kdo se o něco podobného snaží u nás. Péče o majitele koní, diváky a fanoušky je na skvělé úrovni, neustále se vymýšlejí tematické dostihové dny a každou chvíli také speciální projekty. Aktuálně je to například "Match Race Cup", idea majitelů Guida Schmidta a Christiana Sundermanna, kteří v rámci neděle zdarma rozdávali divákům pivo, preclíky a fanouškovská trička. Zlepšování podmínek si samozřejmě ještě vyžádá další investice a ne všechno už je hotové, ale Hoppegarten působí dojmem, že na tom postupně a plánovaně pracuje, že se někam posouvá. Něco je dáno profesionálním marketingem a otevřeností novým nápadům, ale doplňuje to nadšení a osobní angažovanost různých lidí jako jsou třeba pořadatelé zmiňovaného Match Race-Cupu. I proto tam jezdíme moc rádi. Výhodou malých stájí jako ta naše je, že můžou jít za svými sny a nemusí řešit věci a řeči okolo.

(mze)

Fotografie:  NB Fotografie a archiv Martina Cápa

mikes

Mikesh obhájil třetí místo v Hoppegartener Sprint-Cup    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net