Loni v září převzal Ladislav Pohanka po Ludvíku Harisovi přípravu koní stáje DAR. Stáj od té doby opustila celá řada koní, naopak přišlo hodně mladých dvouletých koní a vedle nových koní přišli i noví majitelé - nejen z Česka, ale i z Německa, mezi nimiž jsou vesměs ti, kteří si již služby centra vyzkoušeli jako chovatelé. Pohanka vedle dostihové stáje šéfuje i chovné části centra Darhorse, a tak nemalá část každodenní stájové rutiny leží na Adéle Petrlíkové, která ve stáji figuruje jako trenérův asistent.


Asi v žádném jiném trenérském úseku nenajdeme tak vysoký podíl dvouletých jako v Krabčicích. Z celkových 22 koní, které má Ladislav Pohanka v tréninku, zastupuje nejmladší ročník 8 dvouletků - 5 vlastního chovu, kteří budou na dráze reprezentovat barvy majitele střediska Rostislava Kopeckého, a 3 koně cizích majitelů.

Z domácích je trenér velmi zvědav na výsledky prvních potomků Dux Scholara (Oasis Dream), které se zaujetím sleduje jako chovatel už od narození. V krabčickém lotu je někdejší šampión, umístěný i v Gr.1, zastoupen jediným potomkem hřebcem Cordex, jehož matkou je dvojnásobná listed vítězka Corcovada (Captain Rio). "S ním si hodně fandíme," říká trenér.

Tréninková střediska: Krabčice
Počet koní: 22
Odešli po sezóně: Night Sky, Trinis, Corado, Legia, Forte, Finiga, Indian Eagle, Forea, Back Bard, Askan, Au Pied Leve, Benediction (do chovu), Hidden Flame (penze)  
Přihlášky do klasických dostihů:
First One (JCK), Dream Big, (Derby, St. Leger), La Fantazia (Oaks), Victorie Great (Oaks, St. Leger)
Stájový personál: Adéla Petrlíková (asistent trenéra), Miroslav Gruber (obročník), Nicol Veberová, Miloš Zach, vypomáhají Konstantin Kobzarev, Ulan Kozhomkulov, Eliška Mašková, Adriana Kopecká, Laura Kalinová, Lea Petrlíková
První jezdec: částečná dohoda se Zdenko Šmidou

 
Skvělým původem se pyšní i další z domácích dvouletků hnědka Nacht Star (Zazou), dcera dvojnásobné české šampiónky a klasické vítězky Najinské (Areion). Ta se narodila o měsíc a půl dříve než Cordex a na dráze se zřejmě též ukáže dříve než on. "Už od obsednutí dobře pracuje, pěkně cválá a myslím, že by mohla být i raná," potvrzuje trenér.

Cordex Nacht star
 Cordex  Nacht Star


Koncem dubna narozená Funny Mast (z Finity Run, Hurricane Run) pochází z posledního českého ročníku Gr.1 vítěze Midshipse (Mizzen Mast) a vzhledem k otci i datu narození na ní trenér rozhodně nebude spěchat. To platí i o polobratru dvouletého šampióna a klasického vítěze Lagara Lazardovi (Zazou - Lady Kristinne, Night Shift) a také o Luxionovi (Midships - Luxurious, Galileo), pravém bratru jedničkové Luxie. "Lazard chodí moc pěkně, ale je velký, stejně jako Luxion, takže na ně určitě nebudeme nijak tlačit."

Podstatně dříve by mohla vyběhnout hnědka Angel Wings (Red Dubawi), zakoupená loni na únorové dražbě v Deauville pro novou stáj Leduro pana Tvrdého. Dceru dvouleté vítězky Angel Spirit (Invincible Spirit) a polosestru taktéž ve dvou letech vítězného Le Marais (Lope de Vega) hodnotí trenér jako chtivou a předpokládá, že šanci předvést se na dráze dostane brzo. O něco pozdnější rodokmen má stejnou stáj reprezentující Luis Stormen (Rajsaman), který do Krabčic přišel ze stejné dražby. Kolekci dvouletých nadějí uzavírá v Krabčicích narozený Napajev (Kallisto) německého majitele a chovatele W. Pütze.

Luxion Lazard
Luxion a Lazard

Zástupců tříletého ročníku má Pohanka v tréninku stejný počet jako dvouletých - 8. I tříletý ročník sestává jak z vlastních odchovanců, tak z nákupů majitelů, kteří si sem dali koně do tréninku. Většina tříletků se už loni seznámila s dostihovou dráhou, což platí i pro 4x loni startující Brittany Go (Zazou - Brittany, Mujahid). Ač se čtyř startů získala jediné umístění, trenér jí rozhodně nezatracuje. "Naopak si od ní dost slibujeme, ale zatím nechce tolik spolupracovat," říká.

Jedno lehké vítězství i solidní výkon z listed dostihu dvouletých při EJC má na svém koně Force One (Zazou - Footsie, Footstepsinthesand). "Dobře pracuje, měla by být jednou z našich lepších klisen. Sedět by jí měly distance 1600 - 1800 metrů," domnívá se trenér. Naopak na vytrvalecké tratě míří s La Fantazií (Zazou - Leo Gali, Galileo), která loni suverénně start-cíl vyhrála mílový dostih v Lysé a za peníze byla i v Ceně zimní královny. "Té hodně věříme. Opravdu dobře pracuje, hezky cválá a vedle našeho Oaks jsme ji nahlásili i do Oaks na Slovensku.

