irwinNa startu letošního derby jsou tři koně, pro které bude derby premiérou na chuchelské dráze. Zatímco dosud jen ve Francii startujícího Stellar Speeda a v Irsku a na Slovensku běhajícího George Boole čeká v neděli i český debut, jeden ze dvou odchovanců českých chovatelů na startu - Irwin Forge, už jednou v ČR běhal - jako dvouletek ve Slušovicích. Po devíti měsících se vrací na české dráhy v nejtěžším testu své kariéry.  

dres statekblata  IRWIN FORGE (FR) 
Fuisse - Irish Queen (Secret 'n Classy)
Majitel: UTRIN
Chovatel: Manažerská akademie jakosti            
Trenér: Radek Holčák
Jezdec: ž. Zdenko Šmída
Vývoj handicapu v ČR: 59 - 70,5/74 - 75 - 74

Kariéra:
Ve Francii narozený vlastní odchovanec stáje Utrin, respektive Manažerské akademie jakosti.

Hřebec debutoval 17. září ve Slušovicích v trojce na 1600 metrů, ve které obsadil čtvrté místo (video). Od té doby už běhal jen v Bratislavě, kde hned první start - 2. října v trojce na 1600 metrů (video), proměnil to tuhém boji ve vítězství, stejně jako dvojku na 1700 metrů (video).
Vítězně vstoupil i do letošní sezóny, když po tuhém boji o krk vyhrál Cenu trojročných žrebcov (video). Poté finišoval třetí ve slovenské Velké jarní na 1700 metrů (video), kterou vyhrál George Boole. Poslední start před derby absolvoval rovněž v Bratislavě v tamním Starohájském kritériu na 2000 metrů (video), ve kterém obsadil osmé místo.

Rodokmen:
Irwin Forge pochází z třetího ročníku vítěze Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1, 1600 m) a dalších 4 blacktype dostihů na míli Fuisse (Green Tune), též druhého v Prix du Jockey-Club (Gr.1, 2100 m). Plemeník, působící na Haras du Quesnay s poplatkem 2.500 €, dal zatím jediného blacktype vítěze valacha High Alpha, který vyhrál v Deauville listed na 1600 metrů.
Matka Irish Queen na rovinách nezvítězila, ale doběhla třetí v Ceně trojročných kobýl (I.k., 1700m) , později přešla do překážkovéh provozu a vyhrála cross-country IV. kategorie na 3400 metrů v Pardubicích. Irwin Forge je jejím druhým potomkem, předchozí, klisna Ilissa Desert (Next Desert) získala 4 umístění na tratích 1200 - 1400 metrů.  

Resumé:
Šampión dvouletých hřebců na Slovensku ztrácí v posledních startech dřívější kredit, pravděpodobně i kvůli prodlužování distance. Může mu pomoci nedávná změna prostředí a trenéra, i tak ale patří k outsiderům. (miv)


foto Zenon Kisza

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD
13. DOMINIQUE
14. SIR SUN    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking