Ve velkokarlovickém tréninkovém středisku došlo k velké změně. Dlouho připravované a minulý týden i oficiálně oznámené převzetí stáje Františka Holčáka jeho synem Radkem posunulo Holčáka juniora mezi čtveřici trenérů s nejvyšším počtem koní, kterým má nyní v přípravě téměř šedesát. Ale ani František ještě nesložil plně ruce do klína. V péči si nechal tři koně - oblíbence Mr Righta, posledního derby vítěze Troop Commandera a překážkáře Mustamira, a do své bývalé stáje stále dochází. "Jsem rád, že mohu stále čerpat z jeho obrovských zkušeností," říká Radek.
Převzetí stáje, koní i personálu proběhlo podle Radka naprosto bez problémů. "Kdyby to přišlo najednou, bylo by to těžké a chvíli by trvalo, než bych všechny koně poznal, ale už jsme stáje postupně prolínali delší dobu a převzetí bylo dobře připravené. Tátovi koně jsem z 90% procent už dobře znal a měl je osahané z tréninku. Řadu z nich už z předloňského podzimu, kdy byl táta v nemocnici a já běhal mezi našimi stájemi. Táta mi všechny koně předal pošetřené, s veškerými informacemi od A až po Z, navíc je tady a mohu se ho kdykoliv na cokoliv o nich zeptat. I lidé tady byli už dříve jako jeden tým, takže organizačně všechno proběhlo bez problémů. Jen časově je to pro mě teď mnohem náročnější," říká trenér.
Spojením stájí se trochu změnil i režim, respektive jejich obsazení. "Horní stáje jsou víc schované, je tam větší klid, a tak tam jsou převážně dvouletí koně a noví začínající, k nim několik hodných starších," vysvětluje trenér. "A pak sprinteři. Máme tam luxusní 600 metrů dlouhou rovnou dráhu do kopce, pro přípravu sprinterů ideální," dodává. Trenér pendluje mezi oběma stájemi, byť větší část času tráví v dolních, které převzal od otce. "Na horních je Zuzana Vokálková, má asistentka, skvělý jezdec a hlavně člověk s citem pro koně a smyslem pro odpovědnost. Já tam chodím hlavně na práci, následný servis je už pod taktovkou Zuzky."
Tréninkové středisko: Velké Karlovice Počet koní: 59 Přihlášky do klasických dostihů: Arion, Skyfall Stájový personál: Zuzana Vokálková, Petra Zedková, Veronika Tomková, Markéta Fořtová, Marie Martináková, Samuel Papaj, Pavol Mišun, Lucie Brhlíková, Petr Frydrych, Adam Čmiel, Denisa Sikorová, Pavel Ország, třikrát do týdne jezdí Martin Laube a Ivan Siegl. Vypomájhají Irena Tiefenbachová, Lenka Maňáková, Zuzka Strbačková a Pája, Romana Nevěřilová a Ondřej Píchal První jezdec: pro rovinové dostihy smlouva s Martinem Laubem a Denisou Sýkorovou, na překážky Lukáš Matyský a Adam Čmiel |
Ta tak nyní dohlíží na přípravu sedmi dvouletých, kteří v Karlovicích stojí. "Všichni pracují, ale na nějaké zhodnocení potřebuji alespoň čtyři až pět poctivých prací, a takhle daleko s nimi zatím nejsme," říká trenér. Český rodák Cape King (Eagle Top - Camely, One Cool Cat) stáje Magog vypadá podle trenérových slov perfektně, je hezky na rostlý a dobře pracuje. Domácí chov reprezentuje i Dalida (Stormy Jail - Dánská Princezna, House Rules), polosestra skvělé Dajuky, vlastní odchovankyně pana Kochana, majitele stáje K-K Metal. "Pomalu začíná, zdá se, že něco po své matce zdědila, ale zatím je moc brzo hodnotit."
Navzdory francouzskému jménu Finir Avec Déveine (Authorized - Francais Belle, Kheleyf) je českou rodačkou i klisna z chovu Hany Poledníkové, která má u Radka Holčáka v přípravě ještě jednu dvouletku Mighty Power (Authorized - Meridian's Hope, Teofilo). "Jsou tu teprve měsíc, tak mají proti ostatním trochu skluz, ale není kam spěchat. Obě mají pěkné papíry, měly by být do dálky a vypadají pěkně. Moc bych Meridianu přál, aby uspěli i s vlastními odchovanci a chov je dál bavil."
