Před rokem jsme v úvodu předsezónního rozhovoru se Zdeňkem Seménkou uvedli, že má za sebou svou nejúspěšnější sezónu. Byla to pravda, ale možná ani sám trenér netušil, že ta, která jej čeká, bude ještě lepší. Nejen že po předchozích 9 triumfech získali jeho svěřenci loni dokonce 12 vítězství, podstatnější než jejich počet byl význam toho, kterým sezónu zakončil - triumf Skins Rocka v Gd1 Premiu Gran Corsa Siepi di Milano v Itálii. Pro letošek si dal za cíl nemít ve stáji žádného nezvítězivšího koně - dovést všechny své startující svěřence k vítězství. Úkol to není lehký, ve stáji mu podupává a na novou sezónu se těší 22 koní.
Jsou mezi nimi ale i čtyři dvouletí, s nimiž trenér na start rozhodně pospíchat nebude. "Všichni pracují, líbí se mi jak chodí, ale nejsem zastáncem tlačit na dvouleté, aby vyběhli a nikdy dvouleté moc nehoním. Když si o to řeknou, tak vyběhnou, ale jsem přesvědčen, že se to vrátí, když koně necháte dozrát," říká trenér navzdory skutečnosti, že s letošní kolekcí dvouletých je mimořádně spokojený. "Myslím, že to jsou koně do klasik - jak postavou, tak rodokmeny," míní.
Tréninkové středisko: Divoky Počet koní: 22 Odešli z tréninku po sezóně: Cuwall, Orpheus, Solar Eclipse Přihlášky do klasických dostihů: Manorie, Arc En Ciel, Valdobbiadene Stájový personál: Soňa Seménková, Vendula Lučková, Tereza Dlapová, Michal a Vilda Čermákovi (stájníci), vypomáhají Světlana Lučková, Daniela Buksová a Jan Holčák První jezdec: na rovině chce trenér spolupracovat s ž. Jiřím Palíkem a Sabinou Mokrošovou, na překážkách s ž. Janem Faltejskem a ž. Pavlem Složilem |
Dva ze zástupců nejmladšího ročníku přišli ze zahraničí. Na italské dražbě byl zakoupen ve Francii narozený hnědák Eskilebo, syn australského šampióna sprinterů Brazen Beau (I Am Invincible), vnuka skvělého Invincible Spirit. Rychlost by za 9.000 € zakoupený hřebec mohl podědit i ze strany matky, nestartovavší Esquisito, která je dcerou Fastnet Rocka (Danehill). Druhým importovaným dvouletkem je Copper Scape (Cityscape), zakoupený už jako odstávče v prosinci 2019 v Newmarketu za 4.000 gns. "O tom si myslím, že by mohl být hodně dobrý. Je to krásný kůň, ryzák," popisuje jej trenér.
Oba reprezentují Seménkova největšího majitele stáj Cardboard, jejíž kombinaci zelených barev bude na dráze hájit i dvojice dvouletých klisen. Papírově zaujme především Dally Top (Stormy Jail), první potomek šampiónky a Koně roku Dally Hit (Ad Valorem). "Je trochu menší, je to přece jen první hříbě, ale taková bojovná čertice," říká o ní trenér. "Je víc do táty, ale jeho potomky mám rád, jsou to hodně pracovití koně." Napajedelský chov reprezentuje i hnědka Vignetta (Pouvoir Absolu), dcera druhé z Austrian Oaks (Gd3) Vesponetty (Vespone). U ní by trenér byl rád, kdyby šla v matčiných šlépějích. "Už teď je strašně velká a udělaná, myslím, že příští rok by to mohla být klisna do Oaks," říká trenér a dodává. "Nikdy jsem takovou dvouletou sestavu neměl."
Dally Top | Vignetta |
Hodně veří i trojici tříletků, které všechny najdeme na přihláškách do klasických dostihů, ač zatím ani jeden nevyběhl. Nejblíže k tomu měla ve Francii narozená Manorie (Literato). "Loni už byla připravená, chtěl jsem s ní vyběhnout, ale zranila se a měla v noze čip. Už je odoperovaná, pracuje a chodí hodně dobře. Její optimum vidím někde kolem 2000 metrů, nahlásili jsme ji do Oaks."
