PopelkaVíce jak tři desítky vítězství v nejvyšší kategorii už za svou trenérskou kariéru nastřádal ve Hvozdu působící Stanislav Popelka. Ač mezi jeho jedničkovými vítězi najdeme i skvělého Oligarcha, vítěze Velké ceny českého turfu (Gd3), který dvakrát ovládl Cenu prezidenta republiky, cílem drtivé většiny Popelkových svěřenců jsou překážkové dostihy, v nichž patří k nejvýznamnějším hráčům na českém poli. Do letošní sezóny připravuje 25 koní, mezi nimiž zcela chybí zástupci klasického ročníku a i dva dvouletí, které ve stáji má a které i sám odchoval, mají rodokmeny spíše pro překážkové dostihy. 


Tmavý hnědák Larimar (Age of Jape) je prvním potomkem vítězky Poplerova memoriálu (NL) Loire (Rainbows for Life), hnědka Magnolia (Age of Jape) pro změnu posledním potomkem vítězky pěti krosů Mikeily (I Shall Stay), kterou už se loni Popelka rozhodl z chovu vyřadit. "Spěchat ani na jednoho určitě nebudeme. Pokud by si o start řekli, tak se proběhnou, ale nic si od toho letos neslibuji," potvrzuje trenér. 

Tréninkové středisko: Hvozd
Počet koní: 25
Odešli z tréninku po sezóně: Dangerous Gleam, El Quini Tiep, Thirteen Diamonds, Kornelius, Sabion, Meries, Mintaka, Saint Tobias
Stájový personál: Tomáš Ševčík, Oldřich Procházka, Mirka Čížková, Markéta Krejčí, Denisa Čermáková, vypomáhají: Libuše Vykydalová, Marie Hubinková, Denisa Sajdlová, Josef Nevrlý, Hanka Papájová, Martin Foukal, Jiří Stražický a Ema Foukalová
První jezdec: stáj nemá vlastního prvního jezdce, trenér doufá v pokračování spolupráce jako dříve - s Markem Stromským, Janem Odložilem, Danielem Vyhnálkem a když budou volní moc rád využije i služeb Josefa Bartoše, Jana Faltejska či Jaroslava Myšky


Největší část z Popelkova lotu patří stáji Nýznerov Karla Zatloukala, který trenérovi svěřil 5 koní. Je mezi nimi i druhý z předloňské a třetí z předpředloňské Velké pardubické jedenáctiletý Stretton (House Rules - Step, Dara Monarch). V loňském ročníku se mu tolik nedařilo, skončil osmý na prvním nedotovaném místě, ale letos by to mohl napravit. I v tomto roce bude Velká vyvrcholením jeho sezóny a měl by k ní dojít stejnou cestou jako v loňském roce.

Podobná sezóna jako loni čeká i sedmiletou Apas Rocku (Pop Rock - Apaska, Scater), která loni vyhrála v Pardubicích i ve Wroclawi a i letos by podle trenérových slov měla střídat účast na obou drahách. Šestiletý valach Lianel (Champs Elysees) měl loni také pestrou sezónu, vyzkoušel Lysou, Slušovice i Wroclaw a ač se mu vyhrát nepodařilo, získal tři druhá místa. "V Polsku šel moc dobře, rád bych ho však letos zkusil nejen po trávě, ale i v Pardubicích," plánuje Popelka.

Pětici doplňují dva potomci Ztracené naděje (Taran) z chovu Františeka Vocáska - pětiletá Ztracenka (Pop Rock) a osmiletý Zataro (Moonjaz), kterého stáj koupila před vánoci. "Oba by měli běhat jen v Pardubicích."