Vedle vlastních odchovankyň má Meridian ve Velkých Karlovicích v přípravě i svůj podzimní nákup v Baden-Badenu ryzáka Orry, syna nedávno uhynulého Adlerfluga (In The Wings), jehož matka Ormita (Acatenango) dala již listed vítězku Orlunu a Gr.2 umístěného Ormita. "Má krásný exteriér," říká na jeho konto trenér, ale stejně jako u ostatních dvouletků si ho netroufá zatím hodnotit, což platí i o hnědce Sirael (z Sidney po Echo Light), odchovankyni svého majitele AGA-Vlachovice a dalšího dvouletého potomka střelického Eagle Topa v karlovické sestavě. Posledním ze "sedmi statečných" je stájí K-K Metal v Německu zakoupený Well Prepared (Protectionist), polobratr skvělého Well Spoken. "Má skvělé papíry, exteriér i povahu a krásně pracuje. Vidím v něm svou naději do příštích klasických dostihů," říká trenér.
Tříletým zatím vládne Arion a sprinterská naděje z únorové dražby
Klasický ročník čítá v lotu Radka Holčáka sedm koní, do klasických dostihů ale byli přihlášeni jen dva, hřebci Arion a Skyfall. "Je možné, že dohlásíme některé klisny, uvidíme, co nám ještě ukáží," říká trenér. Jako nejšancovější klasický adept se dnes jeví Arion (Reliable Man), loňský vítěz mílové trojky v Chuchli, který poté finišoval čtvrtý v pěti koních v Itálii. "Byl ještě nedozrálý, ale teď se mi moc líbí, je to moje naděje pro Derby. Už ve dvou letech byl dobrý jen zbytečně hektický, teď se zklidnil, tak uvidíme. Jeho pravý bratr teď v Německu vyhrál listed dostih, tak kdyby byl alespoň ze 3/4 jako bratr, mělo by to na Derby stačit."
Do Derby je hlášený i zatím nestartovavší Skyfall (Shamalgan - Stubborn Love, New Approach) stáje Mikon z chovu dr. Kubíčka. "Vypadá perfektně, je to krásný kůň, ale velký a enormně pozdní. Zadání dostat ho do Derby je pro něj hrozně těžké, musel by být hodně výjimečný, aby tu těžkou cestu, když do derby zbývá jen něco přes 60 dní, zvládnul."
Nepřehlédněte: Muguruza versus Devoir Rien. Bude Deylův memoriál soubojem zimních královen?
Pozdní se zdá být i odchovakyně Meridianu Crystal (Maxios-Criostal, Teofilo), která též ještě nevyběhla. "Ve dvou letech se s ní nedalo moc operovat, teď už je v plnohodnotném tréninku a měla by brzo vyběhnout." Ranost podle rodokmenu nelze očekávat ani i Dasjy (Age of Jape - Dánská Princezna, House Rules), další polosestry Dajuky z chovu K-K Metal. Ta však loni stihla jeden start a nezanechala špatný dojem. "Ten start vypadal slibně, v koutku duše myslím, že by to mohla být kandidátka na dohlášení do klasik, ale zatím to není potvrzené prací, ještě nedávno jsme tu měli sníh. Pokud by ale třídu nepotvrdila, přejde na skoky." Domácí chov reprezentuje i Lia (Age of Jape), dcery jedničkové vítězky z péče Františka Holčáka Lust (Rosensturm) a pravá sestra velmi dobré Loriany of Jape. "Jako dvouletá neběhala, v tréninku se statečně pere, ale zatím nemá zkušenosti." A do třetice dalším potomkem jednoho z nejslavnějších velkokarlovických koní Age of Japa (Jape) je Ria of Jape (z Ryanica po Egerton) stáje ELPAM. "Loni ještě nebyla k tomu, aby vyběhla, ale letos na ní trochu přitlačíme, abychom zjistili, jestli je to dostihový kůň,"
Klasické naděje: Arion.... | ... a Skyfall |
Atraktivní posilou trenérské centrály i stáje jeho majitele Meridianu je tříletý valach Drish Venture (Mehmas), který, jak jsme vás již informovali, získal v prosinci a lednu v Irsku dvě vítězství na sprinterských tratích a měl by být oživením sprinterské scény u nás. "Mimo Mr Righta jsme u nás neměli kvalitního sprintera, tak jsme koupili tohohle. V přípravě se ukazuje dobře, měl by se zařadit mezi zdejší elitu."
Starší opory Arcturuse, Stuke, Darkolvu či Hegnuse posílily nákupy z pžekážkové dražby i Point-to-point dostihu
Zbytek osazenstva stáje tvoří starší koně. Hodně silnou sestavu mezi nimi má stáj Meridian, jejíž barvy reprezentuje mj. i osmiletý Apple's Kamikaze (Agnes Kamikaze), vítěz dvou pardubických krosů, který loňskou sezónu zakončil třetím místem v Ceně Vltavy (NL). S tím má trenér nemalé plány. "Myslím, že jednou to bude kůň do Velké pardubické. Vytrvalost má, je to sice velký kůň, což není po skokové stránce ideální a ještě s ním bude hodně práce, ale pracujeme na něm." Ještě větší hvězdou oranžovočerných barev je předloňský držitel slovenské trojkoruny Arcturus (Fast Company). Ten loni vyzkoušel i distanci 3000 metrů, tomu už je ale konec. "Chceme ho trochu zkrátit a obsazovat ho do nejlepších dostihů od míle do maximálně 2000 metrů. Ale je to bourák, drží výkon a po náročné tříleté sezóně, kdy má spousta koní útlum, běhal skvěle i loni."
Zatímco investice do Arcturuse se vyplatila, stejně starý Bluegrass Boy (Siyouni), který též nepatřil k nijak laciným koním, přinesl stáji AGA-Vlachovice spíše zklamání. "Má skvělé papíry, hodně stál, ale zůstal za očekáváním," potvrzuje trenér. "Je dost hektický a má svou hlavu, tak u něj koketujeme s přechodem na překážky. Skáče dobře a pokud se nezlepší, asi na ně přejde." Rezervy vidí trenér i u Bluegrassova stájového kolegy už jedenáctiletého Bugsie Malone (Mahler). "Myslím, že má na víc a nedostali jsme z něj vše, co v něm je," říká na konto valacha, který loni stanul na startu Velké pardubické. "Na druhý start ve steeplechase zvládl i se sedlem posunutým ke slabinám přeskákat Gran Premio, loni v první sezóně na krosech přešel Velkou pardubickou v sedle s dalším debutantem Adamem Čmielem. Jde jedním tempem, má určité výkonnostní mezery, ale může se posunout."
Trochu víc trenér čekal od Calorifica (Aussie). "Ve třech letech se sice umísil ve Velké jarní, ale čekali jsme od něho víc. Má světlé chvilky, loni zakončil sezónu dvojkovým vítězstvím, ale pokud by měl běhat dvojky nebo trojky, zřejmě by také přešel do skoků." O rok mladší Carillo (Majestic Missile - Camely, One Cool Cat) rovnou na překážkách loni začal a ač vyzkoušel i rovinu, bude i nadále skákat. "Ale proutěnky nejsou jeho parketa, je moc velký, tak letos přejde na vyšší zelené skoky."
Hodně zajímavým nákupem z loňské newmarketské dražby koní v tréninku je šestiletý Carlo Biraghi (Galileo), účastník irského derby a suverénní vítěz proutěnek v Punchestownu, kterého stáj Meridian získala za 12.000 gns. "Je to loterie. Kupoval se s tím, že měl zdravotní problém a byl pokažený, ale chtěli jsme zkusit, jestli mu vrátíme chuť do života," vysvětluje trenér, který pokud bude úspěšný, získá třídového koně, jehož ostrovní rating dosáhl 96 liber.
Carlo Biraghi ukázal v Irsku i nemalý překážkový talent. Foto attheraces
Na rovinách nevýrazný Celentano (Dabirsim) se loni našel na skocích a bude na nich pokračovat. "Chceme jej připravovat na Pardubice." Překážky čekají i čtyřletého Crakena (Soldier Hollow - Criostal, Teofilo), který se dosud na dráze neukázal. "Byl u nás v tréninku už jako dvouletý, ale byl nezralý a majitel si ho vzal zpět. Vyzrál, na podzim se vrátil, už se s ním dá pracovat a určitě to byl dobrý tah mu dopřát čas. Super skáče, baví ho to a tak by mohl debutovat rovnou na překážkách."
Na těch samozřejmě zůstává Dajuka (Jukebox Jury - Dánská princezna, House Rules), která svému majiteli a chovateli Pavlu Kochanovi dělá v poslední době jen radost a loňskou sezónu zakončila vítězstvím v Poplerově memoriálu. "Zraje jak víno a její loňská sezóna byla skvělá. Je vytrvalá, potřebuje delší distance, takže zůstane v Pardubicích, ale na delších tratích." Její polosestra Dapa (Bully Pulpit) sice nedosahuje takové úrovně, ale má za sebou již tři vítězství a vydělala přes sto tisíc korun. "Je to kobyla na province, do Brna, Slušovic, na ty naše moravské dráhy, má ráda ostré oblouky."
O šestiletém Dancing Blood (Tin Horse) slovenské stáje KT OBAL, který loni vyhrál dva dostihy ve Slušovicích, si trenér dlouho myslel, že to bude provozní kůň do dostihů III. kategorie, ale nyní jej vidí jinak. "Skvěle skáče, je vytrvalý a mohl by to být hodně zajímavý kůň do hird. Vidím v něm velký potenciál."
Šestiletý bělouš Darkolva (Dark Angel) stáje Joly patří už tři sezóny k nejlepším česko-slovenským vytrvalcům a trenér si ho za to velmi cení. "Je to držák, třídový frajer," říká o něm. "Měl by zahájit Velkou dubnovou na rozehřátí a pak ho čeká Memoriál Vlastimila Smolíka."
Nemalý talent, ovšem do překážek, má podle trenéra i hnědák Direct Lagrange (Anzillero) stáje B & M Horse, který však pro úspěch potřebuje specifické podmínky. "Musí být hodně hluboko, jinak je o třídu či dvě horší. Vidím v něm dobrého krosaře, který by mohl mít i na Velkou, je to typický podzimní kůň do Pardubic."
Ze spojení dvou bývalých hvězd velkokarlovické centrály, Koně roku Age of Japa a klasické vítězky s jedenáctidélkovým náskokem Ecologically Right se v chovu Denisy Sikorové narodil ryzák Ecoright Jeapex. "Mohutný kůň naší žokejky Denisy je podle mě konstitučně kůň do překážek, Denisa by s ním chtěla běhat roviny. Začne na nich, ale jeho budoucnost vidím v překážkovém sportu."
Age of Japovu krev má i pětiletá zatím dvakrát umístěná Eternity (z Earlien po Varadar) ze stáje www.fotomarii.cz. “Je to malinká drobná klisna s velkým srdcem na menší dráhy - Brno, Slušovice. Mají ji tu v tréninku děvčata ze Slušovic, hodně tím žijí, spolumajitelka Vendulka Ordeltová si ji sama odrodila, tak bych si moc přál, aby jim klisna dělala radost.”
K oporám rovinového týmu velkokarlovické centrály už několik let patří George Boole (Art Connoisseur) z AGA-Vlachovice. “To je bourák, od tří let to válí na nejvyšší třídě a až loni poprvé zkusil dvojku. Letos by měl mít pohodovější sezónu, zkusíme zase nějakou dvojku aby chytil chuť a šmrnc a pak se mohl vrátit do jedniček.”
V zimě se do Velkých Karlovic přestěhovala dvojice nezvítězivších čtyřletých klisen stáje KT OBAL, kterou dříve trénoval Václav Luka Going to the Sun (Intello) a Harriet (Champs Elysees). “Zatím o nich těžko víc říct, pracují uspokojivě a obě zůstanou na rovinách. Byly u majitele ve výběhu, tak teď pracujeme na na jejich nasvalení a uvidíme.”
