Olehla Cestmir2Jedním z koní, kteří nejvíce zaujali o sobotním mítinku v Pardubicích, byl Reaper stáje Wrbna Racing. Šestiletý hnědák poprvé svým výkonem silně připomněl matku Registanu a naznačil tak, že by v budoucnu mohl jít v jejích stopách. Překvapil také svého trenéra MVDr. Čestmíra Olehlu, který tak má nyní velké želízko pro letošní Cenu Labe. S šéfem světlohorského tréninkového střediska pochopitelně probereme i situaci ohledně letošní Velké pardubické a zmíníme zdejší kandidáty do našeho největšího překážkového dostihu. Zajímali jsme se také o dva zástupce špičky klasického ročníku, Oriental Sky a klisnu Rajči Šimon. Jak MVDr. Olehla prozradil, oba by měl ještě čekat jeden test v klasickém dostihu.Reaper patřil v Ceně Peruána do širšího okruhu favoritů, takže jeho vítězství nebylo překvapivé. Ale myslím, že překvapil mnohé svým aktivním pojetím dostihu a dostatkem sil v cílové rovině. Bylo to i pro vás překvapivé?
Ano, musím říci, že mne příjemně překvapil. Loni měl smůlu, provázely ho v dostizích často problémy jako ušlápnutí podkovy a ukazoval se jako bolestínek. Letos už je to s ním v tomto směru lepší, tyto problémy už naštěstí nemá. Loni jsme s ním také zkoušeli různé taktiky v dostihu, ale sezóna 2014 nám toho o něm moc neřekla, snad jedině to, že by mu hlubší povrch dráhy neměl vadit. Dostih na 5200 metrů sice už absolvoval jednou, ale ten se moc nepovedl, byla to taková divočejší jízda. Ale potom, jak zaběhl v sobotu, se ukázal jako ultravytrvalec a takových moc není. V paddocku byl sice nejmenším koněm, ale skáče dobře. Měli jsme s Jardou Myškou domluveno, že půjde zepředu, ale ne takhle. Jarda to vzal na sebe, až mi trochu zatrnulo, ale Reaper to zvládnul výborně. Soupeři si už na něj příště asi dají pozor… Letos absolvuje Reaper ještě Cenu Labe, ostatně nic jiného nemůže. A příští rok zkusíme kvalifikaci. Nemůžeme ale o něm ještě mluvit jako o koni do Velké, i když by se do ní kvalifikoval. To se ukáže až v samotné Velké pardubické.

Reaper by ale nemusel být jediným špičkovým potomkem Registany. Při svém mládí naznačuje velký talent také tříletý Reki, který v sobotu na proutěných překážkách doběhl druhý a porazil výborné rovinové koně.
Reki mi také udělal radost, ale měli jsme s ním problémy na jaře. Zjara nezvládal trénink, bylo to takové velké mimino, takže jsme ho poslali na dva měsíce do výběhu. Navíc to je stále velký rošťák. Debutoval u nás v červenci, kdy sice doběhl v pěti koních poslední, ale líbil se mi projevem. Poté mě mile překvapil v rovinovém dostihu v Kolesách, kde točil do cílové roviny na pátém místě a pak krásně zabral a přišel ještě druhý. Ale že nyní porazí v Pardubicích takové výborné soupeře, to jsem opravdu nečekal. Asi nám v něm roste také výborný kůň.

Reaper
FOTO: Talentovaný Reaper s žokejem Jaroslavem Myškou

Opusťme na chvíli svět překážkových dostihů. Zajímalo by mne, jak jsou na tom po ročníkových vrcholech Oriental Sky a Rajči Šimon? A kam je budete dále směřovat?
Oriental Sky byl po Slovenském derby takový zdrchaný, takže dostal odpočinek a s panem majitelem jsme se domluvili, že vynecháme český Saint Leger a že ho budeme směřovat do toho slovenského, který je později.  Teď už jeho forma roste. Rajči Šimon nepředvedla v Oaks svůj obvyklý výkon. Byla vzteklá, jako bývávala ve dvou letech. Od nasedlání jí všechno vadilo, byla hodně nervózní. Navíc se z dostihu ještě vrátila bez podkovy. Teď se jeví v práci v pohodě, chystáme ji pro Slovenské Oaks.

Pane doktore, co je u vás ve středisku nového?
Měli by přijít nějací noví koně, čemuž jsem samozřejmě rád. Trápí nás ale výpadek Kuby Spáčila, který měl letos výborně rozjetou sezónu. Dostával od trenérů stále více příležitostí a dařilo se mu hodně také na Slovensku, kde byl často obsazovaný nejen do překážek, ale i do rovin. Kuba už je po operaci, ale samozřejmě bude mít ještě asi dva měsíce pauzu. Hlavně, aby se mu vše dobře zahojilo. Pamatuji si, že Honza Faltejsek jako mladý utrpěl taky takhle závažný úraz. Tím, že Kuba nyní nebude moci jezdit, dáme šanci i jiným jezdcům a samozřejmě spoléhám také na Jardu Myšku, se kterým dlouho spolupracujeme.

V rozhovoru s Vámi nemohu opomenout téma Velké pardubické. Jak vnímáte situaci s mnoha kvalifikovanými účastníky, a také jak jsou na tom vaši koně pro Velkou?
Z obecného hlediska v posledních letech šlo hlavně o to, aby koně přešli kvalifikaci a tím měli cestu do Velké otevřenou. Letos se situace změnila o 180 procent s tím, že je nyní velmi důležitý handicap koně. To v minulosti nebývalo, nebo se maximálně týkalo koně, kterému šlo o poslední místo na startovní listině. Letos už je kvalifikováno pro start ve Velké 38 koní. Takže i když jsou koně již kvalifikováni, usiluje se ještě o získání co nejvyššího handicapu. A tím je to letos zajímavější, především pro sázející diváky.
Z našich koní má Klaus vysoký handicap a i Pareto by se měl do Velké handicapem dostat. U nás je ale zatím otevřená jezdecká otázka. Jarda Myška má do Velké kvalifikovaného Goscatera a zatím nevím, zda-li ho pojede, anebo zda usedne na našeho Klause. Ten ještě ale potřebuje dostih, takže zřejmě půjde i poslední kvalifikaci. Situace se nám zkomplikovala ohledně Cherwicka, se kterým jsme chtěli zkusit tuto neděli kvalifikační kros na 5000 metrů v Meranu, ale tím, že se zranil Kuba Spáčil, tak tam nejedeme. Cherwick je specifický kůň a seděl si s Kubou. Musíme nyní shánět na naše koně jezdce, už mám jednoho rozjednaného, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne.
(mze)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net