chuchle2Celkem pět jedničkových dostihů a také první větší dostih pro dvouleté koně, Simsonovu cenu, nabídne nedělní dostihový galaprogram v pražském Conseq Parku. Vrcholu odpoledne, 97. Českému derby České podnikatelské pojišťovny, jsme věnovali hodně místa, ale za pozornost určitě stojí i další dostihy dne. Mítinku se také zúčastní šampioni Dally Hit, Mikesh a Touch of Genius. Zaznamenali jsme pro vás slova, která o nich včera zazněla na tiskové konferenci z úst jejich trenérů nebo majitelů. 


Druhým nejvíce dotovaným dostihem odpoledne je 58. Conseq Zlatý pohár na 2400 metrů a určitě hodně sledovaným bude návrat vítěze derby z roku 2015 Touch of Genia (Galileo), který naposledy startoval 17. července 2016 v Bratislavě. "Touch of Genius si v dostihu v Bratislavě přivodil zranění šlachy. Byly mu aplikovány kmenové buňky a museli jsme mu dopřát čas. V práci vypadal výborně, chodil s Aeneasem a s Tamarind Covem. Těšíme se ve Zlatém poháru na něho," svěřil na včerejší tiskové konferenci pan Josef Dufek, majitel stáje Statek Blata Český ráj. Touch of Genia poprvé povede žokej Tomáš Lukášek a společně budou mít devět konkurentů včetně vítězů Zlatého poháru ze sezóny 2014, Always On Sunday (Sunday Break) a Zuzany Vokálkové. Z Velkých Karlovic ale přijede ještě další zajímavý kůň - vítěz deseti dostihů nejvyšší kategorie, sedmiletý Legionar (Lateral). Ten po sedmém místě na Turf Gala přešel od trenérky Kubovičové k Františku Holčákovi a byla pro něho registrována stáj SKY GROUP ČR. Do boje o přední místa patří také vítěz Memoriálu Vastimila Smolíka Solar Eclipse (Montjeu), Fernando (Sabiango) a Victory Bowl (Turtle Bowl). Překvapit ale může trojkový vítěz z Mostu Skyline Runner (Zoffany) s Francouzem Lemaitrem v sedle.

Pouhých šest koní bude mít startu 14. Tattersalls Mile. Její obsazení je však výborné. Spoustu příznivců bude mít Kůň roku a rekordmanka pražské dráhy na 1800 metrů Dally Hit (Ad Valorem), o které včera pohovořila na tiskové konferenci trenérka Ing. Ivana Pejšková. "Letošní zima byla delší, chyběly nám tři týdny. Když bych přípravu uspěchala, skončila by Dally Hit s formou někdy v srpnu. Je důležité, aby třídový kůň udržel formu po celou sezónu. Na to, že je kůň jarní, letní nebo podzimní, se už dnes nehraje. Velkou dubnovou tedy měla Dally Hit jako přípravu, ve Velké květnové ceně už šla lépe a poslední zkoušku, Červnový pohár, vyhrála v rekordním čase.  Dostih se odehrál ve vysokém tempu, ale Dally byla v průběhu dostihu ušetřena a nemusela se v dostihu vydat. Za dva a půl týdne od té doby se dostala do dobré formy, je na tom před Tattersalls Mile dobře."  Dally Hit se podruhé v kariéře poměří s letos ve třech startech neporaženým Aldarem (New Approach) a rovněž podruhé se utká s vítězem Velké dubnové ceny Father Frostem (Rip Van Winkle). Ten v posledních třech startech startoval úspěšně v Milánu, kde rovněž získal dvě druhá místa v grupě 3. A neméně zajímavým účastníkem Tattersalls Mile je reprezentant stáje Leram Phu Hai (Elusive City), který možná tímto dostihem zakončí svou úspěšnou kariéru. Podruhé se ukáže na českém závodišti. Jeho jediný tuzemský start se odehrál v sezóně 2015 v milionovém dostihu na Leram European Jockey´s Cup, kde skončil čtvrtý.