Tradiční bílomodročerné dostihové barvy stáje EŽ Praha a.s. zastupuje ve Hvozdě trojice koní. Šestiletá Korneta (Ray of Light - Korinka, Bin Shaddad) má za sebou několik umístění, vítězství jí zatím stále uniká. Loni vyzkoušela tři menší dráhy, letos možná půjde do Pardubic. "Ještě uvidíme, jestli jí do Pardubic vezmeme nebo dáme přednost menším drahám, ale je otázka, jak to s menšími závodišti vůbec bude, pokud se bude v úvodu sezóny běhat bez diváků," uvažuje trenér, který je připraven reagovat na to, jak se sezóna bude vyvíjet. 
Zatím jen dva starty má v nohách pětiletý Lombarginiho polobratr Lightning Storm (Scater - Laria, Donegal) "Na toho jsme dlouho čekali, vyběhl až jako čtyřletý. V Lysé pěkně skákal, ale neměl dostih proti stejně starým koním a v závěru nestačil. Skokansky se ale ukazuje dobře a bude to kůň do Pardubic, kde by letos mohl ukázat, jestli v něm něco je."

Jeho desetiletý polobratr Lombargini (Enjoy Play - Laria, Donegal) už je mnohem dál a z Pardubic si odvezl nejen tři vítězství, ale i řadu umístění v dostizích nejvyšší kategorie, přičemž loňskou sezónu zakončil druhým místem v Ceně Labe. "Myslím, že už vyzrál," říká o něm trenér. "V úvodu byl trochu poplašenej, ale hlava už je dobrá, získal zkušenosti s pardubickou dráhou a když na něm sedí dobrý jezdec, je schopen předvést velmi dobrý výkon. Myslím, že je to kůň do Velké, pro ni je ale problém sehnat na něj jezdce, i proto jsme loni dali přednost Labi." 

Lombargini
Lombargini v souboji s Evženem v Ceně Labě

Čtveřici koní má ve Hvozdu i stáj Quartis- Zámecký vrch. Nejprověřenějším z nich je osmiletý Imphal (Golden Tirol), který loni vyhrál dva pardubické krosy druhé a třetí kategorie a sezónu zakončil čtvrtým místem v Ceně Labe. "I on je koněm do Velké pardubické, ale musí mu všechno sednout. Je to hodně specifický kůň, ale jak mu to sedne, je to jedničkový koník."

Méně zkušeností mají dva vlastní odchovanci Quartisu-Zámecký vrch čtyřletý Yank (Pop Rock) a o rok starší Yahk (Moonjaz), synové čtvrté z Jarní ceny klisen Yokyry (Rainbows for Life), oba dosud nezvítězivší. "Yank moc rovinové třídy neukázal, rád chodil z čela, což jsme ho na překážkách nechtěli nechat. Zatím neukázal co umí a předvádí v tréninku." Hodně pošetřený je i kvůli zraněním Yahk, který loni vyběhl až na podzim v Brně, kde se zúčastnil zrušeného dostihu a v kariéře tak za loňský rok nemá řádný start.

Jedním z nejúspěšnějších Popelkových koní je devítiletý Mahony (Look Honey - Maracuda, House Rules) Quartisu, který před třemi lety dokázal vyhrát Cenu Labe, loňská sezóna ale tak úspěšná nebyla. "Moc se mu nevyvedla, měl nějaké virózy, pak spadl na Angličáku a při Velké byl před 24. zadržen. Snad bude letošní sezóna lepší, je to hodně dobrý kůň a rád bych s ním navázal na ty lepší sezóny."   

Fitmin banner treneri3


Dlouhodobě trenér Popelka spolupracuje i se Stajňou Corinne ČR Pavla Šenigly, pro něhož trénuje pětiletého bělouše Australiena (Olympic Glory) a jednáctiletého Marcuse Aurelia (Storm River). "Marcus Aurelius loni neudělal tolik radosti jako v předchozích letech," hodnotí trenér valachovu loňskou sezónu, během níž získal jedno umístění ze čtyř startů, "ale je to pořád výborný skokan."  
Australien, který loňskou sezónu zakončil druhým místem za skvělým Cape Freedom v karlovarské dvojce na 2000 metrů, bude zřejmě jediným starším koněm v Popelkově péči, který zůstane na rovinách. "Ukázal po velké pauze velmi dobrou třídu. Když bude zdráv, měl by patřit do dostihů nejvyšší kategorie.

