Mimra ZdenekV loňském roce získali koně připravovaní Zdeňkem Mimrou tří vítězství. O dvě se ve steeplechase zasloužil Del Rey, třetí přidal na rovině úspěšný Glavalino. Cenné bylo i třetí místo sedmileté South Captivy v jedničkové Ceně Nory Jeane při jejím českém debutu. Všichni tři v Mimrově stáji zůstali a měli by být oporami i v letošní sezóně. Vedle nich posílilo trenérský úsek muže, jehož letos čeká již devatenáctá sezóna v roli trenéra, několik dalších koní a nejnovější posilu, která by měla přijít ze Srbska, ještě čeká. Pokud vše klapne, začne sezónu s 13 koňmi


Dvouletka mezi nimi najdeme jen jednoho, hnědku Aperolu (Free Eagle), zakoupenou na listopadové on-line dražbě společnosti Goffs, polosestru úspěšné Chiquitity Chic (Lilbourne Lad), dvojnásobné vítězky, která doběhla třetí v Ceně Masise (I.k.) a čtvrté ve slovenské zimní královně. "Její majitel jí sem umístil zrovna z aukce s tím, abychom klisnu obsedli, a že asi nebude letos na běhání. Což si já, když ji pozoruji jak se hýbe a pracuje, nemyslím. Ale uvidíme."
 

Tréninkové středisko: Častolovické Horky
Počet koní: 12, jeden navíc by měl ještě přijít ze Srbska
Odešli z tréninku po sezóně: Nairobi Boy, Diderot, Annie Tiger, Alystar. Artyssimo
Přihlášky do klasických dostihů: žádné
Stájový personál:  Helena Zigová, Ivana Machačová, Lucie Kapuciánová, Majka Hodná, Viktor Regnard, Helena Zigová, vypomáhají Denisa Saidlová, Aneta Novotná


Nepopsaným listed je další kůň Syndikátu V3J, dosud nestartovavší tříletá Lavigne (Durante Alighieri - Lili, Cockney Rebel). "Je tady měsíc, tak těžko říct, co od ní můžeme očekávat, ale do pracovního procesu se zařadila bez problémů."  

To o ryzáku Bostonshamal (Shamalgan) by trenér mohl mluvit dlouho - je totiž jeho spoluchovatelem. Pro syna úspěšné Banderelly (Diktat) má zatím jen slova chvály. "Je to krásný kůň, dobře se hýbe, práce jej baví a je psychicky vyrovnaný," říká, ale zároveň dodává, že podobně dobrý dojem vyvolával i jeho polobratr Banderellas (Santiago), který však nakonec dokázal vyhrát jen dva pětkové dostihy. 

Klasický ročník zastupuje v Častolovických Horkách i srbská odchovankyně v barvách švýcarského majitele En Amour (Glavalcour). Dosud nestartovavší klisna je u trenéra Mimry už od loňska a ač, jak říká, byla odchycena z pastvy, za normálních okolností by jako dvouletá vyběhla. "Na konci sezóny se hodně lepšila a kdyby bylo kde, vyběhla by," říká trenér o klisně, které by měly vyhovovat spíše delší tratě. "Moc se mi teď líbí," uzavírá.

Taktéž nestartovavší Camelot (Feuerblitz) má německého majitele, který hřebce umístil k trenéru Mimrovi loni v dubnu. "Majitelka má doma hřebčín a měl sem přijít i jeho poměrně zajímavý plemeník, ale to nakonec kvůli možným problémům s cestováním kvůli koronaviru padlo," říká trenér. "Camelot přišel neobsednutý, ale od dubna udělal kus cesty, objemové práce zvládá dobře, uvidíme co ukáže, až začneme zlepšovat."  

Camelot zm KIngMene
 Camelot  King Mene


Původově ještě zajímavější je druhý kůň stejné majitelky a chovatalky u trenéra Mimry New Itostar, syn vítěze Grosser Preis von Bayern (Gr.1) a pravého bratra německého derby vítěze In Swoop hřebce Ito (Adlerflug). "Je o pěst větší než Camelot, dobře se hýbe a moc se na něj těším. To je kůň, který by mohl něco umět."  

