Maskul vpV pátek minulý týden, ve věku 23 let, dotlouklo statečné srdce kdysi respektovaného účastníka klasických dostihů sezónu 1997 a posléze velmi úspěšného překážkového koně, vítěze jedenácti překážkových dostihů a dvojnásobného vítěze Velké pardubické MASKULA (Lear Fan). Valach, který během svého života reprezentoval barvy tří stájí, vydělal na dostihové dráze přes 7 miliónů korun.Informaci publikoval Martin Cáp. 


Odchovanec Shadwell Estate Co Ltd šejka Hamdana Al Maktouma byl se svým rodokmenen (Lear Fan - Hooriah, Northern Dancer), v němž hrála významnou roli bába Where You Lead (Raise a Native), excelentní chovná klisna a matka mj. Rainbow Questa či polosestra další ze skvělých matek Slightly Dangerous (matka Warning, Deploy, Dushyantor) z mimořádně úspěšné rodiny, jedním z rodokmenově nejzajímavějších českých nákupů na konci minulého století. Poté, co v péči Kevina Prendergasta jako dvouletý získal jedno vítězství a tři umístění na tabuli, jej na Tattersalls Horses in Training 1996 zakoupil pro stáj FCC Folprecht (později Ray Racing) Ing. Rajmund Pavla za 9.500 gns. 

V péči trenéra Františka Holčáka se Maskul na českých drahách jako tříletek uvedl velmi působivě - zadrženým dvanáctidélkovým vítězstvím ve Stříbrném poháru (CH) ve Slušovicích. Poté obsadil druhé místo v Memoriálu dr. Frankenbergera (CH) a třetí ve Velké červnové ceně (L) za Norou Jeane a High Extreme, kteří posléze obsadili první dvě místa i v Českém derby. V něm Maskul skončil sedmý, lépe se mu vedlo ve slovenské analogii, v níž skončil třetí. V rovinových dostizích na distancích kolem 2400 metrů patřil i v následující sezóně k nejlepším koním na českých a slovenských drahách a ač mu velké vítězství bylo odepřeno, získal celou řadu cenných umístění včetně třetího místa v Memoriálu Vlastimila Smolíka, čtvrtého ve Zlatém poháru či pátého ve Velké ceně českého turfu.

V roce 1999 přešel do překážkového provozu, kde dokonale uplatnil své vytrvalecké vlohy i dobrý finiš. Nejprve v tréninku Františka Holčáka, posléze a především pod taktovkou jeho syna Radka, vyrostl ve velmi úspěšného překážkáře. V létě 2002 se jej Rajmund Pavla, tehdy rušící svoji stáj, rozhodl (společně se Sharp Focusem) prodat a ač jednání o prodeji vnějším prostředníkem mimo velkokarlovické středisko proběhla úspěšně, Maskul nakonec zůstal ve Velkých Karlovicích po nabídce stáje Nýznerov. Té se investice do Maskulova syna vrátila velice záhy - v říjnu, kdy Maskul pod Peterem Gehmem zvítězil ve Velké pardubické. Vítězství v nejlépe dotovaném dostihu středoevropského kontinentu si Maskul zopakoval o tři roky později s žokejem Fuhrmannem v sedle, kdy po tuhém boji o 1/2 délky zdolal svého stálého soupeře Decent Fellowa, který ve Velké uspěl o rok později. Tehdy Maskul dostih nedokončil, stejně jako v ročníku 2007, který byl předposledním dostihem jeho kariéry. Tu ukončil v květnu 2008 v Pardubicích devátým místem v první kavlifikaci. Celkem za svou překážkovou kariéru získal 11 vítězství ze 43 startů, 22 umístění (včetně druhého místa ve Velké pardubické 2003 za Registanou) a vydělal 6,308.950 korun. (miv)
             Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking