noble cliffsČtyři ročky koupila stáj Pegas před dvěma lety na evropských dražbách a tři z nich se dostali na startovní listinu Českého derby. Už nyní rozhodně zajímavou bilanci by tato trojice v neděli ráda ještě okořenila dotovaným umístěním a nejlépe vítězstvím, na které majitel stáje Jiří Trávníček čeká řadu let. Řeší nyní ve Zhoři dilema, zda jít s každým koněm sólo, či jednoho obětovat ve prospěch ostatních? 

dres statekblata  NOBLE CLIFFS (FR) 
Canford Cliffs - Noble Ginger (Generous)
Majitel: DS Pegas
Chovatel: Mr Dieter Burkle                   
Trenér: Dalibor Török
Jezdec: ž. Jack Mitchell
Vývoj handicapu v ČR: 65,5 - 69,5/69,5 - 79

Kariéra:
Noble Cliffs byl zakoupen jako roček prostřednictvím Janda Bloodstock na říjnové dražbě ročků v Deauville za 40.000 €.

Noble Cliffs absolvoval svůj debut ve Francii, kde ve Vichy v dostihu na 1600 metrů v polovině srpna skončil na 14. místě. O měsíc později se poprvé představil českým divákům ve Velké Chuchli a tamní trojku na 1600 metrů (video) pro sebe rozhodl stylem start-cíl a výrokem velmi lehce 5. Sezónu uzavřel pátým místem v Ceně zimního favorita (video).
Letošní sezónu odstartoval 24. dubna v Compiegne v dostihu o 26.000 € na 1600 metrů, kde skončil osmý z deseti koní. Druhý a zatím poslední start absolvoval ve Velké jarní ceně (L, 1600 m, video), ve které skončil na druhém místě. 

Rodokmen:
Noble Cliffs pochází z druhého ročníku skvělého mílaře Canford Cliffse (Tagula), pětinásobného Gr.1 vítěze, který zvítězil mj. v Irish 2000 Guineas, Queen Anne Stakes, Sussex Stakes či St James's Palace Stakes. Do chovu byl zařazen v Coolmoru, ale prvními výsledky výrazně neoslnil. Dosud dal 7 stakes vítězů, nejlepším z nich je dvouletý Gr.2 vítěz na distanci 1200 metrů Painted Cliffs. Na blacktype úrovni jeho potomci vesměs sbírají úspěchy na distancích do jedné míle, mezi jeho stakes vítězi ale najdeme zajímavou výjimku - australského valacha Dorset Noble, který v Jižní Africe vyhrál East Cape Derby (Gr.3) na 2400 metrů a jehož matka je, stejně jako matka Noble Cliffse, dcerou vítěze Epsom Derby Generouse.
Matka Noble Ginger vyhrála jako tříletá debut na 2100 metrů, na stejné distanci získala i třetí místo v Gr.3 Prix de Flore a páté v listed na 2400 metrů. 

Resumé:
Noble Cliffs od Velké jarní ceny nestartoval a dosud nešel delší distanci než 1600 metrů. Jeho otec byl předním mílařem, nicméně vlivy na mateřské straně rodokmenu dávají Noble Cliffsovi šance i na delších distancích. Disponuje solidní třídou, ovšem teoreticky je z trojice koní DS Pegas pro derby zřejmě nejslabší a je otázkou, zda do derby nenastoupí s cílem dělat tempo a pomáhat Black Canyonovi spíše než realizovat vlastní ambice. (miv)

noble cliffs
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL

9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net