Smutná zpráva dnes přišla z Francie od společnosti Arqana. Včera, po nerovném souboji s nemocí Covid-19, zemřel ve věku 68 let Christian Richner. Majitel, svého času i chovatel a držitel plemeníků, dostihové veřejnosti známý hlavně jako velmi úspěšný bloodstock agent, ale především skvělý kamarád, brilantní glosátor dění v našem turfu a nadevše milovník dostihů až do morku kostí.

 
Stopa, kterou po sobě zanechal, je naprosto mimořádná. Ještě jako švýcarský občan spolu se svými kamarády založil v roce 1999 stáj Swiss Fans, kterou o tři roky později proslavil šampión sprinterů Silnar. Poté, co opustil teplé místo bankovního úředníka a natrvalo usadil v České republice, se rozhodl rozjet svou vášeň naplno. Pronajal si rozsáhlé stáje v Dymokurech, kde se vedle dostihových koní věnoval i chovu. Zakoupil pro něj dva zajímavé hřebce - Exaltation (Rainbow Quest) a Wallace (Royal Academy), v Dymokurech stálo i několik jeho chovných klisen.

Stáje dosáhly řady úspěchů, největším bylo Arrinaovo druhé místo v Českém derby za Ready for Life, přesto výsledky nebyly takové, jaké Chris očekával a později je opustil a vrátil se do Prahy. A především se začal soustředit na roli bloodstock agenta. Byl ale člověkem mnoha talentů, mj. též provozoval restauraci v Podolí, kde pouštěl anglické dostihy a přátelům umožňoval na ně i sázet. Navázal tak na dymokurskou činnost, kde pořádal oblíbené diskotéky, byť s muzikou tvrdší, než jaké se na podobných akcích tehdy pouštěly.

Role bloodstock agenta, k níž časem připojil i roli zástupce  dražební společnosti Arqana pro střední Evropu, byla parketou, která mu seděla nejvíce. Seznam úspěšných koní, které vybral či alespoň pomáhal vybírat či organizovat jejich export, je mimořádně dlouhý. Na jeho čele ale pevně stojí Subway Dancer (Shamardal), nejbohatší rovinový kůň české historie, kterého vydražil za 3.000 €. Z dalších jmenujme Derby vítěze Ohne Sorge (Royal Solo), Kadyny (Zamindar) či Tullamore (Theatrical) či záplavu klasických vítězů jako Always On Sunday (Sunday Break), Autor (Authorized). Zariyannka (First Defence), French Quebec (Excellent Art) či Chardonney Tcheque (One Cool Cat).

Ač spektrum jeho klientů bylo velmi široké a kromě domácích majitelů využívala jeho služeb i řada maďarských, polských, rakouských, francouzských, ale i třeba srbských majitelů, nejvíce vytěžil z jeho talentu poznat budoucí hvězdu Jiří Charvát. Pro něho vybral vedle zmíněných French Quebec a Chardoneny Tcheque i takové hvězdy jako Trip To Rhodos (Rail Link) či My Old Husband (Gentlewave), ale i skvělé překážkáře v čele s vítězem Velké pardubické Tzigane du Berlais (Poliglote) a dalšími jako Khalshani (Kahyasi), či First of All (No Risk)

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být osobně přítomen jeho prvním krokům v českém turfu, stali se z nás přátelé a prožil s ním mnoho nezapomenutelných zážitků. Nikdy nezapomenu jak se chlubil, že se naučil první česká slova "Whisky a kolu, prosím", stejně jako na nekonečné diskuze nad českým turfem, který rád a občas velmi ostře glosoval. Už s ním nikdy nezajdu na Budvar k Čejpům a už mi nepošle žádný blog o své práci na Haras de Saint Arnoult. Jistě nejsem sám, komu jeho břitký humor i mimořádně hluboké znalosti budou chybět.

Budiž ti země lehká, Chrisi!  

Miloslav Vlček
foto Arqana    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net