NaganoGJe to kůň, který se k dosud neohroženému Black Canyonovi přiblížil na nejkratší vzdálenost - v Karlových Varech na něj ztrácel jen krátkou hlavu. Nutno dodat, že tehdy nosil o 4 kilogramy víc, ale tenhle nenápadný bojovník, pořízený za zlomek cen svých soupeřů, bude chtít favorita prohnat i bez váhového zvýhodnění. Dokáže to?  

dres statekblata  NAGANO GOLD (GB) 
Sixties Icon - Never Enough (Monsun)
Majitel: Syndikát V3J
Chovatel: J. Knight & E. Cantillon             
Trenér: Grzegorz Wroblewski
Jezdec: ž. Bauyrzhan Murzabayev
Vývoj handicapu v ČR: 64,5/67 - 72 - 74,5

Kariéra:
Nagano Gold byl zakoupen jako odstávče na Tattersalls December Foals Sale za 3.500 gns..

Hřebec debutoval 4. září loňského roku v Chuchli, kde v dostihu EBF na 1400 metrů (video) doběhl druhý, krk za Gold Evasive. O tři týdny později se postavil jako favorit na start Gerschova memoriálu (L, 1400 m, video), ve kterém skončil až sedmý, z nedělních soupeřů jej zdolali Sir Sun, Zock a Dominique.
Do letošní sezóny vstoupil hned v prvním dostihu sezóny, chuchelské čtyřce na 1800 metrů (video), kterou jistě pěkným finišem vyhrál, 3 1/4 délky před vodícím Silver Ball.  V Jarní ceně Fredricks & von der Horst (II.k., 2000 m, video) jen těsně prohrál s Black Canyonem, ovšem dostával od něj čtyři kilogramy. Čtyři délky za ním skončil Fighting Lips, další dvě ztrácel Aeneas. Poslední vystoupení před Českým derby absolvoval v chuchelské trojce na 2400 metrů (video), kterou stylem start-cíl lehce o 15 délek před Aeneasem proměnil ve vítězství.  

Rodokmen:
Nagano Gold pochází z pátého ročníku vítěze anglického St. Leger (Gr.1, 2800 m) a Jockey Club Stakes (Gr.2, 2400 m) Sixties Icon (Galileo). Ten dosud dal 7 blacktype vítězů včetně argentinského Gr.1 vítěze Sixties Song, vítěze nejslavnějšího jihoamerického dostihu Gran Premio Internacional Carlos Pellegrini (Gr.1, 2400 m). V Evropě je většinou partnerem klisen s rychlým pedigree, a tak jeho evropští blacktype potomci jsou úspěšní na kratších distancích než je 2400 metrů.
Matka, Monsunova dcera Never Enough, neběhala, ale již dala blacktype vítěze - valacha Jamr (Singspiel), vítěze Abu Dhabi Championship (Gr.3, 2200 m) a další 4 vítěze.  

Resumé:
Nepochybně jeden z nejvážnějších uchazečů o úspěch. Rodokmen nedává pochyb o jeho vytrvalosti, tu nakonec dostatečně demonstroval i na dráze, kde dokázal nejen vyhrát start-cíl, ale též vyhrát silným finišem, kterým překonal soupeře. Z tohoto pohledu se ukazuje jako méně "zranitelný" oproti favorizovanému Black Canyonovi, který zatím předvedl jen jeden styl, otázkou je, zda na něj má i dostatek třídy. Podle rodokmenu by mu dva měsíce od souboje s Black Canyonem měly pomoci, nicméně ani Black Canyon jistě nezůstal stát, přesto si myslím, že i s vyrovnanými hmotnostmi může favorita potrápit. Měl by bojovat o medailové pozice. (miv)

NaganoG
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL

9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net