Laube NowitkaMartin Laube je v 19 letech zřejmě vůbec nejmladším českým žokejem, 50. vítězství se mu podařilo dosáhnout o minulém víkendu se svěřenkyní Ing. Pejškové Nowitkou. Mladý jezdec patří do bošovického pracovního týmu, ale na zimu se chystá stejně jako loni odejít sbírat zkušenosti do zahraničí.


Martine, žokejského titulu jste dosáhl ve své páté jezdecké sezóně. Je to podle vás docela brzy, anebo jste si myslel, že byste 50. vítězství mohl dosáhnout i dříve?
Ještě když jsem byl v učení a měl úlevu 3,5 kilogramy, tak jsem si říkal, že bych se mohl stát žokejem docela brzy, ale po dosažení 30. vítězství a tedy pozbytí úlevy už to bylo mnohem těžší. Jsem tedy rád, že se mi to povedlo ještě v letošní sezóně a nemusím čekat přes zimu na další rok. A v 19 letech patřím k nejmladším žokejům.

Předchozí rozhovor jsme spolu dělali před dvěma roky. Jaké pro vás ty dvě poslední sezóny byly?
Loňská sezóna nebyla tak dobrá, nestála za mnou větší stáj, i když se pěkné výsledky také povedly.  Letos se daří dobře, mám jedenáct vítězství a dostal jsem se na velmi dobré koně. Byl jsem třetí v Jarní ceně klisen a také třetí ve Svatováclavské ceně.

Váš nejhezčí zážitek z letošní sezóny?
Nemám jen jeden. Určitě k nim patří hattrick ve Slušovicích, kde jsem během dvou hodin dosáhl tří vítězství. Krásné bylo také třetí místo s Lužnicí v Jarní ceně klisen a samozřejmě i nedávné vítězství s Nowitkou. Jezdím ji pořád, jeto velmi poctivá klisna a zasloužila si to, byli jsme spolu už několikrát druzí.

Laube Nowitka 

Žokejského titulu dosáhl Martin Laube s Nowitkou trenérky Ing. Pejškové 

A ze kterého koně jste měl v sezóně nejlepší pocit?
Seděl jsem na několika dobrých koní, ale největší dojem na mě udělal Nine ou Four. Tím jak dokázal úžasně seběhnout cílovou rovinu, tak rychle jsem asi na nikom nikdy nejel. Je to hodně dobrý kůň, škoda, že jsem ho ve Velké jarní ceně neznal více, mohlo to být lepší.

Slyšela jsem, že odcházíte z Bošovic a chystáte se do zahraničí…
Ano, k poslednímu říjnu u pana trenéra Luky končím, ale měl bych se do jeho týmu vrátit v dubnu. Mám několik nabídek na zimní angažmá. Musím se do konce týdne rozhodnout, jestli půjdu do Šapnělska nebo do Anglie. V Anglii bych byl jako pracovní jezdec, zatímco ve Španělsku, kde jsem byl už loni, bych mohl jezdit i dostihy.

Jak se vám líbilo ve Španělsku?
Líbilo se mi tu, jezdil jsem v Madridu a bylo tu moc pěkné zázemí pro žokeje. V dostizích se mi jezdilo dobře, je to podobné jako u nás a byla to dobrá zkušenost.

Sezóna byla dlouhá a náročná, nechtěl byste si raději udělat nějako dovolenou?
Já asi udělám volno první dva týdny v listopadu, ale pak odjedu pracovat. Myslím, že je pro jezdce velmi důležité, že může kentrovat i v zimě. V našich podmínkách se v zimě většinou jen kluše a pak žokeji chybí na začátku sezóny vyježděnost a fyzička. Takže jsem rád, že na sobě budu moci pracovat i v zimě.

Jaké máte ještě před sebou dostihové cíle?
Určitě vítězství v dostihu první kategorie a v nějakém klasickém dostihu. Neříkám vítězství v derby, protože to je jednou za rok a je to tedy obtížně splnitelný cíl. Ještě jsem ho nikdy nejel, i když  letos jsem v něm už mohl jezdit, měl jsem nabídku na Love Me a Sázavu. Jenže bohužel jsem jezdil předtím v Lysé nad Labem, kde mi kůň bočil a přišel jsem kvůli tomu o licenci. To mě moc mrzelo.

Před dvěma roky jsme se spolu bavili také o tom, že byste si rád udělal maturitu. Tuto myšlenku jste už opustil?
Ne, to ne. Ale teď je pro mne prioritou co nejlépe jezdit a mít možnost být přes zimu v zahraničí, takže jsem rád, že jsem bez závazků a mohu odejít. Ale určitě časem budu dálkově studovat ještě nějaký obor zakončený maturitou. Ještě bych chtěl poděkovat panu Lukovi, že jsem od něho dostával šance, i na jedničkových koních. A samozřejmě moc děkuji všem majitelům a trenérům, kteří mě posadili do dostihu. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net