silver ballPodíváme-li se na rodokmeny účastníků letošního derby, zjistíme zajímavou skutečnost. Téměř třetina z 16 koní na startce má v sobě krev nejúspěšnějšího plemeníka současnosti Galilea. Jedním ze dvou, u nichž Galileo figuruje v roli mateřského otce, je Silver Ball Valentina Bukhtoyarova. Bude krev této hvězdy pobídkou k dobrému výsledku?    

dres statekblata  SILVER BALL (FR) 
Rio De La Plata - Bell Su River (Galileo)
Majitel: Valentin Bukhtoyarov
Chovatel: Valentin Bukhtoyarov                   
Trenér: Arslangirej Šavujev
Jezdec: ž. Radek Koplík
Vývoj handicapu v ČR: 56,5/62 - 68,5 - 68 - 70

Kariéra:
Silver Ball je vedle Josepha a Irwin Forge jedním ze tří účastníků letošního derby, kterého si odchoval jeho majitel.

První start absolvoval Silver Ball 28. září v trojce na 1400 metrů v Karlových Varech (video), v níž finišoval na třetím místě za Black Canynonem a Coffolou. S Black Canyonem se střetl i v dalším startu v Pražském zimním favoritu (II.k., 1800 m, video), kde jako spolufavorit zklamal pátým místem.
Do letošní sezóny vstoupil druhým místem v dostihu IV. kategorie začátkem dubna v Chuchli (video), ve které po aktivním průběhu o 3 1/4 délky podlehl Nagano Goldovi, i když od něj dostával jeden kilogram. Poté následovalo suverénní patnáctidélkové vítězství (video) v chuchelské čtyřce na 1800 metrů, kterou si Silver Ball opět odvodil. V silnější konkurenci se mu ale nedařilo. V Memoriálu dr. Frankenbergera (video) skončil po aktivním průběhu čtvrtý, přičemž na vítězného Josepha ztrácel necelé tři délky, odvodil i Starohájské kritérium (video), v němž skončil osmý.    

Rodokmen:
Silver Ball je synem plemeníka Rio De la Plata (Rahy), který jako dvouletý vyhrál Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1) na 1400 metrů, jako tříletý mj. doběhl druhý v Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m) a v pěti letech vyhrál v Itálii dva Gr.1 dostihy na 1600 respektive 2000 metrů. Dva kilometry byly ale jeho stropem, většinu úspěchů nasbíral na mílových tratích. Silver Ball pochází z jeho prvního ročníku, ve kterém má dva listed vítěze úspěšné na trai 1300 metrů a na míli.
Matka Bell Su River (Galileo) vyhrála ve Francii 4 dostihy z 9 startů na distancích 2300 - 2800 metrů, jeden start v listed skončil šestým místem. Silver Ball je jejím prvním potomkem. 

Resumé:
Silver Ball nadchnul patnáctidélkovou demolicí konkurenci v dostihu IV. kategorie, ve vyšších sférách se mu ale tolik nedařilo. Navíc rád chodí z čela, což mu šance v derby rozhodně nezvyšuje. Otázkou je, zda nebude spíše pomáhat svému třídovějšímu stájovému kolegovi Stellar Speedovi. Podle nás jeden z outsiderů dostihu. (miv)

silver ball
foto Jana Syručková

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI

5. JOSEPH

6. BLACK CANYON

7. SAŠA


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net