Vedle tradičních dražeb či nákupů ze stáje zkusil loni trenér novinku - nákup neobsednutých tříletků překážkových rodokmenů na irské dražbě překážkových koní. “Ještě jsme to neudělali, je to nová cesta, kterou chceme vyzkoušet,” říká trenér o nákupu na irské dražbě. Z ní do Karlovic přišla trojice valachů, synů předních ostrovních překážkových plemeníků Iron Thunder (Ask), Platino (Sageburg) a Time In The West (Westerner). Všichni tři jsou polosourozenci koní úspěšných v překážkových blacktype dostizích, Iron Thunder je dokonce 3/1 bratrem vítěze Gd3 proutěnek v Aintree Rather Be (Oscar). “V zimě jsme je teprve obsedali a byla to docela sranda obsedat silné tříleté koně, zkrátilo nám to nudnou zimu. Zaskákali jsme je a skáčí výborně.”
Platino | Time in the West |
To však nebyl jediný experiment, který při hledání potenciálních překážkových hvězd velkokarlovičtí zkusili. Podobně jako angličtí trenéři i oni zkusili najít překážkový talent mezi koňmi z Point-to-point. Výsledkem byla koupě šestiletého valacha Figaro Des Bordes (Coastal Path) pro stáj Meridian. "Zkusíme to a uvidíme. Figaro v Point-to-point jednou vyhrál, jednou byl druhý a takoví koně se prodávají i za 100 tisíc liber. Pro Angličany je menší a má rád pevnou půdu, možná proto se nám jej podařilo získat za rozumnou cenu. V práci se mi moc líbí a mám velká očekávání."
Vítěz Point-to-point Figaro des Bordes. Foto Healy Racing
Neustálá zranění trápí sedmiletého King’s Shilling (Bellamy Road), který předloňskou sezónu vynechal a loni startoval jen dvakrát. “Je to smůlovatý kůň, ale doufám, že už majiteli vrátí nějakým hezkým výsledkem trpělivost, kterou s ním má.” Stejné barvy AGA-Vlachovice reprezentující čtyřletý Le Conquerant (Muhtathir) dosud běhal roviny, ale přechází na skoky. "Super skáče, je zdravý a moc se mi líbí. Mohla by to být naděje do dostihů pro čtyřleté," míní trenér. Pěkně skáče i čtvrtá z loňských Oaks Loriana of Jape (Age of Jape - Lust, Rosensturm), ale s tou se trenér ještě do překážkových dostihů zatím nechystá. "Přes zimu vyzrála, zdá se mi být ještě lepší než loni, a ač dobře skáče, má ještě co říct na rovinách," je přesvědčen trenér, ale zároveň si uvědomuje, že starší klisnu čeká v našem provozu poměrně těžký úkol. "Jako tříletá mohla běhat proti stejně starým klisnám, nyní se bude muset měřit se staršími hřebci a valachy a v takové společnosti to nebude mít lehké. Ale kdyby už jí to na rovinách nešlo, může přejít do překážek."
Iron Thunder, na snímku z dražebního katalogu Tattersalls Ireland, je polobratrem vítěze Gd3 proutěnek Rather Be a v listed proutěnkách vítězného Sign of a Victory
Zkušeným překážkářem už je osmiletý Mediciman (Medicean), loňský dvojnásobný vítěz krosů v Pardubicích, byť mu chvíli trvalo, než dozrál. "Dlouho se se skoky trápil a jeho projev byl dost divoký, ale vyzrál a určitě s ním zkusíme pardubické kvalifikace." Naopak pětiletý Modred (Camelot), který loňskou sezónu zakončil dvěma triumfy v proutěnkách, si bude muset na sezónní premiéru počkat. "Plánovali jsme s ním vyrzit do Itálie, ale v tréninku si přivodil problém a první půlku sezóny nestihne. Ale je to kůň s budoucností." Otazník nad budoucností naopak visí nad šestiletým Mount Q (Mount Nelson), který v posledních dvou sezónách absolvoval jen tři starty. "Zkusíme s ním skoky, kdyby mu to moc nešlo, asi půjde na trh."
Toho se rozhodně nemusí bát Nikeandnemesis (Xtension), která po slibném začátku své české kariéry na rovinách přešla loni do skoků a v druhém překážkovém startu obsadila páté místo v jedničkové Ceně ČASCH v Pardubicích. "Roviny už ji nebavily, měla toho dost, naopak skokový trénink jí hodně baví a věřím, že v dostizích pro klisny by mohla patřit ke špičce."
Pardubické krosy čekají i čtyřletého Professora (Age of Jape - Playa Bonita, Astarabad), trenérova vlastního odchovance, běhajícího v barvách stáje ELPAM CZ. "Byl tak pozdní, že jsem si myslel, že ani nedozraje, ale už začal pěkně pracovat a bude to typ do Pardubic." Překážky budou novým cílem i pro účastníka loňského Českého derby Renasiho (The Bogberry - Renessie, Stormy Jail) manželů Michalcových. "Je ultravytrvalý, zaskákaný, skáče dobře. Měl by dělat radost." Přechod do překážek prospěl i Ronaldo Kingovi (Stormy Jail - Renaissance, High Extreme), pravému bratrovi šampióna Renny Storma. "V pardubických krosech se našel a měl by i nadále bojovat hlavně tam."
Darkolva | Stuke |
Vedle plemeníka Age of Japa je ještě jeden šampión respektive šampiónka, které ve velkokarlovických stájích podupává větší počet potomků. Je jí napajedelská odchovankyně a další úspěšná reprezentantka barev stáje K-K Metal a.s. Stigma (House Rules). Ta se rozhodně neztratila ani v chovu a v tréninku Radka Holčáka má dnes čtyři své potomky. Jednoznačnou jedničkou mezi nimi je Stuke (Jukebox Jury), jeden z nejúspěšnějších českých odchovanců moderní historie, vítěz dvou Gd1 dostihů v Itálii a historicky pátý nejbohatší kůň českého chovu v našem tréninku. "To je náš prstýnek. Ve stáji nenápadný, ale mimořádný a skvělý skokan. Navíc je ideálním prototypem koně, je hodný, v práci ho jezdci dostávají za odměnu." Jeho program ani letos nedozná větších změn a opět jej čeká Merano.
Nejstarší ze čtveřice sourozenců desetiletý Stigris (Scyris) se dlouho hledal, ale zdá se, že se našel. "Ze začátku moc nevypadal, ale dobře skáče, je to poctivec, krásně se na něm jezdí. Jeho doménou by měly být pardubické handicapy třetí a čtvrté kategorie." O dva roky mladší String (Sholokhov) loni zkusil i Cenu Labe a i on zůstane na pardubické dráze. "Má to tam rád, je dostatečně vytrvalý a dobrý skokan. Půjdeme cestou k Velké pardubické, ale nevím, zda ji zkusí už letos." Šestiletý Stinbox (Jukebox Jury), který je pravým Stuke, kvalit svého bratra nedosahuje, navíc byl ošklivě zraněný. "Ve Slušovicích byl zagalupovaný, bylo to hodně zlé zranění, ale podařilo se ho zachránit, doktorka Kalová odvedla skvělou práci. Pro nás je vítězství už to, že je vůbec v tréninku, doktoři ho chtěli utratit."
Zdraví bude limitem i pro nováčka v trenérově týmu čtyřletého Teddy Bear (Manduro). "Přišel k nám do tréninku s problémem se šlachou. Absolvuje dva starty a uvidíme, jestli v tréninku zůstane." Také Wise Ruler (Dawn Approach), který přišel z Anglie s velmi solidním ratingem, ale na našich drahách toho příliš nepředvedl, má zdravotní problém. "Byli jsme jeho výsledky zklamáni, nejenom v porovnání s anglickým hodnocením, ale i proto, že v práci hodně ukazoval, ale v dostihu pak ani polovinu, ale na podzim jsme našli zdravotní problém a pracujeme na jeho odstranění."
Sedmiletý Wotan (Nathaniel) by měl podle trenérových slov být dělníkem pro české dostihy. "Měl problémy s respektováním skoků, ale vyzrál a přejde do krosů."
Koněm pro překvapení by letos mohl být Zoheyr (Born To Sea), čtvrtý z loňské Velké jarní ceny. "Je to hodně dobrý kůň, mám ho rád, ale byl to moc velký hřebec, i proto se zranil a tak jsme ho vykastrovali. Věřím, že to posune nahoru i jeho výsledky a rád bych ho dostat do společnosti nejlepších mílařů."
Jednou z nejnovějších posil je pětiletá High Spec (Society Rock), která loni v Maďarsku vyhrála dva dostihy. "Těší mě, že naše klientela začíná být víc mezinárodní," komentuje trenér se smíchem příchod klisny maďarského majitele. "Je tady měsíc, chvíli jsme se poznávali, ale už zapadla. Jsem na ní sám zvědavý." Klientela se nerozrůstá jen o zahraniční majitele. "Jednoho dne mi zavolal pan Dufek, že by si rád dal ke mně do tréninku koně. Potěšilo mě to," říká trenér. Výsledkem nové spolupráce byl příchod tříletého loni jednou startujícího Capo di Capo (Sir Percy). "Celý podzim a zimu po zranění regeneroval, takže je pozadu, ale snaží se a pracuje statečně. Zatím ale těžko říct, kam se zařadí."
Po roční pauze se do Velkých Karlovic vrátil osmiletý Kubali (Approve) pana Sůry, který už na svém kontě má 3 překážková vítězství včetně krosu v Meranu. "Kvůli zdravotním problémům musel celou sezónu vynechat a teď začínáme od nuly."
Procházku po stáji uzavře její loni neslavnější člen - třináctiletý Hegnus (Magnus), který svého majitele a chovatele Františka Ševců odměnil vítězství ve Velké pardubické. “Velkou přestál ve zdraví, odpočinul si po ní a teď už je v plné přípravě. Před dvěma týdny prošel zdravotními testy, sonem, je naprosto v pořádku. Program mu nijak měnit nebudeme, zase jej čekají kvalifikace a pak Velká. Přišel k nám se zdravotními problémy, od té doby absolvoval sedm startů a nikdy nebyl horší než druhý. Zatím z něj máme všichni moc dobrý pocit, ale budeme hodně zodpovědní a kdyby něco nebylo v naprostém pořádku, nenechal bych ho běhat.”
Před sezónou, které trenéra vystaví novým zkouškám spojeným s vedením tak velkého trenérského úseku, si trenér ještě více uvědomuje výhody velkokarlovické centrály. "Je sice fakt, že jsme na druhém konci republiky a máme to všude daleko, ale jsme tu schovaní, nikdo nám nevidí pod pokličku a máme tu nádherný areál. Jsem hrdý na to, co tu táty od nuly vybudoval a rád, že mohu v jeho práci pokračovat. Je tu život sice tvrdší, ale máme skvělou partu lidí i skvělé majitele, které jejich koně nezajímají jen po telefonu, ale jezdí se na ně dívat. Jim patří dík, stejně jako celému našemu týmu. Velký kus práce udělají jezdci, ale stejně tak i ti, co denně šermují s vidlemi a ač nejsou vidět, do toho soukolí patří a bez nich by se rozpadlo. Chtěl bych jim všem poděkovat," uzavírá Radek Holčák předsezónní představení své stáje.
Miloslav Vlček
Další snímky z centrály Valencio od Romany Nevěřilové naleznete zde a zde
V rubrice S trenéry před sezónou jsme publikovali články s těmito trenéry | ||
Jiří Chaloupka | Hana Kabelková | Michal Kalčík |
Martina Havelková | Pavel Hlavatý | Václav Chaloupka |
Ivana Pejšková | Lenka Kvapilová | Pavel Poles |
Pavlína Baštová | Jana Šimonová | Lenka Horáková |
Karel Germič | Jozef Piruch | Jan Demele |
Tomáš Váňa | Ingrid Janáčková-Koplíková | Zdeněk Mimra |
Stanislav Popelka | Zdeno Koplík | Ladislav Pohanka |
Jiří Brož | Zdeněk Seménka | Ivan a Petr Kubovi |
Radim Bodlák | Greg Wroblewski | Luboš Urbánek |