Jeden z nejúspěšnějších koní historie českého turfu NAGANO GOLD (Sixties Icon) odchází do chovu. Osmiletý hnědák Syndikátu V3J se měl původně s dostihovou kariérou rozloučit na bohatě dotovaném mítinku v Rijádu, včera se však majitelé rozhodli, že do Saudské Arábie nepojede a odejde do chovu již nyní. Jeho prvním působištěm bude Rabbit Trhový Štěpánov, kde bude stát vedle do chovu se navrátivšího Durante Alighieri (Galileo).

 
"Šance v Rijádu dostat se do dostihu na 3 kilometry, který by mu seděl více, byly malé a distance 2100 metrů na tamní dráze, která je trochu kolotočem, by mu nevyhovovala, a tak jsme se včera se spolupodílníky rozhodli, že už odejde do chovu," uvedl pro naše stránky hřebcův spolumajitel a člen syndikátu Václav Luka starší. "Bude stát v Rabbitu Trhový Štěpánov. Zdeněk Jandejsek mu sám pošle 4 klisny, další dostane od nás," říká Luka. Výši připouštěcího poplatku dvojnásobného Koně roku budou spolumajitelé řešit na schůzce příští týden.

Hřebec, kterého si v listopadu 2014 Václav Luka sám vyhlídl jako odstávče na dražbě v Newmarketu, kde jej zakoupil za pouhých 3.500 gns, strávil na dráze 6 sezón. První krůčky se učil u Allan Petrlíka v Krabčicích, poté jeho přípravu převzal Greg Wroblewski a od poloviny sezóny 2017 jej trénoval Václav Luka mladší, v jehož přípravě dosáhl největších úspěchů. Získal 7 vítězství a 18 umístění (z toho 13 v blacktype dostizích) z celkem 31 startů, jeho výdělek se zastavil na úctyhodné částce 8,303.380 Kč.

Jeho největšími úspěchy byla dvě blacktype vítězství v listed dostizích ve Francii, ale ještě více respektu získal za druhé místo v Hardwicke Stakes (Gr.2) na Royal Ascotu, kde nebýt poškození od domácího Masara mohl pomýšlet i na vítězství. Dalším majstrštykem Galileova vnuka bylo druhé místo v Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a také vítězství ve Velké varšavské. Na českých drahách se ukázal jen v úvodu své kariéry a vrcholem bylo velmi lehké vítězství v Saint Leger. Po čtyřech letech na zahraničních převážně francouzských drahách se loni do Chuchle vrátil, ale v EJC Long nesplnil roli horkého favorita a doběhl třetí. Kariéru zakončil pátým místem v Prix Arcangues (L) v Deauville. 


Nejlepší výkon své kariéry podal Nagano Gold v Ascotu v roce 2019

Hřebec s excelentním speedem je synem vítěze anglického St. Leger Sixties Icon (Galileo), evropského šampióna vytrvalců a otce 15 blacktype vítězů, který se nyní prosazuje i v roli otce překážkových koní. Matka Never Enough, dcera legendárního Monsuna, nikdy neběhala, ale v chovu dala vedle Nagano Golda i dalšího blacktype vítěze Jamra (Singspiel), který vyhrál Abu Dhabi Championship (Gr.3). Bába Never Mind (High Line) je též matkou dvou blacktype vítězů a další její potomek se v blacktype alespoň umístil. (miv)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net