Wroblewski greg4Po deseti sezónách, v nichž každoročně nasbíral dvouciferný počet vítězství, získali svěřenci Grega Wroblewského předloni 9 a loni už jen 5 triumfů. Sám si ale na "čárky" moc nehraje, podstatné je pro něj připravovat koně do kvalitních dostihů a uspět v nich. "Nerad trénuji koně do čtyřek nebo do pětek, ty už raději nechám mladým ambiciózním trenérům," říká. "Chci se především koncentrovat na koně s budoucností," doplňuje trenér, v jehož hledáčku nadále zůstávají především dva české dostihy - Derby a Velká pardubická. Pro oba věří, že ve stáji koně má.  


Není překvapením, že ve stáji orientované především na překážkové koně, najdeme jen jediného dvouletka. Klisna Little Streak, jako odstávče za 900 gns zakoupená dcera sprintera Hot Streak (Iffraaj), má i na mateřské straně rodokmenu hodně rychlosti a ranosti. Tu, jak se zdá, zdědila i dcera. "Jako ročka byla malá, ale teď hodně roste a vyběhne určitě hodně brzo, zřejmě hned při prvních dostizích pro dvouleté," plánuje trenér, který chce využít klisniny ranosti a počítá s tím, že její doménou budou krátké tratě.

Tréninkové středisko: Ralsko - Ploužnice
Počet koní: 15
Přihlášky do klasických dostihů: Locomotive
Stájový personál: Ivana Porkátová (asistentka trenéra), jezdci s licencemi David Dygrýn a Barbora Hejnová, dále Naďa Lacinová - Husáková, Broňa Hellierová, Tereza Papežová, Barbora Papežová a Jana Košťálová  
První jezdec: Smlouva s ž. Pavlem Složilem na koně stáje Kartus


Vedle zmíněné dvouletky je jediným Wroblewského svěřencem, s nímž trenér počítá do rovinových dostihů, tříletý Locomotive (French Fifteen) ze stáje Wieslawa Jakuba Kartuse. Čtvrtého z polské Nagrody Mokotowska (L), který při posledním chuchelském mítinku s přehledem vyhrál Cenu EBF na 1600 metrů, trenér přihlásil do Derby i St. Legeru. "Je to taky takový diesel," hodnotí jej se smíchem. "Má rád dlouhou distanc. Loni běhal kratší tratě a i v nich dokázal solidně zaběhnout, je to ale především tempař na dlouhé distance. Pro roviny není zrovna ideální, že mu trochu chybí závěr, ale je to rozhodně zajímavý třídový kůň." Jeho cílem je Derby, ale pokud na něj nedosáhne, žádná tragédie to nebude. "Majitel je člověk, který má raději překážkové dostihy, tak kdyby na Derby nestačil, není problém přejít v druhé polovině sezóny do skoků," vysvětluje trenér.

Locomotive
Jediný tříletek ve stáji Grega Wroblewského Locomotive je hlášený do Českého derby. Foto Pavla Pechmanová

Ve stáji má i několik nových koní, kteří přišli z Polska. Jedním z nich je pětiletý ukrajinský rodák Chaikovskiy, syn vítěze Priz Anilina (RUS-Gd2) Tchavsara (Cozzene) a klisny Pervaia Fleita, jejíž otec Freedom Run (Polish Precedent) běhával v polovině 90. let nijak výrazně v Chuchli pod taktovkou Tomáše Šatry. Chaikovskiy předloni startoval ve Varšavě dvakrát, získal jedno druhé a jedno páté místo ve IV. kategorii. Je pravým bratrem sedmileté klisny Piraniya, která před 4 lety vyhrála v péči Jaroslava Hanáčka dvoje proutěnky v Bratislavě a poté finišovala čtvrtá v Gd2 siepi v Miláně. I tu nyní najdeme u Grega Wroblewského, který ji připravuje pro stáj pana Vocetky.  

Se solidní vizitkou přišel z Polska pětiletý Doc Davis (Doctor Dino) francouzského původu, který u našich severních sousedů získal dvě vítězství a 8 umístění na rovinách a vydělal 29.500 zlotých. A nováčkem v Gregově týmu je i pětiletá Touch of Australia (Australia), dosud nezvítězivší 3/4 sestra vítěze Derby Touch of Genia (Galileo), která se na dráze ukázala naposledy v červenci 2019. "Vrací se po zdravotních problémech a je připravována na překážky. Skáče skvěle a myslím, že v překážkách něco ukáže, ale i kdyby ne, může s takovým rodokmen bez problémů do chovu," míní trenér. 

Annie Reilly Polish king2
 Annie Reilly  Polish King


S rovinami už skončil i osmiletý Portorikos (Intense Focus), který překážkovou premiéru absolvoval už loni. "Při debutu nic moc neukázal, ale letos v Miláně šel výborně a to měl i trochu smůlu, při větším štěstí mohl být i blíž," komentuje trenér Portorikovou čtvrté místo z proutěnek na 3200 metrů, které jeho svěřenec absolvoval koncem března. "Na roviny už je starý, v překážkách s ním mám ale obrovská očekávání, byť s jednou podmínkou - že bude zdravý," dodává.

Jak již zmínil v úvodu, netouží trenér po sbírání vítězství v dostizích nižších kategorií. "Hobby běhání mě už moc nezajímá. Mám dva cíle - Derby a Velkou pardubickou a vedle toho ještě hledám koně, co dokáží úspěšně běhat v zahraničí, kde to má nějaký ekonomický efekt," vysvětluje trenér.

Nepřehlédněte: Stáj Meridian má nového rychlíka - za 50.000 € zakoupeného tříletého valacha Drish Venture

Do Derby má letos Locomotive, pro Velkou pardubickou připravuje dva koně. Mladším z dvojice je sedmiletá Dallina (Ruten), loňská vítězka dvojkového krosu v Pardubicích. "Loni jsem s ní trochu experimentoval, letos je cílem příprava na Velkou pardubickou," říká o klisně, se kterou před rokem objel pět závodišť ve čtyřech zemích. Vedle klisny Jakuba Kartuse má pro Velkou ještě jedno jméno - dvanáctiletého Sztorma (Enjoy Plan) stáje Nýznerov, který už se o Velkou pokoušel před dvěma lety, kdy v ní skončil desátý. "Měl pověst koně, kterému Pardubice nesedí, ale to se podle mě nepotvrdilo. Jeho desáté místo ve Velké rozhodně nebyl jeho strop," je přesvědčen trenér.

Portorikos lot
Portorikos vede lot při práci v terénu

Pro zahraniční starty počítá vedle již zmíněného Portorikose i s pětiletým Avestanem (New Approach), který již loni ukázal třídu třetím místem v Gd3 steeplechase v Miláně a letos zahájil druhým místem v listed v Trevisu. Stejně tak i se sedmiletým Meisho Kongoh (Makfi) či osmiletým Personal Coach (Motivator) nebo šestiletou Annie Reilly (Sulamani), které už nyní na českých drahách téměř nevídáme. Byť právě u klisny je ve hře i jiná varianta. "V první polovině sezóny dostane šanci, v pár dostizích už ukázala co umí, ale možná ji pak bude čekat chov."

Třetí skupinou koní jsou ti, kteří teprve musí ukázat či potvrdit, že mají na to běhat v zahraničí. "Sem patří Piraniya, Doc Davis, Chaikovskiy či Polish King (Camelot). To je nepochybně třídový kůň, ale jako tříletek měl trochu smůlu," říká Wroblewski na konto účastníka loňského Derby. "Teď už jej čekají jen překážky, první start se sice kvůli problémům s jazykem nepovedl, ale věřím mu."

Úkol potvrdit skutečnou překážkovou třídu čeká i Amazing Gangstera (Tai Chi), druhého z předloňské Velké jarní ceny. "Měl pauzu kvůli menším problémům se šlachou, ale hodně mu věřím. Přes zimu trávil 24 hodin ve výběhu, po rekonvalescenci se teď už vrátil do tréninku. Bude trvat tři měsíce, než se vrátí do dostihové formy, ale jestli se vše podaří dobře, je to pro mě obrovský příslib," říká trenér a dodává. "Při potížích, které jsou teď s dostihy v Česku a s posunutím polské sezóny si myslím, že je lepší mít menší, ale kvalitnější sestavu koní. To mě baví nejvíc," uzavírá předsezónní představení své stáje Wroblewski.    

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka
 Jiří Brož  Zdeněk Seménka  Ivan a Petr Kubovi
 Radim Bodlák    

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net