Urbanek lubos2Trenér loňské vítězky Jarní ceny klisen Eternity Luboš Urbánek, připravující v Újezdu u Boskovic koně stáje Lokotrans, vstoupí do nové sezóny s 30 svěřenci. Polovinu připravuje pro rovinové dostihy, polovina směřuje do překážek a první by se měli ukázat na dráze už tuto neděli v Bratislavě. O plánech, jaké s jednotlivými koňmi má, jsme si povídali ještě předtím, než Jockey Club ve středu vydal propozice, a tak je s některými koňmi neměl ještě pevně stanovené, čekal na propozice a hledal alternativy, kdyby se provoz nerozběhl. Ale i po vydání propozic platí, že více než dříve by jeho koně měli směřovat za hranice, především do Itálie.


Trochu více času na čekání, jak se sezóna u nás vyvine, má trenér s dvouletými koňmi. Těch je v Újezdu šest, čtyři z nich přišli z říjnové dražby ročků v Deauville. Těmi jsou syn úspěšného dvouletka Shalaa (Invincible Spirit) a polobratr listed vítěze Ashat (Shalaa - Agathe Rare, Sadler's Wells), dále Conspirationist (z La Conseillante, Elusive Quality) z prvního ročníku skvělého vytrvalce Highland Reela (Galileo), který je polobratrem v grupových dostizích umístěného War Envoy (War Front), pak ryzák Darling in Pink po vítězi Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1) Outstrip (Exceed And Excel), polobratr anglického listed vítěze Zarwaana (Dutch Art) a stejně zbarvený Hello Hola Hay z prvního ročníku vítěze Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a druhého z francouzského derby Zaraka (Dubawi), který je prvním potomkem trojnásobné francouzské vítězky Hawwa (Turtle Bowl).

Conspirationist darlinginpink
 Conspirationist  Darling In Pink


V Baden-Badenu pak stáj zakoupila dvě klisny - Korvette (Lord of England - Kolosseum, Samum), jejíž matka je pravou sestrou Deutsches Derby vítěze Kamsina a také dceru u nás populárního Jukebox Jury (Montjeu) Shabanu, jejíž matka Saldenart (Areion) vyhrála v Německu listed sprint a listed vítěze dokázala dát i v chovu.

Helo hola hay
Hello Hola Hey

"Zatím o nich nemohu mnoho říct. Všichni byli bez problémů obsednutí, všichni stejně pracují a myslím, že by všichni mohli letos vyběhnout. Asi nejvíce se mi zatím líbí Korvette, ta je z nich na tom momentálně nejlépe. Naopak Hello Holay Hay je menší, vypadá pozdní a na něj možná budeme muset počkat. Myslím, že ti nejranější by mohli vyběhnout už v prvních dostizích dvouletých," říká trenér.   

Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic
Počet koní: 30
Přihlášky do klasických dostihů: Abrams Creek, Aidensfield, Brilliant Star, Lady in Pink, Lailaho
Stájový personál: Josef Sovka (asistent), Michal Lisek (manažer stáje), Alice Nováková (futrmajstr), Jan Kratochvíl, Marek Kovář, Alžběta Marášková, Kristýna Vancová, Eliška Šafaříková, dojíždí Martin Laube, Ivan Siegl
První jezdec:  Jan Kratochvíl na překážky, na rovinách počítá se spoluprací s Martinem Laubem, jinak by rád stejně jako loni využil služeb Martiny Havelkové, Jiřího Chaloupky či Tomáše Lukáška, pokud budou volní.


O síle tříletého ročníku respektive důvěře v něj nejlépe vypovídá skutečnost, že s výjimkou valacha No Risk No Fun jsou všichni hlášeni do klasických dostihů. Nejnovější naděje získala stáj počátkem roku v prodejkách, kde byl zakoupen i ryzák Abrams Creek (Adlerflug), mající už na svém kontě vítězství v dostihu na 2 kilometry v Saint-Cloud. "Vypadá teď ze všech našich tříletých nejlépe. Začne asi koncem dubna v Miláně, pak by šel přes Velkou červnovou do Derby."
Z francouzské prodejky si našel cestu do Lokotransu i Aidensfield (Guiliani), start-cíl vítěz prosincového dostihu na 1800 metrů v Dortmundu. "V neděli startuje v Ceně trojročných koní v Bratislavě, to nám napoví, kam se tady zařadí. Pracuje dobře a sám jsem zvědav, co předvede. Kdyby bylo vše v pořádku, zřejmě by potom šel slovenskou Velkou jarní."

Abramscreek Aidensfield
 Klasické naděje Lokotransu: Abramscreek...  ... Aidensfield


Do Derby hlášený zatím nestartovavší Brilliant Star (Sea The Stars) má rodokmen vytrvalce a zřejmě bude i pozdnější. "Do Velké jarní jsme ho nehlásili, jeho cílem je Derby a starty v zahraničí."

briliant star
Briliant Star

Na první start zatím čeká i dcera nedávno předčasně uhynulého německého šampión-plemeníka Adlerfluga Lady in Pink. "Myslím si, že je to třídová klisna, klasu ukazuje už v práci. Jejím vrcholem by mělo být Oaks."

Dva starty, v nichž získal druhé a třetí místo, loni absolvoval Lailaho (Storm Jail - Lailah, Relaxed Gesture) a i tohoto napajedelského odchovance by trenér rád viděl na startu klasického dostihu. "Pokud na ni bude mít, měl by jít Velkou jarní cenu," plánuje. "Oproti loňsku se zdá být chtivější a v tuto chvíli se ukazuje hodně dobře." 

Valach No Risk No Fun (Tai Chi) do klasických dostihů nemůže a ani nebyl kupován s vyhlídkou na rovinovou kariéru. "Kupovali jsme jej do překážek a začne rovnou na nich. Pokud to dobře půjde, tak rovnou v Meranu."

ladyinpink lailaho
 Lady in Pink  a Lailaho 


Zbytek stáje tvoří starší koně, většina z nich je překážkových. Největší hvězdou překážkového týmu Lokotransu je jedenáctiletý Al Bustan (Medecis), vítěz meranského Gran Premia z roku 2018, který už stáji Karla Jalového vydělal bezmála 8 miliónů korun. Jeho letošní cesta by se neměla příliš od loňské. "V červnu by měl běžet listed dostih jako přípravu na Cenu Evropy, pak bude mít pauzu a po ní opět jeden přípravný dostih před Gran Premiem," plánuje trenér.

Mnohem méně zkušeností zatím nasbírala šestiletá Antalgique (Rajsaman), která loni vyhrála steeplechase v Lysé. Tam by 1. května měla zahájil letošní sezónu. "Kdyby to nevyšlo, zkusili bychom s ní jet do Wissembourgu, zkrátka do steeplechase na trávě s diagonálama," říká trenér, který do překážek hodlá směrovat i jejího o dva roky mladšího bratra Averise (Pouvoir Absolu - Avera, Monsun), jenž po nadějných startech ve dvou letech jako tříletek neběhal. "Měl rok pauzu kvůli čipu, ale teď pěkně skáče a měl by běhat dostihy pro čtyřleté v Meranu."

Do překážkového provozu přechází po úspěšné rovinové kariéře i šestiletý Barabash (Intense Focus). "Poprvé by měl na proutěnkách startovat v květnu v Pardubicích a pak jej čeká zahraničí - pravděpodobně menší francouzské dráhy.

Naopak na rovinách zůstane Galileův syn Facts and Figures, jehož zisk z dosavadních 32 startů překročil hranici 300 tisíc. "To je provozní kůň, s nímž bych chtěl na jaře běhat v Brně nebo Lysé, má i dostih v Bratislavě. Letos to bude jeho zřejmě poslední sezóna, ale věřím, že na oves si v ní zase vydělá."

Takřka nepopsaným listem je zatím čtyřletý Frenki (Pop Rock - Francie, Echo of Light) stáje Castor, který zatím vyběhl jen jednou. I on míří do skoků. "Rád bych s ním začal v Lysé a uvidíme, jak mu to půjde a rozhodneme co dál. Jestli Pardubice, nebo zda bude mít třídu i na zahraničí." To Gosphore (Timos) už ukázal, že třídu na zahraničí má a i letos bude běhat hlavně v Meranu. "Začne později, koncem první půlky sezóny a protože už má v Itálii handicap, měl by zkusit tamní handicapové steeply."

lot koni

Další překážkář Gryffichop (Soave) má podle trenéra dostatek třídy i na starty ve Francii, otazníkem je ale jeho zdravý. "Nyní je v pořádku, pracuje, ale vyběhne později, také podle počasí. Budeme mu pečlivě vybírat dostihy, nemůže běhat po tvrdu, ale pokud zdraví vydrží, je to kůn i do Francie."

Jedním z hrstky starších koní, kteří zůstávají na rovině, je již devítiletý valach Ideal Approach (Bushranger), který už za svůj bohatý život vydělal přes 3 milióny korun a loni trenéra velmi potěšil vítězstvím v Düsseldorfu. "S největší pravděpodobností letos začne Velkou aprílovou na Slovensku a i pak jej čekají zahraniční starty. Líbil se mu Düsseldorf, možná zkusíme i prodejku ve Francii, bez handicapu se tam do menšího dostihu nevejde." Na rovinách zůstává i čtyřletý zatím jen jednou umístěný valach Jir Sun (Shamardal), který toho zatím mnoho neukázal. "Loni to bylo nemastné, neslané, pořád dýchal, letos začne v Česku v nejnižších kategoriích a uvidíme, kam dojde."

Silnou posilou překážkové části stáje by mohla být vítězka Velká májové ceny (I.k) a čtvrtá z Velké ceny Slovenska (Gd3) Kihnu (Campanologist). "Skáče opravdu výborně a v květnu s ní chceme jet na debut do Merana," nezakrývá ambice trenér. Další překážkovou debutantku La Beauté (Egerton - Lailah, Relaxed Gesture) čeká první start zřejmě v Lysé. "A pak asi krosy pro čtyřleté v Pardubicích. Uvidíme podle propozic, možná se rozeběhne po rovině, ale maximálně jednou. Skáče dobře."  Na překážky přechází i šestiletý Red Persian (Haatef), předloňský vítěz Bratislavské míle, který by v místě svého největšího úspěchu měl tuto neděli debutovat v proutěnkách. "Roviny ho přestaly bavit, nepředváděl výkony, které jsme od něho očekávali," vysvětluje trenér jeho přechod do překážek, kde by se snad mohl znovu najít. "Kdyby mu to šlo dobře, mohli bychom zkusit MIláno," plánuje.

Naopak již ostříleným krosařem je sedmiletý Mr Spex (Tai Chi), pátý z loňské Ceny Vltavy. "Ten letos zkusí kvalifikaci a rádi bychom ho směrovali do Velké. Uvidíme, zda to vyjde, nebo zda půjde Cenu Labe." O rok mladší Shent (No Risk At All) také zatím to nejlepší ze sebe předváděl v Pardubicích, kde předloni vyhrál Cenu ČASCH (NL), trenér by s ním však letos rád zkusil i jinou cestu. "V neděli běží Jarní cenu Petržalky a měl by ukázat, jestli stejně dobře zvládne i steeply po trávě a s diagonálama. Pokud ano, budeme mu hledat dostihy v Itálii a ve Francii." Do Bratislavy s ním pojede i Subway Dancerův polobratr a předloňský vítěz rakouského derby Silver Deam (Dark Angel), který loni běhal proutěnky a o víkendu jej čeká premiéra ve steeplechase. "Skáče dobře a bratislavský start má v rámci přípravy na Miláno, aby tam jel trochu zkušenější."

silverseam
Rakouský Derby vítěz a Subway Dancerův polobratr Silver Seam

Starty v Itálii, konkrétně v Meranu, má trenér v plánu i pro vítěze Velké jarní ceny 2017 Sir Suna (Power), pětinásobného vítěze na rovinách se ziskem 1,13 miliónu korun. "Chtěl bych s ním zkusit roviny pro amatéry, myslím, že se tam dají vydělat solidní peníze," vysvětluje trenér. "Jen musíme vyzkoušet, zda unese váhu, se kterou se tam běhá.

Procházku po třicetihlavém lotu svěřenců zakončíme u pětiletého dosud nezvítězivšího Tarique (Linngari), který v říjnu 2019 debutoval v proutěnkách, pak po zranění následovala roční pauza. "Začne v nějakém menším dostihu v Meranu, myslím, že by měl mít na to, aby se v tamních prodejních proutěnkách uplatnil. Uvidíme, kolik bude mít třídy, kdyby se mu v Meranu nedařilo, čekají ho Pardubice," říká trenér, který je rád, že při plánech se svými překážkovými koňmi může nyní využívat i bohatých zkušeností jezdecké posily stáje žokeje Jana Kraochvíla. "Itálii zná dokonale, ví, jací koně tam mají šance a i díky němu bych rád většinu překážkových koní soustředil tam. Další dva-tři by mohli běhat ve Francii a zbytek do Pardubic," uzavírá předsezónní představení své stáje Luboš Urbánek a na závěr neopomeneme poděkování.
Chtěl bych moc poděkovat panu majiteli za důvěru a celému našemu týmu za spolehlivost a výborně odváděnou každodenní práci."

Miloslav Vlček
foto Tereza Kučerová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka
 Jiří Brož  Zdeněk Seménka  Ivan a Petr Kubovi
 Radim Bodlák  Greg Wroblewski  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net