Po velmi úspěšné sezóně 2019, pro smolivecké středisko nejlepší v posledních letech, přišla loni sezóna, na níž by oba trenéři nejraději zapomněli. Koronavirus jí zcela jistě nepomohl, ale nebyl hlavní příčinou. "V dnešní konkurenci pokud nejsou zdraví koně, tak nelze uspět," vysvětluje Ivan, mladší z obou bratrů trenérů a ten, na jehož tréninkové listině letos figurují všichni smolívečtí koně. Do nové sezóny vstoupí s početně slabší sestavou bez nových posil jen s jednou navrátivší se klisnou, ale také nadějným tříletkem, na jehož starty se oba moc těší.

 
Bez nových posil pro trenéry znamená hlavně bez dvouletých. "Je to první rok, kdy nemáme ani jednoho dvouletého koně," říká Ivan, jehož bratr před 11 lety ténoval tehdejší šampiónku dvouletých klisen Matter for Love.

Jediným zástupcem tříletého ročníku je napajedelský odchovanec Sheik (Pouvoir Absolu - Sheikra, Security Risk) stáje Spedica s.r.o., který zatím čeká na svůj debut. "Asi je dobře, že jako dvouletý neběhal, byl ještě dost hříběcí. Je to krásný kůň, který by podle mne měl mezi českými odchovanci patřit k těm lepším, je to, jak já říkám, dostihový kůň. Hezky cválá, v práci s ním není žádný problém, měl by něco ukázat," věří Ivan.  

Tréninkové středisko: Mladý Smolivec
Počet koní: 6
Odešli po sezóně:  Bolero de l'Isle, Sisi Pop (rekreace), Gilienne
Stájový personál: Ivan Kub, Petr Kub, vypomáhá Marek Klozar
První jezdec stáje: stáj nemá vlastního jezdce, trenéři by rádi spolupracovali s tradičními partnery. Pokud se z Německa vrátí Zuzana Míčová, dostane také příležitost


Letos se těší také na čtyřletou Bjetku (Kingston Hill) stáje DUE, která však zatím moc radosti neudělala - v žádném z dosavadních pěti startů se neumístila. Na vině však podle trenéra není absence třídy. "V životě jsem neviděl tak přestavěného a taky bolavého koně jako byla ona, když k nám přišla," říká. "Konečně ale dorostla a pokud bude zdravá, neměla by to být špatná klisna."

Sheik2 Bjetka4
 Tříletý Sheikh  Čtyřletá Bjetka


Zdravotní problém loni omezoval i šance čtyřletého Mariose (Starspangledbanner), reprezentující černožluté dres pana Vojtěcha Martina a jeho stáje CK Martin Tour. "Celou sezónu jej sužovaly problémy s kopytem," vysvětluje Ivan. "Možná mu trochu chybí bojovné srdce, ale určitě to není špatný kůň a pokud bude v pořádku, mohl by majiteli dělat radost."

Šestiletá Derniera (Canford Cliffs) ze stáje Sauter, předloňská vítězka v Mostě, loni vyběhla jen dvakrát. "To je moc dobrá klisna, je schopná vyhrát trojku, ale má problémy s kloubkama a musíme jí hodně hlídat."

Marios2 Derniera2
 Marios  Derniera


Velmi dobrou sezónu měla předloni i hnědka stáje Spedica Logistic s.r.o. Alhamra, dcera nového napajedelského plemeníka Cat Juniora, která s Adamem Florianem v sedle vyhrála dva dostihy. Loni se jí ale tak nedařilo. "Běhala málo a hlavně měla trochu smůlu na průběhy - všichni to vyšlo tak, že běhala v početně hodně obsazených dostizích, s vysokým startovním číslem a občas do toho přišel nějaký karambol. Je to ale poctivá klisna, vždycky do toho dá srdce, po loňské sezóně pošetřená, tak věřím, že letos znovu udělá majiteli radost."  

Do smolívecké stáje se po téměř dvou letech vrací nyní již devítiletá Sonyatta (Egerton - Sapora, Rainbows for Life), trojnásobná vítězka, kterou její majitel, bohužel již zemřelý pan Kameš, zařadil do chovu. "Sonyatta ale nezabřezla a synovec pana Kameše, který jeho stáj DUE převzal, pan Jiří Štička dál chovat nechtěl a vrátil ji do tréninku. Klisna teď potřebuje hodně práce, nasvalit a zkusíme to s ní na skocích na menších závodištích," plánuje trenér.

Alhamra2 Sonyatta2
 Alhamra  Sonyatta


Ve stáji se šesti koňmi nemá pevnou dohodu s žádným jezdcem a nadále chce spolupracovat s těmi, s nimiž spolupracoval v minulosti a obsazení do jednotlivých dostihů řešit podle aktuální situace. "A také bych rád poděkoval všem našim majitelům. Loňská sezóna byla pro všechny těžká a uděláme vše proto, aby jim i nám dělali koně letos více radosti," uzavírá předsezónní povídání Ivan Kub.

Miloslav Vlček

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka
 Jiří Brož  Zdeněk Seménka  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net