Bodlak Radim2Do loňské sezóny sice vstupovala stáj Radima Bodláka oslabená o odchod své největší hvězdy Delight My Fire do chovu, v jejím průběhu se však ukázalo, že ve stáji moravského trenéra stojí její zdatná nástupkyně. Z pětileté Cosmic Magic vyrostla v průběhu sezóny hvězda první velikosti, která v pěti wroclawských startech nenašla přemožitele a ovládla i oba tamní překážkové vrcholy Velkou wroclawskou a Crystal Cup. Vedle wroclavského Koně roku má trenér Bodlák ve stáji ještě jednoho koně, s nímž by rád zamířil do Velké pardubické a dalších 17, kteří by mu měli pomoci k další úspěšné sezóně.


S nejúspěšnějším koněm střediska je silně spjat i jediný dvouletek v péči Radima Bodláka hnědka Carolin (Arrigo), která je polosestrou slavné klisny. "Byla kupována právě proto, že je polosestrou Cosmic Magic a je tu tak nějaký předpoklad, že by na její výkonnost mohla navázat. Po tátovi by mohla mít třídu i do rovin, ale počítáme s ní hlavně na překážky. Už začala cválat, určitě letos vyběhne, ale až si o to řekne," doplňuje trenér a dodává, že se mu podařilo koupit i matku obou klisen Cosmic Collisions (Oratorio).

Tréninkové středisko: Staré Město
Počet koní: 26
Stájový personál: Alena Němcová, Lucie Horáková, Vendula Kaprňáková, Anežka Grebeníčková, Zdeno Bodlák, vypomáhají Martina Černá, Martina Sklenářová, Míša, Káťa, Milan, Radek, Kryštof, Kája, Andrea, Nela, Martin
První jezdec: středisko nemá


Podstatně početnější je klasický ročník čítající 4 zástupce, z nichž polovina byla zakoupena na zahraničních dražbách a druhá polovina reprezentuje domácí chov. Na dráze se loni ukázal jen jediný - tmavá hnědka Golden Night (Ivawood), reprezentující stáj největšího majitele ve staromětském středisku U krále Matyáše trenérovy partnerky Ireny Uhlířové. V Bratislavě se neumístila a svým výkonem trenéra moc nepotěšila. "V dostihu mě zklamala a pak už jsme na ní netlačili, nerad s dvouletými moc daleko cestuji. V práci chodí dobře, ale musí to ukázat nejen v tréninku, ale také na dráze," říká trenér. Valach Big Talk (Elvstroem), též reprezentující stáj Ireny Uhlířové, potřeboval více času. "Je to velký, narostlý kůň, který začne běhat až dozraje. Chodí pěkně, ale po práci je trochu bolavější, tak si na něj raději počkáme. To se vždycky vrátí.

Domácí chov ve stáji zastupuje vlastní odchovankyně Ireny Uhlířové Lady Be Winter (Age of Jape), dcera úspěšné zástupkyně žlutočervených barev Literalie (Literato), a odchovankyně Josefa Vymazala Sweet Valentine (Age of Jape - Sun of Gracie, Ivan Denisovich), která je polosestrou vynikající Slivky (Mikhail Glinka) a bude běhat v barvách stáje Monte Negro. "Lady Be Winter je hodně po matce a v práci chodí velice dobře. Totéž mohu říct o Sweet Valentine, která byla kupovaná hlavně kvůli Slivce. Už loni by mohla vyběhnout, ale nechtělo se mi jet s dvouletým koněm až do Karlových Varů, tak ji debut čeká až letos."  

Ostatní koně jsou starší. Za očekáváním zatím zůstává čtyřletá ryzka Ruminka (Amaron) stáje Acre, jejímž nejlepším výsledkem dosud byla dvě čtvrtá místa ve IV. kategorii. "Na to, jak chodila v práci, mne na dráze zklamala. Zaskákali jsme jí, jde jí to, tak zkusí proutěnky a snad se na nich najde," doufá trenér. Na rovinách nadále zůstane šestiletá hnědka ze stáje Michaela-Hruboš Lusinda (Havana Gold). "S tou nemíříme nijak vysoko, naopak, chci ji lépe menežovat, aby dělala radost majiteli," plánuje trenér.

Zbytek stáje tvoří koně připravovaní do překážkových dostihů. Ty se stanou cílem i nového koně ve stáji Radima Bodláka, maďarského odchovance Államfö (Latin Lover), předloňského vítěze maďarského St. Legeru, který přišel od trenéra Luky poté, co jej zakoupila stáj Viktorie-UH. "Je u nás pár dní, ještě o něm nemohu nic říct." Stejné barvy reprezentující osmiletá Lantana Lady (Suteki Shinsukekun - Latibela, Rainbows for Life) je už zkušenou překážkářkou, která vyzkoušela vše od proutěnek před steeplechase až po cross-country. "V Pardubicích mi loni udělala radost a tamní trojkové, čtyřkové dostihy na 3500 metrů by měly být jejím cílem i letos. Začít by ale měla první neděli 11. dubna v Bratislavě."