Ve Francii narozená Button (Mohandas) přes zimu hodně nabrala, loni malinkatá klisna se sice výrazně lepší, ale trenér tvrdí, že toho má ještě hodně před sebou, než se dostane na dráhu. "Je i trochu vyplašená, ale hezká na oko, jen bych byl rád, kdyby ještě trochu vyrostla."

Kolekci starších koní otevírá čtyřletá Show Me The Money (Tiger Cafe - Santori, Vettori) patřící trenérově rodině, která ale letos bude běhat v barvách EŽ Praha a.s. Talentovaná proutěnkářka loni ukázala velmi slušné výsledky, ve Zlaté sponě tříletých ale zklamala pátým místem. "Bohužel předtím dostala říji a dostih se jí nevyvedl, následně pak ale znovu dobře zaběhla ve Wroclawi, kde skončila druhá," popisuje trenér loňské výsledky. "Letos zkusí pardubické krosy, něco umí a na oves si vydělá.

showmethemoney
Show Me The Money

Jednou z opor stáje je šestiletý valach stáje D.+P. Kopálek, CZ Del Rey (Pouvoir Absolu - Dolde, Hamond), který loni vyhrál dva krosy v Pardubicích. "Je to náš asi momentálně nejlepší kůň," říká trenér. "Je to specialista na Pardubice, tam mu to sedí a tam bude běhat i letos. Je to šikovný, poctivý kůň a uvidíme, jak vysoko dojde."

Devítiletý Glavalino, který je stejně jako En Amour synem plemeníka Glavalcoura (Glaieul), kterého Mimra poznal během svého působení ve Švýcarsku, loni vyhrál trojku ve Slušovicích, ale jak trenér říká, neměl moc štěstí na průběhy dostihů. "Už bych jej raději viděl na menších závodištích, ale pořád je to kůň, který umí dělat radost.

glavalino Aperola
 Glavalino  Aperola


V Mimrově sestavě je i pětiletý valach King Menne (Tiger Cafe - Kimenne, Ray of Light), který dosud startoval jen jednou - před dvěma lety v Lysé. "Měl problémy s pohybovým aparátem, ale teď už normálně pracuje. Půjde do skoků a když mu bude sloužit zdraví, mohl by to být zajímavý kůň. Je poctivý,  jeden z mála potomků svého otce, z těch co jsem tu měl, který nepřemýšlí, jestli běřet má nebo ne."

Sedmiletá South Captiva (Holy Roman Emperor) se loni v Česku výtečně uvedla třetím místem v Ceně Nory Jeane a to navzdory skutečnosti, že předtím rok neběhala. "Přišla k nám celá rozlámaná, předtím dostala ve Francii hodně naloženo," říká trenér o klisně, která od ledna do srpna 2019 absolvovala ve Francii 14 startů. "Byla psychicky labilní, nechtěla chodit do dráhy, ale už něco nabrala, chodí jak má a hodně se mi teď líbí. Když to zvládne psychicky, mohli bychom mít koně do slušných dostihů."

captiva
South Captiva

Prohlídku stáje zakončíme u pětileté bělky Tabi's First (Kandahar Run), u které je však otazník zda se letos na dráze ukáže. "Loni se v Netolicích zranila, zatím chodí jen na kolotoč a do výběhu. Uvidíme s veterinářem, jak dál, ale zatím je více méně v rehabilitaci," uzavírá trenér.

Na závěr by trenér rád zmínil, že je spokojený s letošními podmínkami pro trénink. „Zatím pracujeme podle plánu a bez jakéhokoli výpadku. Přál bych si, aby sezona začala v řádném termínu, protože naše koně budou připraveni. Letos jsem také nadmíru spokojený se sestavou našich majitelů a personálu, který zahrnuje i naší dvorní veterinářku Ivanu Machačovou.“ S touhle sestavou koní i lidí se trenér na letošní sezonu velmi těší.

Miloslav Vlček
foto archiv Zdeňka Mimry

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net