MuguruzaS dvoutýdenním zpožděním začne v neděli na mostecké dráze letošní dostihová sezóna. Prvním jedničkovým kláním nebude ani letos tradiční Gomba handicap, ale, stejně jako v loňské sezóně, Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport (I.k., 3 kl., 1400 m, 135.000 Kč). Hlavní test na Jarní cenu klisen přilákal velmi silnou sestavu tříletých klisen, které vévodí dvojice zimních královen - v Česku úspěšné Muguruzy (Footstepsinthesand) stáje Leram v péči Václava Luky, kterou stejně jako při jejím největším úspěchu povede Jiří Chaloupka, a stáj i chov Jiřího Charváta reprezentující slovenská královna Devoir Rien (Olympic Glory) s Janem Vernerem v sedle.

 
Obě klisny se v Mostě představí poprvé. Muguruza, zakoupená jako ročka v Irsku za 22.000 €, loni vítězně debutovala v Simsonově ceně, kterou jistě vyhrála o 1 1/4 délky před Gianninou (Sir Percy). Poté následoval nepovedený start v Ceně Masise, kde v první části hodně půlovala a zbylo na ní čtvrté místo, na konci září pak potvrdila v debutu naznačenou třídu lehkým třídélkovým triumfem v Ceně zimní královny.

Svěřenkyně letos zatím velmi úspěšného Pavla Tůmy Devoir Rien, dcera vítězky obou ex-federálních Jarních cen klisen a listed dostihu při EJC Dumnonie (Silver Frost), zatím nepoznala hořkost porážky. Bratislavský debut na 1400 metrů proměnila v lehké 2 3/4 délkové vítězství a poté jistě o půldruhé délky šla ve šlépějích své matky a vyhrála slovenskou zimní královnu. Navzdory čistému kontu čelila v porovnání s Muguruzou o něco slabší konkurenci a handicapeři jí ohodnotili 4,5 kilogramu pod Muguruzou. Jiný pohled má však bookmaker Tipsportu, který obě klisny aktuálně drží ve shodném kurzu 

Kurzy na vítězství v Memoriálu Rudolfa Deyla. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy deyl

S třetím nejnižším kurzem nastoupí Giannina (Sir Percy) Statku Blata Český ráj trenérky Vocáskové, vítězka Ceny Masise (I.k.) a druhá ze zimní královny. Klisna, do jejíhož sedla se poprvé vyhoupne Jaromír Šafář, loni vyběhla 5x a sezónu zakončila sedmým místem v EJC dostihu na 1100 metrů, kde však ztratila všechny šance na startu. 

S výhodou dvou startů v nohách nastoupí k testu na klasický dostih hnědka rodiny Nieslaniků Sparkle Shout (Red Jazz), v jejímž sedle vystřídá Milana Zatloukala Jiří Palík. Třetí z loňské Ceny zimní královny sice ani v jednom z dvou letošních italských startů nedosáhla na dotované umístění a naposledy skončila poslední s pětidélkovou ztrátou na pole, to však bylo ve skvěle obsazeném listed dostihu proti adeptkám italských klasik.

První start pod přípravou Zdeno Koplíka v neděli absolvuje hnědka Got Luck (Belardo) stáje LOKOTRANS Slovakia CZ, zakoupená v polovině února v Deauville. Francouzská odchovankyně absolvovala loni ve své domovině dokonce 8 startů, červnový debut v Craonu vyhrála a následně v Chateaubriant skončila druhá. Zkusila i listed, ale postupně šla s formou dolů a sezónu zakončila 11. místem v prodejce v Deauville. Navzdory klesající formě odcházela z Francie s velmi solidním ratingem 35 kg.

Dostatek zkušeností má i zatím nezvítězivší Rabbit Coulsty (Coulsty) trenéra Allana Petrlíka, klisna s raným sprinterským pedigree, jejímž největším úspěchem bylo čtvrté místo v listed dostihu pro dvouleté při EJC na 1100 metrů. Délku za ní tehdy skončila ryzka stáje DAR Force One (Zazou), v předešlém startu vítězka jednoho z dostihů Fitmin Cupu, na nedělní distanci 1400 metrů by se ale interní pořadí mohlo obrátit.

Z dvojice Shamalganových (Footstepsinthesand) dcer zatím ukázala víc Orlene trenérky Havelkové, která po dvou druhých místech v dostizích Fitmin Cupu skončila osmá v zimní královně. Old Shamal připravovaná Pavlem Hlavatým vyběhla jen jednou a skončila mimo tabuli. Nejméně bookmaker věří bělce trenéra Šavujeva Solid Evidence (Kendargent), ze dvou startů jednou třetí s dvanáctidélkovou ztrátou na vítěze v Lysé.

Rámcovému programu vévodí Cena tříletých vytrvalců plná Derby kandidátů

I rámcové dostihy nabízí hodně zajímavé. V úvodní Ceně zahájení dostihové sezóny pro staší koně na 1600 metrů se po loňských pokusech ve steeplechase vrátí na rovinu trojnásobný jedničkový vítěz, nyní již devítiletý Father Frost (Rip Van Winkle), kde narazí mj. na účastníka loňského derby Joganville (Rajsaman) či pátého z předloňské Velké jarní Big Bena (Mikhail Glinka).

Přesto i rámcová klání lákají hlavně díky tříletým koním. Mimořádně zajímavé pole má Cena tříletých hřebců na 2200 metrů s 13 startujícími, z nichž pouze Victorie Great (Nathaniel) a Berenika (Holy Roman Emperor) nejsou hlášené do Českého derby. Pro pětici startujících bude nedělní start kariérním debutem a překvapivě jednoho z této pětice, skvělým ale pozdnějším rodokmenem disponujícího svěřence Luboše Urbánka Brilliant Star (Sea The Stars), pasoval Tipsport do role spolufavorita. Ve stejném kurzu 4,5:1 nabízí i Kanadu (Moonjaz) trenérky Vocáskové, loňskou vítězku EBF dostihu na 1400 metrů a především pravou sestru Krasavy a Kristiana, druhých z Českého a Slovenského derby. Debut čeká i privátně za 120.000 € zakoupeného Gotta (Siyouni) trenérky Váňové, bělouše Dream Big trenérka Pohanky po skvělém Wootton Bassett či Lukova svěřence Metropolis (Excelebration), polobratra listed vítězky Magnolia Springs (Shamardal).

Úvodní mítink sezóny 2021 začíná ve 13.00, uskuteční se bez diváků, Jockey Club však z něj nabídne přenos.

Miloslav Vlček  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net