touch of
Událostí nedělního chuchelského galaprogramu bude také comeback vítěze derby ze sezóny 2015 Touch of Genia. Naposledy na pražském závodišti startoval v září 2015, kdy zvítězil v Leram European Jockey´s Cup Long

Dalším jedničkovým dostihem svátečního programu bude 13. Cena TRM na 1200 metrů. V jedenáctihavém poli je i trojnásobný šampion sprinterů Mikesh (Majestic Misslie), kterého s nadsázkou přirovnává jeden ze spolumajitelů stáje Kelso Stables Martin Cáp k fotbalistovi Rosickému. "Je taky dobrý, má zdravotní historii a je starý... Mikeshovi by více vyhovoval dostih na kilometr, ale takový teď pro něho nebyl. Mikesh nyní ale zažívá druhé mládí, protože pracuje ve dvou koních, dosud trénoval sám. Máme totiž dvouletého koně, kterého učí a pracuje tak více soustředeně než dříve." Zajímavou informací je také to, že se Mikesh zúčastňuje derby-mítinku nepřetržitě od roku 2012. Mezi jeho soupeři v neděli budou např. vítěz Gomba handicapu a v dakších třech dostizích umístěný Master of Gold (Gold Away), první dva koně z Ceny Jezdectví - Kobi (Toylsome) a Hello Hobby (Intense Focus) nebo v Bratislavě velmi úspěšná Efily (Slickly). V poli jsou také dva tříletí koně - účastník Velké jarní ceny Darien (Blue Coral) a nová akvizice stáje DAR Benidiction (Zebedee), která se poprvé prezentovala za středisko Darhorse pátým místem na Turf Gala v dostihu na 1200 metrů.

Derby-den také zahrnuje zkoušku tříletých klisen, 38. Cenu Wago. Mezi devíti adeptkami dostihu není velká favoritka, ale dobré šance mají klisny umístěné v tuzemské resp. slovenské Jarní ceně klisen, tedy Coffola (So You Think) a Celeste (Ryan). Hessoesse (Cima de Triomphe) by měla mít  na víc, než na vítězství ve IV. kategorii a určitě je s ní počítáno do Oaks. Dotované umístění nepřekvapí ani od Tafilly (Red Rocks), která se neprosadila ve slovenských velkých testech pro klisny, ale obsazení Ceny Wago není úplně velké. Samozřejmě se může výrazně zlepšit i některá z klisen startujících dosud pouze v nižších kategoriích.

Dva dostihy jsou v rámci derby-dne také vyhrazeny nejmladšímu ročníku. Dostihové odpoledne otevře Cena výživových programů Fitmin o 60.000 Kč, kde osm debutantů prověří dvakrát umístěná Dark Alighieri (Durante Alighieri) a před třemi týdny druhá Drakyáda (Egerton). Naopak předposledním bodem programu bude tradiční Simsonova cena Tüchler se sedmi startujícími. Kissi Boy (Bully Pulpit), Mambo (Bully Pulpit) a Golden Alighieri (Durante Alighieri) už okusili chuť vítězství. Naopak příbuznou vítěze Irish Saint Leger Sans Frontieres (Galileo), tmavou hnědku Rabbit Bated (Bated Breath), a hnědáka Lianela (Champs Elysees), jehož matka se umístila v německých Listed, čeká dostihová premiéra.

Start prvního dostihu je naplánovaný na 14. hodinu, areál závodiště bude otevřený pro veřejnost již od 12 hodin. Pořadatel doporučuje návštěvníkům, aby si naplánovali příjezd na závodiště ideálně okolo 13. hodiny. Vstupné pro dospělé včetně barevného Dostihového programu je 250 Kč. Mládež do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 61 let zaplatí 100 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Michaela Zemanová

Související článek: Nejzajímavější informace z tiskovky k Českému derby    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking