memoril rudolfa deyla 21 bV Mostě dnes začala dostihová sezóna 2021. Bez diváků, zato s početně obsazenými dostihy, kterým vévodila dvojice dostihů pro tříleté vedená hlavním dostihem úvodního dne a nejdůležitějším trialem na první klasický dostih sezóny Jarní cenu klisen 47. Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport. Mimořádně sledovanou byla i Cena tříletých vytrvalců, na jejíž start se postavilo hned 11 tříletků ucházejících se o místo na startovní listině Českého derby.


Vrchol dne se stal kořistí favorizované DEVOIR RIEN (Olympic Glory - Dumnonia, Silver Frost), jejímuž žokeji Jana Vernerovi, který klisnu držel ve středu pole, se podařilo podjet soupeře při točení do cílové roviny, klisna přešla do čela a v závěru ukázala nemálo dostihového talentu, když dokázala znovu zrychlit v okamžiku, kdy na ní zaútočila zvenčí dobře rozběhnutá Sparkle Shout (Red Jazz) a o krk odrazit její útok. Třetí, již se ztrátou tří délek, doběhla Giannina (Sir Percy) a čtvrtá Rabbit Coulty (Coulstry). Zimní královna Muguruza (Footstepsinthesand) stačila jen na páté místo, tempo udávající Solid Evidence skončila poslední.

Vítězná ve Francii narozená Devoir Rien, kterou pro stáj Jiřího Charváta připravuje Pavel Tůma, je vlastní odchovankyní svého majitele. Klisna je dcerou Gr.1 vítěze ve dvou, třech i čtyřech letech hnědáka Olympic Glory (Choisir), který ve Francii postupně získal titul šampióna dvouletých, tříletých i starších hřebců. Od roku 2015 působí v chovu na Haras de Bouquetot a zatím dal 6 blacktype vítězů. Vítězka je prvním potomkem premiantky Jarní ceny klisen z roku 2015 Dumnonie (Silver Frost), která klasický úspěch zopakovala i v Bratislavě a jako tříletá ovládla i EJC Fillies and Mares (L). Dumnonia je polosestrou francouzského listed vítěze My Old Husbanda (Gentlewave) či vítěze Ceny prezidenta republiky a nyní i Gd3 proutěnek v Pise Dominiqua (Motivator). 

Nepřehlédněte: Pontos se neztratil ani v listed konkurenci. Ve výborně obsazeném sprintu skončil čtvrtý

Před startem Ceny tříletých vytrvalců (III.k., 3, 2200 m) se o rozruch postaral jeden z favoritů, dosud nestartovavší Brilliant Star (Sea The Star), který bez jezdce proskočil startovními boxy, ale podařilo se ho jej rychle chytit a do dostihu nastoupil. V něm pak navzdory okolnostem i debutu hrál velmi důstojnou roli, ta hlavní ale patřila někomu jinému. V předsezónním rozhovoru líčil Greg Wroblewski svou Derby naději hřebce LOCOMOTIVE (French Fifteen) jako lokomotivu - diesela, který má jedno tempo a chybí mu závěrečné zrychlení. Při vědomí tohoto handicapu jej Radek Koplík poslal už 1200 metrů před cílem do vedení, ten se opravdu stylem rozjeté lokomotivy vzdaloval svým soupeřům. A ač má trenér obavy o jeho finiš, náskok zvyšoval i v cílové rovině. Před ní se jej vydal stíhat zmíněný Brilliant Star, ale nijak jej neohrozil a v cíli ztrácel 7 délek. Třetí, další 2 3/4 délky zpět, přišel Famous Catini (Famous Name) a čtvrtý v úvodu aktivní Zoriyman (Sinndar). Favorizovaná Kanada (Moonjaz) doběhla sedmá.

Locomotive2

Několik do klasik hlášených tříletků se ukázalo i v Ceně Jockey Clubu ČR (III.k., 3, 1400 m), v níž se prosadila poprvé v Česku startující TARAWERA (Twilight Sun) stáje Leram, která však již byla z Jarní ceny klisen škrtnuta. Svěřenkyni Václava Luky vedla Lucie Fialová.

Ofenzíva domácích odchovanců

Úvod sezóny se vydařil i českým odchovancům a to i když mezi ně nepočítáme ve Francii narozenou Devoir Rien, která nesplňuje podmínky pro získání majitelských prémií. Hned první dostih Cenu zahájení dostihové sezony (III.k., 4+, 1600 m) ovládl hezkou koncovkou zvenčí sedmiletý KISSI STURM (Rosensturm - Kissi Missi, Areion), odchovanec svého žokeje Jakuba Pavlíčka, který jistě o 3/4 délky zdolal tempo udávajícího Top Gun (Rio De la Plata). Třetí doběhla Wlastina (Makfi) a čtvrtý favorizovaný Joganville (Rajsaman) se závadou na výstroji. Father Frost, před 4 lety dvakrát druhý v Gr.3 v Itálii, skončil při návratu do rovin šestý. Vítěze z Dostihové stáje Kissi připravuje Jan Blecha.

Druhou čárku získal český chov hned v následující Ceně společnosti HIPODROM MOST (hdcp IV., 4+, 2200 m, 40.000 Kč), ve které se takřka stylem start-cíl prosadil pětiletý odchovanec svého majitele Rabbitu Trhový Štěpánov ZAMINDARTON (Egerton - Rabbit Zamindar. Zamindar) s žokejem Línkem.   

Úspěšný Štrasburg. Bruch Royal druhý v krosu, do Derby hlášený Thceque King čtvrtý v maiden za německými derby-adepty

Vrchol dnešního snažení domácích odchovanců přinesl čtvrtý ročník Memoriálu Jaroslava Podolana, dvojkového handicapu na dva kilometry pro starší, v jehož závěru svedli krásný souboj tempo udávající Grigri de Lancray (Rail Link) s útočícím ORPHEEM (Stormy Jail - Orphan, Zafonium), z něhož o nos vyšel lépe Petrem Foretem vedený Orpheus. Pro šestiletého valacha z chovu Ekofarmy Rybár, kterého pro DS Bronislav Plášek připravuje Eva Záhorová a v jehož sedle slavil první triumf po návratu z Německa Petr Foret, to bylo páté kariérní vítězství.  

Kvarteto českých úspěchů završil předposlední dostih dne Cena Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 4+, 1400 m), v němž znovu uspěla v roli majitele i chovatele společnost Rabbit Trhový Štěpánov a to zásluhou dosud nezvítězivšího čtyřletého MIKROP ALIGHIERI (Durante Alighieri - Mikrop Fong, Dr Fong). V sedle svěřence dnes dvakrát úspěšného trenéra Petrlíka byla Simona Laubeová.

Tečku za úvodním dostihovým dnem nové sezóny udělala Cena 25. sezony HIPODROMU MOST, pětkový handicap na 1600 metrů, v němž lehce o 3 1/2 délky před Sir Coralem (Blue Coral) prosadil dosud nezvítězivší pětiletý valach stáje Sokrates ADMIRAL PIETT (Wiesenpfad). V sedle Václavem Chaloupkou připravovaného hnědáka zkompletoval double Jan Verner. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net