Broz Jiri2Od loňské sezóny čekal trenér Jiří Brož podle svých slov hodně. To ale bylo ještě před koronavirem, který pečlivé plánování kariér jeho svěřenců změnil na improvizační reakci na nastalou situaci plnou zrušených dostihových dnů. Ani rok poté se situace nezlepšila. "Koně mají napracováno, mohli by za dva týdny vyběhnout, ale nevíme nic, kdy a kde budeme moci běhat," lamentuje trenér, který by i letos rád často jezdil na německé dráhy a nyní s obavou sleduje zpřísňování protipandemických opatření u našich západních sousedů. 


Koní má na sezónu dost, celkem 22, o čtyři více než před loňskou sezónou. Jeho tréninkový úsek posílilo několik nových nákupů, dvouletek mezi nimi ale není ani jeden. "Ani jsem ho nechtěl, na dvouleté je nutné mít dobré, lehké jezdce a čeká mě to příští rok, až přijdou naši vlastní odchovanci. Když jsme hledali nové koně, koukal jsem hlavně po tříletých, kteří už mají první kroky za sebou," vysvětluje trenér. A tři takové z ostrovů přivezl.

Tréninkové středisko: Domoradice
Počet koní: 22
Odešli z tréninku po sezóně: Loop Love, Seresco
Přihlášky do klasických dostihů: Blue Evoque, Kodi Cliff
Stájový personál: Jiří Henich, Jitka Fialková, Ilona Duchoňová, Helena Junková, Jaroslav Šmatlán, vypomáhají Kamila Dvořáková, Patricie Kupcová, Eliška Fialková, Alexandra Stránská
První jezdec: ž. Jiří Palík, na nižší váhy by trenér rád opět spolupracoval s ž. Martinou Havelkovou a Michaelou Musialovou


Dostihovou zkušenost má jen jediný z nich hnědák Kodi Cliffs (Kodi Bear), který v péči Clive Coxe absolvoval loni v Anglii tři starty. Neumístil se ani v jediném, trenér a jeho dvorní majitel Zámek Domoradice jej i tak přihlásili do slovenské Velké jarní. "Měl by to být sprinter, ale chtěli bychom zkusit, zda Velkou jarní zvládne. Zatím se s ním hůře domlouváme, těžko se ovládá, jakmile vyrazí, tak jede," popisuje trenér jednu ze svých klasických nadějí.

Velmi se mu líbí dosud nestartovavší Red Artillery, která je po stejném otci French Navy (Shamardal) jako loňský derby vítěz Opasan. "Ta by po matce měla být vytrvalá. Zatím ještě čekáme, ale myslím, že jí budeme dohlašovat do Oaks. Jak u nás, tak na Slovensku."

Kodi cliffs red artillery
 Kodi Cliffs  Red Artillery


Třetím novým tříletkem v Domoradicích je taktéž zatím nestartovavší ryzák Blue Evoque (Footstepsinthesand) majitele PP Zámrsk. "Ten se mi líbí ze všech nejvíc. Je velký, krásný, jeho matka vyhrála a myslím, že to bude moc dobrý kůň," předpokládá trenér, který se opírá i o dosavadní zkušenosti s ním v tréninku. "Oba tříletí, kteří ještě neběhali, celou zimu pracovali, chodili se staršíma koňma a myslím, že už mám nějaké měřítko co umí."

Všichni ostatní koně trenéra Brože jsou starší - od čtyřletých až po dva desetileté koně. Čtyřletý ročník zastupuje dosud nezvítězivší Na konci duhy (Zazou - Nidara, Kallisto), loni jednou druhá a jednou třetí zv dostizích IV. kategorie. "Výborně přezimovala a vypadá moc dobře. Loni toho moc nenaběhala, nechtěli jsme ji moc hodnit, protože je malá, ale přes zimu vyrostla, je pošetřená a věřím, že je to kůň do trojek."

Blue evoque
Do Velké jarní ceny hlášený Blue Evoque

Ani Little Jane (Zazou - Lady Jane, Briliant) dosud nezvítězila, byť ji před rokem trenér hlásil do Oaks. "Pořád rostla, tak jsem na ni nechtěl tlačit. Ale už dospěla i ten poslední loňský start v Mostě šla pěkně, tak věřím, že letos bude dělat radost. Měla by to být trojková klisna, možná to dotáhne až do dvojek," věří trenér.

Další čtyřletek ve stáji Rival (Age of Jape - Radyně, Kirchner) ze stáje Ladies Racing má na svém kontě jedno umístění z 5 loňských startů. "Tolik toho nenaběhal, protože je to obrovský kůň a po každém startu potřebuje čas, aby se zase srovnal. Je maximálně do 2 tisíc metrů a když letos udělá nějakou radost ve čtyřkách, budeme spokojeni.

Největším zklamáním pro trenéra byly výsledky Habit of Beams (Alaska River - Happy Bridge, Briliant), která loni vyběhla jen dvakrát, jednou skončila poslední a jednou předposlední. "Dobrá klisna, ale nedává to hlavou," hodnotí ji trenér. "Takže už s ní nebudeme běhat roviny, ale přejde do překážek. Na skákání se zdá šikovná, pokud to půjde, začali bychom na proutěnkách v Bratislavě nebo na nějakých lehčích skocích na menších drahách, než získá víc zkušeností."

Novým koněm ve stáji je čtyřletá Aniela (Anjaal), ještě loni připravovaná Václavem Lukou, kterou od Westminster Race Horses koupila stáj Ladies Racing. S klisnou, která loni finišovala druhá v jedničkovém sprintu v Chuchli, trenér počítá do velkých dostihů. "Ukázala, že třídu má a ani se jinam než do jedniček nevejde. Rádi bychom s ní běhali v Německu," plánuje.

Nepřehlédněte: Měl být pokusem o nového Subway Dancera, dnes Sinop stojí v polském chovu. Jako první plemeník prochovaný na Urban Sea

Pětiletý Bell Elysees (Champs Elysees), někdejší účastník slovenského derby, kterého Zámek Domoradice získal od stáje Lokotrans, loni trenérovi moc radosti neudělal, ale věří, že letos to bude výrazně lepší. "Loni se kastroval, pořád byl takový rozlámaný, ale letos je to úplně jiný kůň, s chutí, který věřím, že něco ukáže. Začneme s ním ve vytrvaleckých dostizích v Německu, ale je i zaskákán. Dostane šanci do Karlovarské dvojnásobné míle, pak se rozhodneme, jestli zůstane na rovinách nebo půjde skákat.

Čerstvou posilou domoradického týmu je pětiletý Bobesh (Sea The Moon), jehož si manželé Rulíčkovi koupili pro svou stáj Cotton Club od Meridianu a rádi by s ním běhali hlavně v Německu. "Přezimoval dobře i dobře vypadá," říká na konto dvakrát vítězného valacha jeho nový trenér. "Zkusíme ho distančně trochu zkrátit, myslím, že by to mohl být dvojkový kůň." Stejnou stáj reprezentující Top Gun (Rio De La Plata) loni s výjimkou úvodního startu strávil sezónu na německých drahách a ve všech pěti loňských startech došel za peníze. "To bylo snad největší moje překvapení. V práci je to strašný lajdák, ale jak přijede na dostihy, vydá ze sebe maximum. V Magdeburgu sahal po vítězství, bohužel v srpnu z Halle jej v dostihu kopl kůň a podzim vynechal, teď je ale úplně v pořádku a opět jej čekají německé dráhy."Po dvouleté pauze se loni v září vrátil na dráhu vítěz Slovenského derby 2018 Mon Cheri (Makfi), ale návrat mezi elitu se nekonal - v obou startech skončil poslední. Trenér ale nad ním hůl rozhodně neláme. "Je to výborný kůň a ve Varech po tak dlouhé pauze nezaběhl špatně. Do Německa pak jel spíše jako sparingpartner na cestování. Měl jsem s ním jiné plány, ale koronavirus s nimi dost zamíchal. Je v pořádku, mysleli jsme, že by mohl začít Velkou dubnovou, ale nyní nevím, jak to s ní bude a jestli nepojede hned do Německa."

Od Lokotransu získal Zámek Domoradice i již šestiletého Oriental Glory (Soldier Hollow), který se novému majiteli loni odvděčil pěkným vítězstvím ve trojce při EJC. A to navzdory tomu, že v úvodu sezóny nijak skvělé výkony nepředváděl. "Zjara v Mnichově to nebylo nic moc, poté měl trochu smůlu, ale pak jsme ho poslali do Netolic, aby nabral chuť a spravil si sebevědomí a následně vyhrál tu trojku s Vincentem Cheminaudem. Je zaskákaný a platí pro něj to samé co pro Bell Elysees - rozhodneme po dvojnásobné míli."

Oriental glory3
Oriental Glory vítězí při zářijovém EJC s Vincentem Cheminaudem v sedle. Foto Andrea Zavadilová

Dalším nováčkem v Brožově týmu je sedmiletá Abondance (Zanzibari), kterou zakoupil nový majitel stáj Industry Independent. Předloňská vítězka pětkového dostihu z Netolic zakončila loňskou sezónu druhým místem ve stejném netolickém dostihu, dobře přezimovala a trenér věří, že letos ukáže víc. "Myslím, že pořád neukázala vše co v ní je."  

Posunutí startu sezóny hodně zasáhlo do trenérových plánů se sedmiletou Berouyine (Bushranger), která měla začít sezónu Gomba handicapem. Klisna, která loni skončila třetí ve sprinterské jedničce při EJC a neztratila se ani v Německu, patří k oporám týmu Zámku Domoradice a protože loni vydělala dost peněz, jen tak někam se nevejde. "Je to super kobyla, vždycky dokáže zaběhnout, Jirka Palík už ví jak na ní, jen teď nevím, co bude v úvodu běhat." To u sedmiletého Guillotine Shave (Slickly) má trenér jasno. "Půjde na krosy do Pardubic," říká, nicméně překážková premiéra se neodehraje hned. "Loni se v Drážďanech zranil a pracovat začal až teď, tak by mohl vyběhnout někdy v polovině sezóny."

V péči Jiřího Brože jsou i dva osmiletí valaši, kteří loňskou sezónu museli vynechat. "Angosturovi (Air Chief Marshal) se při předloňském posledním startu v Mostě dostal za kamaši kamínek, rozedřelo se mu to a tak jsem jej loni nechal stát. Je to hodně dobrý kůň, rád bych s ním letos začal po trávě, asi ve Varech, v plánu je i Itálie." Druhým je od Lokotransu zakoupený Lagoas (Shamardal), který ukázal jedničkovou třídu. "Je po operaci, už v pořádku a stejně jako s Mon Cherim i s ním jsem plánoval Velkou dubnovou. Teď nevím, možná Německo."

Zřejmě poslední sezóna letos čeká osmiletého Never Now (Kandahar Run), který už získal 5 vítězství, poslední loni v Lysé. "To mi udělalo velkou radost," vzpomíná trenér. "I letos by měl jít stejnou cestou - 1200 až 1400 metrů v Mostě, Lysé nebo třeba Bratislavě, zkrátka tam, kde je kratší cílová rovina.


Opora stáje Jiřího Brože desetiletý Wicker Stone

Už devítiletý Sorahho (Scyris - Sorah, House Rules) se loni z trenérova pohledu moc nepředledl. "Slušný byl start v Německu, ale je to problémový kůň. Musí mu všechno sednout, jinak dobře nezaběhne." Letos to bude jeho pravděpodobně poslední sezóna, stejně jako pro desetiletou Nirgeru (Egerton - Niriska, Security Risk) stáje Fano. "S majiteli jsme domluveni, že pokud to k tomu bude, ještě vyběhne, jinak by už kariéru ukončila. Moc by si přáli, aby si ještě jednou vyhrála."

Prohlídku stáje končíme u dalšího desetiletého veterána Wicker Stone (Whipper), trenérovy srdeční záležitosti. "To je pan kůň, jakého by chtěl každý, srdcař, který učí nás a ne my jeho. Letos je to na sto procent jeho poslední sezóna, nezaslouží si, abych jej nějak honil. S chutí pracuje a určitě mu najdeme nějaké vhodné dostihy v Německu," říká trenér na konto koně, který vydělal necelého půl miliónu korun. Rád by na závěr poděkoval majitelům za jejich přízeň a také kováři Janu Španingerovi, který kove celou jeho stáj.  

Miloslav Vlček
foto archiv trenéra, Andrea Zavadilová, Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net