lisek michalOsm měsíců působí v roli trenéra koní stáje DS Pegas Michal Lisek. Pro něho, majitele Ing. Trávníčka a celý tým ve Zhoři byl zatím nejúspěšnějším dostihovým dnem nedělní mítink v Meranu, kam vyslali dva koně a oba odjížděli domů jako vítězové black-type dostihu. Zejména Kamelie s Janem Faltejskem na sebe významně upozornila triumfem ve svém prvním dostihu grupy jedna, Premio Grande steeple chase d´Europa, kde za sebou zanechala nejen letošní největší naději Faverova týmu pro Gran Premio Merano Il Superstite, ale i jeho dvojnásobného vítěze  Alpha Two.

Náš rozhovor se ale nebude týkat jen italských úspěchů, ale trenér Lisek zhodnotí i další koně připravované ve Zhoři a také se dotkne blízkých dostihových plánů.


Kamelie podala v Ceně Evropy výtečný výkon. Počítal jste před dostihem, že by mohla potrápit favority?
To, že je Kamelie dobrá klisna, už ukázala v předchozích letech. Když děláte tuhle práci, tak chcete vyhrávat, všichni chtějí vyhrávat. Nejvíc chce vyhrávat trenér, majitel a jezdec. Vždycky, když posíláte koně do dostihu, věříte, že vyhrajete, ale nikdy s tím nemůžete počítat! Kamelie vyhrála dostih grupy jedna, kde byl mj. dvojnásobný vítěz Gran Premio Merano, předvedla tedy hodně dobrý výkon. Chtěl bych vyzdvihnout perfektní výkon Honzy Faltejska a také to, že vítězství jsou dílem celého našeho manšaftu. Budu jmenovat i Jiřího Plzáka a Martina Lišku, kteří se podíleli na ježdění Kamelie v práci nejvíce. Dobrý realizační tým je základem úspěchu, to není žádná novinka a jsem rád, že tady na Zhoři ho máme.

Důležitá otázka – je Kamelie po dostihu v pořádku? A plánujete jí ještě před Gran Premiem, které je až za tři měsíce, nějaké další starty?
Kamelie je v pořádku, jen byla po dostihu unavená. Ale vzhledem k tomu, že když jsme v deset hodin večer odjížděli domů bylo ještě okolo třiceti stupňů, tak myslím, že velký podíl na tom mělo počasí. Gran Premio je ještě daleko, takže pravděpodobně bude ještě nějaký start mít, ale zatím jsme to s panem Trávníčkem ještě neprobírali.  Já myslím, že by možná už další start mít nemusela. Ty její  dva předchozí starty byly přípravné a zkušební, a teď v dostihu šla na sto procent. Dostali jsme ji tam, kam jsme chtěli.  Ale ještě ohledně dalších startů uvidíme.

Kamelie CenaEvropy
FOTO: Kamelie vítězí pod vedením Jana Faltejska v grupě 1 Ceně Evropy

Jen půl hodiny po Kamelii udělal další velkou radost vítězstvím v Listed tříletý Signum. Sledovala jsem dostih u internetu a bylo to velmi napínavé. Zdálo se mi totiž, že Signum o malý kousek proběhl cílem jako druhý, ale zřejmě kamera neměla správný úhel…
Signum opravdu proběhl cílem jako druhý. Já jsem se dozvěděl až třičvrtě hodiny po dostihu z telefonátu se šéfem, že jsme vyhráli. Komisaři totiž podali po doběhu protest ex-offo, protože někde v půlce roviny se Raffaele Romano se Silver Tangem na Signuma tlačil a tak pořadí přehodili.

Signum ještě na jaře běhal rovinový dostih a teď už je ve dvou startech v Meranu neporažený. Budete ho i nadále vozit na italské starty?
Jsem rád, že se nám daří i s mladými koňmi, a zrovna Signum by se mohl časem stát nástupcem našich úspěšných překážkových koní.  I on je po dostihu v pořádku, ale dáme mu teď menší pauzičku. A pak zřejmě pojede zase do Merana nebo Francie, i když to už bude mít  těžší.

Již jsme zmínili, že v sedle Kamelie a Signuma odvedl výbornou práci Jan Faltejsek. Jak vnímáte jeho jezdeckou kariéru?
Honza Faltejsek podal  perfektní výkon na všech koních, které nám jezdil.  Jako začínající jezdec v roce 2001 jel mého svěřence TwillightFantasy a od té doby si prošel několika etapami a vyspěl ve skvělého žokeje. Byl bych rád, kdyby dosáhl toho, co angličtí žokejové. I když pro českého jezdce je velmi těžké prosadit se ve Velké Británii. Co umí, je dobře vidět při všech startech, ať už u nás nebo v zahraničí. Jsem rád, že mohu spolupracovat s profesionálem, jako je právě on. Oceňuji, že si jde Honza za svým cílem a přeji mu hodně štěstí.

Kamelie Faltejsek Merano
FOTO: Vítězové hlavního dostihu v nedělním Meranu

Obraťme teď trochu list od překážek. Chtěla jsem se zeptat na další ambice s Cassií, tedy vítězkou Memoriálu Rudolfa Deyla a pátou z Jarní ceny klisen.
Cassie mi udělala radost, že se s přibývajícími starty psychicky zklidnila. Jsem přesvědčený, že pokud jí sedne půda, je schopna dobře zaběhnout v rozmezí od 1400 do 2400 metrů. Je v pořádku a věřím, že v Oaks podá dobrý výkon.

Kteří další koně vám ještě dělají v sezóně radost?
Určitě Icar, který v dubnu v Lyonu navázal na formy z dvouleté sezóny ve Francii. Dobře se také jeví naši dvouletí, dělají velké pokroky a tak se těším na jejich první starty. Z překážkových koní mi dělá radost také Monsieur Bachir, pro mě to je typově kůň do Anglie. Je charakterní a má velký potenciál.  A jsem rád, že se vrátili na dráhu Broker a Bionic Face. Jako bombarďák se také ukazuje Casper. Je to sice ještě velké dítě, ale má  talent. Jsem rád, že se nám daří s mladšími i staršími koňmi.

DSPegas dekorovani
FOTO: Úspěšný tým DS Pegas při slavnostním dekorování v Pardubicích 27. června, kde svůj druhý životní start proměnil v suverénní vítězství na proutěných překážkách tříletý Casper 

Zmínil jste, že vás brzy čeká Oaks s Cassií. A na co se dále se v nejbližší době zaměřujete? Chystáte se také znovu do Francie?
Škoda, že Anglie je pro nás daleko, tam bych jel rád. Francie je teď bohužel pro nás omezená. Na závodištích typu Vittel nejsou závlahy a v těchto vedrech tam koně posílat nechceme, i když zrovna Monsieur Bachir tam mohl mít dostih ve čtyřech koních. Raději budeme startovat po zavlažované dráze s lepšími soupeři. Takže zřejmě pojedeme do Francie až koncem července. V nejbližších dnech se na dráhu chystá Jonathan, který je po kastraci, ale také Broker a Nápastník. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net