Dva tříletí hřebci nemají podle trenérových slov až tak zajímavé původy, ale v práci se ukazují velmi dobře. "Vybírali jsme koně s výhledem do překážek," vysvětluje trenér, kterého samotného překvapilo, jak dobře se hřebci jeví. Vytrvalejší by měl být Valdobbiadene (Hannouma), který je hlášený do Derby. Tam byl přihlášen i jeho paternitní polobratr Arc En Ciel, u kterého ale trenér není úplně přesvědčen o jeho vytrvalosti. S tím, co ale zatím ukázali, spokojen rozhodně je. "Nedávno začali chodit rychlé práce a oba chodí hodně dobře," libuje si.
Valdobienne a Arc En Ciel
Čtyři staršího Seménkovi svěřenci jsou připravováni pro starty v rovinových dostizích. Čtyřletá nezvítězivší Vintana (Alaska River - Velvet Rose, Blu Air Force) loni trenéra zklamala. "V práci chodí líp než co ukazuje v dostizích," stěžuje si. "Letošní cíl je, aby si vyhrála. V tréninku stíhá solidním koním, jen to v dostihu prodat," říká o klisně, která si sedla se Sabinou Mokrošovou a trenér plánuje angažovat do klisnina sedla hlavně tuto jezdkyni.
O rok starší Storm de Nuit (Vespone), jedna z opor stáje, loni vyhrála dva dvojkové dostihy. "Pořád dělá radost. Být o 20 cm vyšší, tak je to jedničkový kůň, má úžasný závěr," pochvaluje trenér klisnu, jejíž letošní program by měl odpovídat loňskému a trenér věří, že i výsledky bude přinášet stejně uspokojivé. Ještě vyšší třídou disponuje stejně stará Lady Roseburg (Authorized), taktéž reprezentující stáj Cardboard, ve třech letech umístěná i v klasických dostizích. Ač loni dosáhla čtyř umístění v jedničkové společnosti včetně čtvrtého místa v EJC dostihu klisen, sezóna to pro ni byla trochu smůlovatá. "Poslední dva dostihy absolvovala s čipem v noze," vysvětluje trenér. "Je odoperovaný, klisna už je v tréninku a doufám, že se vrátí do jedniček a bude opět dělat radost."
Rovinovou sestavu uzavírá trenérův vlastní odchovanec šestiletý Coltyn (Stormy Jail - Clodine, Sharp Prod) patřící trenérově manželce. "To je užitečný kůň, který byl loni ve všech startech na tabuli. Loni jsme jej vykastrovali, podle práce se mi zdá, že se ještě trochu posunul výš," domnívá se trenér.
I překážková část stáje je poměrně mladá, plná koní stojících na samém začátku svých kariér v překážkových dostizích. Jedním z nich je čtyřletý Elsid (Sidestep), který překážky poprvé zkusí až letos. "Loni mě na rovinách zklamal, ale je to velký robusní kůň, vykastrovali jsme ho, aby tolik nekoukal a myslím, že překážky by mohly být jeho disciplínou," říká trenér, který s valachem počítá pro starty v Itálii. "Skáče skvěle," dodává.
Pětiletých překážkářů má Seménka šest. "Jsem rád, že mám hodně mladých koní," říká. Jedním z nejnovějších je francouzský valach Godsalino (Timos), který k němu do tréninku přišel před necelými třemi měsíci. Ve Francii ze 6 startů (vyzkoušel postupně proutěnky, steeplechase i krosy) získal 1 vítězství v krosu a 5 umístění a také velmi slušný rating 54 kg. "Líbil se mi, protože je v dostihu dobře voditelný a má hezký závěr," vysvětluje trenér, proč výběr padl právě na tohoto valacha. "Asi kvůli vysokému výdělku bude muset začít v Itálii, ale do budoucna jej vidím jako koně pro Pardubice."
S ještě vyšším ratingem 56 kg přichází další Francouz v Seménkově týmu Punch du Rheu (Saint des Saints). Také on dokázal v zemi galského kohouta vyhrát - předloni v prosinci triumfoval ve steeplechase v Cagnes-sur-Mer, po lednovém startu 2020 už ale neběhal. "Na něj se hodně těším. Když jsem jej kupovali byl zraněný, ale teď už je je v pořádku. Je měkčí, ale lepšího překážkového koně jsem ještě neměl. Běhat s ním budeme jen venku, začne v Itálii a pokud ukáže co si myslím že v něm je, půjdeme do Francie. Pokud zdraví vydrží."
Punch du Rheu v Auteuil. Foto Scoopdyga
Nováčky v týmu Zdeňka Seménky jsou dva koně ze stáje Hany Veselé, které překážková premiéra teprve čeká. Od Václava Chaloupky přišla Touch Finale (Planteur), sice nezvítězivší, ale umístěná i ve dvojkách, z Bošovic se sem přestěhoval Ideal Man (Waldpark), předloňský vítěz z Lyonu. "Klisna přišla psychicky trochu nevyrovnaná, ale za dva měsíce se strašně změnila. Začne proutěnkama v Čechách a věřím, že bude dělat radost. Ideal Man je třídově úplně jinde, do budoucna by to mohl být kůň na úrovni Skins Rocka."
Loni přešel do překážkového provozu valach Chico de Chilli (Age of Jape - Chilli po Sectori), zatímco druhého Age of Japova potomka v péči Zdeňka Seménky klisnu První dáma (z Puma po Sectori) to čeká až letos. "Chico je velký kůň, slušný skokan, ale nemá takovou třídu, takže jej čekají spíše Slušovice a menší dráhy. První dáma je o třídu či dvě výš, začne sice také na menších závodištích, ale věřím, že zvládne i Pardubice."
Sirius
Ještě vyšší třídu než První dáma ukázal na rovinách Top One (Mikhail Glinka - Traviolla, Jape), třetí z Velké červnové, který se postavil i na start Českého derby. To bylo v roce 2018, kdy také naposledy startoval. "Mám jej tady už déle než rok. Jako tříletý zchromnul, byl pak na léčení a loni na jaře přišel k nám. Ještě nebyl zcela v pořádku, tak skoro celý loňský rok strávil na pastvě. V říjnu začal pracovat a jsem z něj nadšen. V práci chodí super, výborně skáče, dokáže ucválat každou vzdálenost. Když přišel, vůbec bych to do něj neřekl."
Již prověřeným překážkářem je osmiletý Sirius (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit), který v loňské sezóně přešel na těžké skoky. "Loni měl smůlu, dvakrát mu spadl kůň pod nohy, ale zase se výkonnostně posunul," říká o vlastním odchovanci Seménka. "Když bude mít letos víc štěstí, ukáže i lepší výsledky, v práci chodí se Skins Rockem," dodává s tím, že sezónní debut by si měl oběhnout na krosu 25. dubna v Miláně. Tam s ním pojede i zmíněný Skins Rock (Skins Game), největší hvězda stáje, loňský Gd1 vítěz, který už letos získal dvě umístění v italských graded proutěnkách. "Vzhledem k tomu, že podmínky u nás v lednu a únoru ideální rozhodně nebyly, tak zaběhl moc dobře," hodnotí letošní vystoupení trenér. V dubnu jej čekají Gd1 proutěnky a trenér věří, že se neztratí ani v nich. "Je to strašně tvrdý, třídový kůň."
Skins Rock
Představení Seménkových nadějí do nové sezóny ukončíme devítiletým Quinze de la Rose (Turtle Bowl), který již vydělal 1,2 miliónu korun a také se dokázal prosadit na graded úrovni v Itálii, kde loni v září doběhl druhý v Gd3 steeplechase za L'Estranem. Na jeho přípravě se podílí žokej Jan Faltejsek, který ho i pravidelně jezdí. "Je to na ježdění hodně složitý kůň," vysvětluje trenér. "Je velký, čím větší skoky, tím je to pro něj lepší, takže i letos bude startovat především v Meranu," doplňuje.
Se sestavou, nejlepší jakou ve své trenérské kariéře dosud měl, se trenér na novou sezónu těší a čeká, že bude ještě úspěšnější než loňská. "Mít dobré koně je sice skvělé, ale bez kvalitního týmu, který mám, by žádné výsledky nebyly. Jsem za něj moc rád, stejně jako za skvělé majitele, kteří mi důvěřují a nechávají trénování na mě," uzavírá Zdeněk Seménka předsezónní povídání.
Miloslav Vlček
foto Eva Kopečná, Adriana Šmídlová a archiv trenéra
V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry | ||
Jiří Chaloupka | Hana Kabelková | Michal Kalčík |
Martina Havelková | Pavel Hlavatý | Václav Chaloupka |
Ivana Pejšková | Lenka Kvapilová | Pavel Poles |
Pavlína Baštová | Jana Šimonová | Lenka Horáková |
Karel Germič | Jozef Piruch | Jan Demele |
Tomáš Váňa | Ingrid Janáčková-Koplíková | Zdeněk Mimra |
Stanislav Popelka | Zdeno Koplík | Ladislav Pohanka |
Jiří Brož |