Po roční pauze, způsobené zdravotními problémy, se na dráhu vrátí šestiletá Queentera (Champs Elysees) ze stáje Michaela Hruboš, která po velmi solidní rovinové kariéře absolvovala na podzim 2019 dva starty v proutěnkách a v obou se umístila. "Je to narostlá klisna i do větších překážek, myslím, že by jí mohly svědčit i Pardubice," domnívá se trenér.

Po pauze zcela jiné se vrací i výborná sedmiletá Celeste (Ryan - Call Me Xela, Rainbows for Life), dnes už také matka roční Celestine (Limario). Klisna, která dřív hájila stáj Ireny Uhlířové, se nyní vrací jako reprezentantka barev EŽ Praha a společností sponzorovaný proutěnkářský vrchol Zlatý pohár Elektrizace železnic by měl být klisniným letoším cílem. "Šlape velmi dobře," říká o ní trenér. Za EŽ Praha běhá i desetiletý Tiara Man (Muhtathir), kterému rozhodně loňská covidová sezóna neprospěla. "Je to trochu svůj kůň a vůbec mu nesedí chystat jej narychlo, potřebuje svůj klid, a tak loňskou sezónu s neustálými změnami plánů hůř snášel. Při klidnější sezóně věřím, že ukáže to co předloni," říká trenér o koni, který v roce 2019 vyhrál Poplerův memoriál (NL).      

Bohatou kariéru má za sebou devítiletý Kifaaya (Intikhab) ze stáje Vlček-Autodoprava, kdysi účastník Českého derby, posléze vítěz Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1), jeho nejlepší dny jsou ale zřejmě pryč. "Měl by letos dělat především radost. Je to starý profík, schopný přejít vše, zkusíme s ním i province aby získal nějaké vítězství a pokud majitel bude chtít, může běhat i v Pardubicích."

Mimořádnou třídu již ukázal i King Heart (Nathaniel), dvojnásobný listed vítěze ve dvou letech, kterého však limituje zdraví. "Už podruhé měl problémy se šlachami, takže na něj musíme velmi opatrně. Je to dobrý skokan, pro Pardubice, ale už ne na proutěnky, ale do větších překážek.

Slivka pce Tiara Man
 Slivka (vpravo)...  ...a Tiara Man v Pardubicích


Dalším třídovým koněm z rovin je šampiónka tříletých klisen na Slovensku Slivka (Mikhail Glinka - Sun of Gracie, Ivan Denisovich), která si skvěle vedla i v dostizích přes proutěné překážky. Už loni zkusila dvě klasické steeplechase a v přechodu na větší skoky bude pokračovat. "Možná začne na proutěnkách, ale pak už ji čekají jen steeplechase," plánuje trenér.  

Trenérovu vlastní stáj DS Radim Bodlák reprezentuje trojice bývalých svěřenců Arslangireje Šavujeva. Šestiletého Mobilization (Declaration of War) letos čekají starty hlavně ve Slušovicích. "Hůř se točí na pravou ruku, proto se i hůř menežuje, musíme mu hledat dráhy tak, aby jezdec neměl problémy jej utočit." Účastníka předloňského derby Outback Ridera (Australia) zase limituje hlava. "Ten kůň je pro mě největším otazníkem a výzvou. V práci chodí možná vůbec nejlépe ze všech našich koní, ale ta hlava. Je to pro mě výzva něco změnit, aby ho ze začátku tolik nehnala."
Nejsmělejší plány má trenér s osmiletým Gontcharem (Champs Elysees), vítězem Českého derby 2016, který však jako čtyřletý ze zdravotních důvodů neběhal. Na podzim předloňského roku poprvé vyzkoušel pardubické krosy, na nichž loni dvakrát startoval, jednou doběhl třetí a jednou nedokončil. "Měl zdravotní problémy, ale co jej mám, nohy mu perfektně drží a chodí skvěle. Cílem je Velká pardubická, půjde nejprve kvalifikace a po nich se rozhodneme, kam dál," říká trenér. "S tím jsme jej kupovali, je to kůň na dlouhé distance, po 4500 metrech se teprve zahřívá," dodává. 

cosmic magic2
Jakou cestou letos půjde Cosmic Magic?

Prohlídku stáje zakončíme u největší hvězdy Cosmic Magic (Kamsin). U hnědky ze stáje Ireny Uhlířové zvažuje trenér před sezónou dvě cesty, jimiž se dát. "Láká nás Velká pardubická, Myslím, že na ní ještě úplně nedozrála, ale možná zkusíme kvalifikaci a uvidíme, co nám jezdec řekne. Nebo možná až za rok. Jinak bych s ní nerad opouštěl polskou cestu, i kvůli financím, které jsou tam zajímavější než u nás a opět by směřovala k Velké wroclavské," uzavírá představení svých svěřenců trenér.

Ohledně jezdeckého obsazení nemá s nikým uzavřenou smlouvu, pouze je domluven s Lukášem Matuským pro Cosmic Magic. "Vše ostatní je otevřené," říká.

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza. Andrea Zavadilová a archiv trenéra

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra
 Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka
 Jiří Brož  Zdeněk Seménka  Ivan a Petr Kubovi

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net