Koplik zdeno ppV roce 2009 byl Zdeno Koplík prvním českým trenérem, jehož svěřenec stanul na startu nejbohatšího evropského dostihu Prix de l'Arc de Triomphe. O devět let později byl prvním a dodnes jediným českým trenérem, který se odvážil zúčastnit vrcholu podzimní sezóny v kolébce turfu - britského Champions Day - kde navíc jeho Subway Dancer obsadil skvělé třetí místo v nejbohatším dostihu mítinku. Letos zatím jeho koně mají za sebou jediný start, ale i ten vešel do historie - Zariyannky osmé místo v půlmiliónovém handicapu v rámci mítinku se Saudi Cupem, nejbohatším dostihem světa.


Zda či možná lépe řečeno kdy se nějakého dalšího mezníku se od "Zdenála" dočkáme těžko soudit, neustálý přísun nových koní a chuť překračovat hranice jej neopouštějí, a tak to možná nebude dlouho trvat. Při současné ekonomické kondici českého turfu je orientace na zahraniční starty logickým důsledkem neutěšených domácích poměrů a příklad třetího místa Subway Dancera v Champion Stakes ukazuje, že někdy může odvaha přinést až astronomicky vysoké dividendy.   

Tréninková střediska: Malá Víska
Počet koní: 28
Přihlášky do klasických dostihů: Nico, Got Luck
Stájový personál: Radek Koplík, René Koplík, Kateřina Fialová, Kateřina Pourová, Štěpánka Suková, Lucka Roubíčková
První jezdec: ž. Radek Koplík


Ascotský hrdina Subway Dancer (Shamardal) zůstává i pro letošek hlavní oporou Koplíkovy stáje, byť od posledního startu změnil barvy - od Martina Wolfa a jeho stáje Bonanza si jej koupila stáj Lokotrans. Subway Dancerovi je letos již 9 let a trenér sám připouští, že roky letí. Přesto se mu zdá, že je valach "lepší než loni." Ohledně startu letošní sezóny vidí jako nejideálnější březnovou grupu v Saint-Cloud. "Cílem je květnový Ascot," plánuje.

Vedle nejbohatšího rovinového koně české historie Koplík připravuje dalších 27 koní včetně řady nových posil. Je mezi nimi i trojice dvouletých, dva z nich zastupující chov společnosti Orling. Hnědka Vienna Night, dcera německého Gr.1 vítěze Neatica (Medicean), je prvním potomkem šampiónky Venillie (Rosensturm), bělouš Veyrron (Rosensturm), je pro změnu pravým bratrem Venillie. "Oba vypadají, že budou pozdnější, ale dobře pracují. Zvláště kobylka se vyloupla, je hodná na práci i na ježdění, nemohu si na ni stěžovat," hodnotí české odchovance trenér.

Vienna night Veyronn2
První potomek šampiónky Venillie klisna Vienna Night...  ... a Venilliin pravý bratr Veyrron


Vedle nich zastupuje nejmladší ročník také v listopadu v Deauville za 3.000 € zakoupená klisna z prvního ročníku Gr.3 vítěze Johnny Barnese (Acclamation) z nestartovavší Pepples Shuffle (Big Shuffle), polosestry Gr.3 vítězky Prakasa (Areion). "Ta vypadá, že bude raná," říká o hnědce, která bude běhat v barvách stáje Oslavy na míru, Koplík.

by johnnyBarnes
Dvouletka po Johnny Barnes

Také tříletý ročnk, čítající pět koní, byl znatelně posílen nákupy v Deauville, přesněji tamní únorové dražby. Z ní našel cestu do Malé Vísky nejen bělouš irského původu Nico (Holy Roman Emperor) stáje MANEKO, ale také Rainier (Olympic Glory) a klisna Got Luck (Belardo). Nico, který ve dvou letech vyhrál prodejku na 1300 metrů v Deauville a do českého tréninku přišel s ratingem 32 kg, byl mezitím dohlášen do Velké jarní ceny. "Slušně pracuje, ale nevím, jak daleko se mi podaří jej posunout. Zatím se ukazuje jako normální, užitečný kůň," hodnotí běloušovy první kroky v novém působišti jeho trenér. 
Vidí jej maximálně na distanci 1600 metrů, stejně jako hnědku Got Luck, která též jako dvouletá ve Francii vyhrála a její poslední rating byl dokonce 35 kg. "Zatím nevím, na co to bude u nás stačit," míní trenér, který je však už nyní přesvědčen, že klisna stáje Lokotrans zvládne s odřenýma ušima maximálně míli. Rainier, který bude hájit barvy nové majitelky Blanky Kopecké, dosud nevyběhl.

Nico Got luck
 Nová klasická naděje Nico  Got Luck


Tříletý ročník zastupují i loni dvakrát bez umístění startovavší Alystar (Tiger Cafe - Alyssia, Varadar) stáje MANEKO a jednou startovavší Victoria Vary (Zazou - Victory Jeane, Victory Note) stáje Nico, o nákupu tříletka podle trenérových slov uvažuje ještě Václav Slovák.

Páteř stáje tvoří starší koně, mezi nimiž má Zdeno Koplík řadu velmi úspěšných koní. Výbornou sezónu loni měla i již osmiletá Manolla (Tiger Cafe - Michelinka, Marcham), která vyhrála tři dvojkové dostihy a čtyřikrát bodovala v dostizích nejvyšší kategorie. "Byla na prodej do chovu, ale protože o ní nikdo neprojevil zájem, zůstává na dráze. Je zdravá, vypadá dobře a ikdyž je v hodnocení hodně vysoko a bude to mít mnohem těžší než loni, věřím, že jí nějaké vhodné dostihy najdeme."

Ostříleným borcem je též sedmiletý Ultimate Fight (Muhaymin) Václava Slováka, který se loni přehoupl přes hranici 2,5 miliónu korun dotačního zisku. "Byl trochu bolavý, tak celou zimu odpočíval a nevím, jestli stihne Gombu. Určitě by se ale měl rozeběhnout v Česku a pak jít do Francie," říká trenér o valachovi, který je při ideálních podmínkách schopen porazit takřka kohokoliv.

Slabší sezónu měl naopak pětiletý Beautiful Vision (Rajsaman) ze stáje Oslavy na míru, který od poloviny července kvůli zdravotním problémům neběhal. "Už je přeléčený a myslím, že teď by mohl dělat majiteli radost. Je to užitečný kůň," říká trenér. V červenci po druhém místě v karlovarské trojce ukončil sezónu i čtyřletý Creator (Dawn Approach), který v prvním českém startu získal třetí místo v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.). "V dostihu si natáhl sval a dlouho se z toho vzpamatovával. Teď už je v plném tréninku, má navíc výhodu, že může začít nízko a postupně se propracovat do mílařské špičky," věří trenér.

Na svůj první start stále čeká čtyřletá Eastern Princess (Soldier Hollow - Eastern Light, Danehill Dancer) z chovu Hany Poledníkové, která však nedávno opustila stáj Meridian a bude běhat v barvách nového majitele. "Jako dvouletá na to ještě neměla a i ve třech letech ji vše dlouho trvalo, teď už se ale chová tak, že by z ní mohla být slušná klisna," míní trenér.

"Takový kůň je štěstí ve stáji," říká trenér na konto již jedenáctiletého Everest Hilla (Tiger Hill). "Je to starej dědek, ale poctivej, zdravej a tak jej majitel nechává na dráze. Kde bude běhat teprve uvidíme, ale pravděpodobné jsou malé francouzské dráhy, kde to má rád.

Brzo by měl vyběhnout sedmiletý Fils de l'Air (Areion), který pracoval se Zariyannkou a trenér by jej rád co nejdříve poslal na písek do Marseille. Pětiletého Gange Lises (Archange d'Or), který se loni zranil při steeplechase ve Varech, koupila stáj Ledový sen Čipíto a majitelova dcera by s ním měla zkusit military. Stejné barvy bude letos hájit i čtyřletá bělka Anoaster (Anodin), zakoupená na listopadové dražbě v Deauville. "Od příchodu k nám zesílila, ukazuje se jako velmi nadějná klisna, navíc pochází z dobré rodiny," hodnotí ji trenér.

Raynier Anoaster
 Tříletý Rainier  a čtyřletá Anoaster


Do Koplíkova tréninku se od dcery Ingrid vrátila pětiletá Hofergirl (Harbour Watch) stáje Bella horse, která loni v září vyhrála dva dostihy. "Dostala se vysoko, otázka je, jak na tom bude dál," uvažuje trenér.

Loni v červenci v Deauville pro stáj Lokotrans zakoupený Landmark (Gleneagles), dříve reprezentující Coolmore, absolvoval v nových barvách tři starty ale ani v jediném se neumístil. "Zatím jsem z něj zklamaný," říká trenér. "Přišel k nám ale hodně bolavý, museli jsme jej vykastrovat a přeléčit záda. Myslím, že to bude kůň tak na 3 kilometry, zkusíme pro něj najít vhodný dostih ve Francii."
Lokotrans má u Koplíka v tréninku mj. i čtyřletého Magic Barona (Dabirsim), který do Malé Vísky přišel v průběhu loňské sezóny. "Magic Baron se bohužel zranil, praskla mu sezamová kůstka a nyní čekáme na rentgen, abychom zjistli, jak na tom aktuálně je. Už chodí ven, doufám, že na podzim vyběhne, jinak asi skončí u někoho na zahrádce."
Méně než trenér očekával zatím předváděl další kůň Lokotransu Matello (Intello), zakoupený loni v červenci. "V něm jsem viděl koně na EJC, pak běžel v Mostě, zjistili jsme, že není úplně v pořádku a na klinice po vyšetření diagnostikovali, že má obratle blízko sebe. Teď už vypadá v pořádku, když vydrží, měl by to být moc dobrý sprinter."

U šestiletého Penseura (Intello) trenér doufá, že se mu podaří napravit nepříliš podařený podzim. "Je to slušný dvojkový kůň, ale všechno mu musí sednout, aby uspěl." Spěchat trenér určitě nebude na čtyřletou Redhead Lady (Hot Streak), která si loni zlomila boční kůstku v karpu. "Zatím je v rehabilitaci a teprve začne pracovat."    

Špičkového mílaře vidí trenér v šestiletém Royal Town (Wootton Bassett), který loňskou sezónu zakončil čtvrtým místem ve Velké ceně Prahy (L). Pak jej přibrzdilo prasklé kopyto, ale nijak vážně a trenér se už těší, co letos předvede.

I v sedmi letech stále nezvítězivší Street Singer (Stimulation) si loni vyzkoušel překážky, a to jak proutěnky, tak i steeplechase, a na skocích zřejmě zůstane a možná je bude střídat s rovinami. "Není to až tak třídový kůň, ale pořád dělá radost a dostihy ho baví."

subwayD
Subway Dancer, nejbohatší rovinový kůň české historie

Dva koně má v Malé Vísce stáj KELLY. Šestiletá Summer Dress (Bated Breath) loni kvůli problémům s kopytem neběhala, teď je ale podle trenérových slov v pořádku a brzo se na dráhu vrátí. Její o 6 let starší stájový kolega Toxic (Kornado) pochází z rodiny jednoho z nejúspěšnějších Koplíkových svěřenců šampióna Torluse. "Toxic je starý matador, která má nejradši dostihy na 3 kilometry, nejlépe když zaprší."    

V Koplíkově sestavě najdeme i čtyřletou Visix (Montmartre), mající v nohách dva loňské starty. "Bohužel při druhém z ní jezdkyně spadla a klisna je aktuálně též v rehabilitaci. Uvidíme, jestli se na dráhu vrátí nebo ne."

Od loňského července má Koplík v péči i Aga Khanova odchovance čtyřletého valacha Edremi (Raven's Pass), zakoupeného na červencové dražbě v Deauville za 8.000 €. Valach, který v péči JC Rougeta ve Francii získal dvě umístění ze čtyř startů a rating 32 kg, zatím v ČR nevyběhl. "Od doby, co přišel, se spravil a na podzim chodil práce s jedničkovými koňmi," říká trenér, který věří, že by Edremi mohl něco ukázat.

Na závěr jsme si nechali nyní již čtyřletou Zariyannku (First Defence) Lokotransu Slovakia, která se nedávno vrátila z bohatě dotovaného mítinku v Saudské Arábii, kde rozhodně neudělala ostudu. "Vrátila se v pořádku, vše v pohodě zvládla," říká trenér o klisně, která mezitím dostala pozvánku do Ascotu. Trenér si je ale vědom, že start v Rijádu byl zásahem do klisnina režimu a ohledně dalších plánů s ní je velmi opatrný. "Uvidíme, jestli bude i nadále v pořádku a určitě s ní nechci nic uspěchat," říká. Loňská vítězka Oaks tak má zatím všechny cesty otevřené a to, jakou z nich se dát, bude trenér řešit až mu ukáže, že je nadále naprosto v pořádku.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net