Mnohem složitější je Kapital Treville (Zazou), syn vítězky polského St. Leger a druhé z tamního derby klisny Kardinale (Belenus). Loni ve všech třech startech skončil mimo dotovaná místa, trenér ale příčinu loňských výsledků nevidí v absenci třídy. "Má v sobě potenciál, v práci chodí skvěle, ale v dostizích byl hodně nervózní, hlavně z boxů. Vykastrovali jsme jej, zdá se, že se trochu srovnal a uvidíme, jestli už se mu podaří prodat to, co ukazuje v tréninku,

angel wings Luis Stormer
 Angel Wings  Luis Stormer


Vedle vlastních odchovanců připravuje trenér Pohanka i několik importů. Do Českého derby i St. Leger hlášený Dream Big, zakoupený jako nestartovavší dvouletek na květnové on-line dražbě společnosti Osarus za 7.000 €, je synem skvělého Wootton Bassetta (Iffraaj) z úspěšné Aga Khanovy rodiny. Reprezentant stáje Vanda store paní Vandy Adamcové je hlášený do klasik u nás i na Slovensku. "Dobře pracuje, měl by být vytrvalý," uvažuje trenér.

Delší tratě by měly být optimem i pro hnědku stáje Leduro Victorii Great, kterou na vytrvalecké distance doporučuje už rodokmen. Otcem klisny, zakoupené jako roční v Newmarketu za 5.000 gns, je Pacific Hillův otec Nathaniel (Galileo), matka, nestartovavší Valoria (Hernando), je polosestrou třetí z Irish Oaks Volume (Mount Nelson). "Je to velká, narostlá klisna, i jí jsme hlásili do českých i slovenských vytrvaleckých klasik."

Majitel a chovatel W. Pütz má vedle již zmíněného dvouletého Napajeva v Krabčicích v tréninku ještě dvě své tříleté odchovankyně - v Německu narozenou Nemaru (Guilliani) a Naussu (Zazou - Nightbitch, General Assembly), která má za jménem český suffix. "Obě by měly běhat jak v Česku, tak v Německu," plánuje trenér. "Začít bychom s nimi chtěli 4. dubna v Berlíně, pokud nás tam tedy pustí," dodává s ohledem na nevyzpytatelnost protipandemických opatření.    

Dream big
Dream Big je synem žádaného Wootton Bassetta

Německého majitele má tříletá v Německu narozená Ikony (Zazou), kterou zřejmě na českých drahách vůbec neuvidíme. "Připravujeme ji pro německé dostihy," říká trenér.

Zbytek stáje tvoří starší koně, mezi nimiž už nenajdeme řadu dlouholetých stálic včetně desetinásobného vítěze Hidden Flama (Barathea), vítěze na italských, francouzských, slovenských i českých drahách, který si ve 12 letech užívá zaslouženého důchodu.

K ostříleným borcům stáje patří již osmiletý Bonys (Intense Focus - Blessyourpinksox, Cadeaux Genereux), který svým poměrně nenápadným způsobem vydělal již 1,7 miliónu korun. Třetí z Českého derby 2016 za ně vděčí nejen čtveřici italských vítězství, ale i skutečnosti, že z dosavadních 35 startů byl 28x za peníze. I letos jej čekají delší tratě, v zahraničí i u nás, nově by se mohl představit i na wroclavském závodišti.

Nepřehlédněte: Šampión Lagaro má sestru. Lady Kristinne porodila kobylku po Zazou

Žádné velké změny nečekají ani polobratry osmiletého Galise (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo), který už vyhrál 10 dostihů, a pětiletého Galiose (Bully Pulpit). "Oba jsou to koně na 1800 - 2200 metrů, zvláště Galis je všestranný, může běhat prakticky všude, na každém závodišti."

Čtyřletá Anzoa (Zazou - Anwilka, Dashing Blade) loni ve Varech vyhrála dostih V. kategorie, trenér věří, že letos by se mohla dostat výš. "Je to klasická handicapová klisna, u níž se budeme snažit ji dostat co nejvýše, aby případně rozšířila tuto rodinu v našem chovu."

Trenér má ve stáji i dva rekonvalescenty pětinásobného vítěze Finiose (Midships - Finity Run, Hurricane Run), který po zlomenině končetiny pomalu začíná pracovat a čtyřletou, a dosud nestartovavší Lagarovu polosestru Lagaru (Majestic Missile - Lady Kristine, Night Shift). "Tu jsme po léčení nechali být, rádi bychom s ní letos vyběhli," říká trenér.

Ač i on tuší, že i letošní sezóna bude mít do normální sezóny daleko, přes všechna úskalí jej těší, že si do Krabčic našli cestu noví majitelé. "Moc jim děkuji za důvěru," říká. Přísun nových koní a majitelů pomáhá vylepšit ekonomiku celého střediska, jehož tíže leží na majiteli Rostislavu Kopeckém. "Jsem moc rád, že i v této těžké době dostihům pořád přeje," doplňuje na závěr našeho předsezónního rozhovoru Pohanka.

Miloslav Vlček
foto Šárka Votavová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net