MarcusAurelius Imphal
 Marcus Aurelius  Imphal (č.6) ve Wroclawi


Z dvojice koní manželů Hanákových je podstatně ostřílenějším Popelkův vlastní odchovanec Lambrozini (Sholokhov - Laria, Donegal), který ve svých devíti letech má již za sebou 7 rovinových a 26 překážkových startů, zatím mu ale chybí vítězství. Čtyřletý Medi Jape (Age of Jape - Media, Tribal Instinct), polobratr jedničkového Medica z chovu Jany Junkové, loni debutoval v proutěnkách, letos s ním trenér plánuje těžší dostihy a věří, že v nich něco ukáže.

Novým koněm ve Hvozdu je šestiletý Hisahito (Flamingo Fantasy) bratrů Vondrových, kteří německého odchovance, jemuž se doma podařilo vyhrát 4 rovinové dostihy, dovezli na konci roku k trenéru Popelkovi. "Je to menší šikovný kůň, který běhal úspěšně roviny, ale loni už to nebylo ono, tak nyní zkusí překážky. Ve volnosti skáče pěkně, vypadá dost šikovně, teď jen, aby ho skákání bavilo," říká trenér.

Nepřehlédněte: V Chantilly dnes bez umístění. Fort Templier prodán, ale vrací se do Bošovic

Tradičním podporovatelem Popelkovy stáje je Lékárna rodiny Dvorských, jejichž barvy bude letos hájit polokrevná Nika (Scater), dcera francouzské Norvegienne (Lesotho). "Je to exteriérově moc pěkná klisna, ale teprve uvidíme, jestli z ní bude i dostihový kůň."

Stáj Martina Bláhy bude hájit sedmiletá Kornelia (Scater - Korinka, Bin Shaddad) z Popelkova chovu. "Loni se umístila v Pardubicích, jen je škoda jejího pádu při mítinku s Velkou. Pořád si myslím, že je v ní víc než předvádí."

V listopadu přišel do Hvozdu francouzský Awesomeness (Mastercraftsman) nového majitele pana Kratochvíla. Bělouš loni ve Francii vyběhl 3x na vytrvaleckých distancích, pokaždé se umístil a získal rating 32 kg. "Pěkně cválá, uvidíme, jestli i tady nezačne na rovinách. Pak by případně přešel na překážky, pokud mu budou chutnat.

Zbytek osazenstva stáje tvoří koně běhající v barvách trenéra, respektive stáje Hvozd-Popelka. Vedle obou již zmiňovaných dvouletků je mezi nimi nová francouzská akvizice čtyřletý Aster Ice (Iffraaj), zatím jen jednou startovavší Kasai (Scater), poslední potomek trojnásobné vítězky Velké benešovské Korinky (Bin Shaddad) a o rok starší Matheus (Scater - Mikeila, I Shall Stay), který také ještě nenasbíral mnoho zkušeností. 

Larizano
Larizano, foto Andrea Zavadilová

Hvězdou vlastní stáje a zároveň nejstarším koněm ve Hvozdu je třináctiletý Larizano (Jape - Laria, Donegal). Předloňský vítěz Velké slušovické steeplechase, který již vydělal přes 1,25 miliónu korun, udělal trenérovi loni velkou radost druhým místem v Crystal Cupu a dobře šel i ve Velké wroclawské, kde obsadil šesté místo. "Skončil by líp, ale na poslední proutěnce jej zavřeli," vysvětluje trenér. I tak mu Larizano dělá stále radost i proto, že mu rozhodně nechybí chuť do života a do závodění. "Je pořád veselý, chová se jako hříbě, poslední dvě sezóny mu i drží zdraví a pořád má co dělat i ve velkých dostizích," libuje si trenér.

Novou sezónu vyhlíží s obavami, jak a kdy se rozeběhne. "Chtěl bych poděkovat všem majitelům za důvěru, které si nyní vážíme ještě víc. Budeme se snažit jí vrátit naší prací, aby jim koně dělali radost," říká trenér, který své odchovance nabízí k pronájmu. "Moc rádi bychom přivítali nové majitele či sponzory, kteří by nám pomohli podílet se na jejich dostihových kariérách," uzavírá Popelka, který je jak trenérem, tak i chovatelem, předsezónní povídání. 

Miloslav Vlček
Fotogalerie Romany Nevěřilové ze stáje Stanislava Popelky 

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net