Tiskovka derbyDnes před polednem se v hotelu Park Inn v Praze 2 konala tisková konference k 97. Českému derby České podnikatelské pojišťovny konanému pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky. Na ní se hovořilo nejen o pěti jedničkových dostizích, ale rovněž o bohatém doprovodném programu. Vzhledem k omezené kapacitě parkovacích míst doporučuje ředitel Drahoš příjezd do Velké Chuchle okolo 13. hodiny, kdy už je připraven pro návštěvníky zajímavý program. Hosty tiskové konference byli rovněž trenérka Ivana Pejšková a majitelé Ing. Václav Luka a Josef Dufek, od kterých jsme se dozvěděli několik zajímavých vět. 


"V neděli nás čeká vrcholný dostih sezóny, ale i ostatní dostihy jsou velice zajímavé," řekl na úvod tiskové konference ředitel TMM s.r.o. Petr Drahoš. "Derby má silného favorita, ale pole je také velmi zajímavé. Především bych chtěl doporučit návštěvníkům dostihů včasný příjezd na závodiště. Pokud přijedou na 13. hodinu, budou moci v klidu zaparkovat a shlédnout módní přehlídku a výstavu obrazů Davida Denta. Rád bych také poděkoval hlavnímu sponzorovi České podnikatelské pojišťovně a rovněž generálnímu partneru areálu závodiště společnosti Conseq, bez které bychom nemohli řadu aktivit dělat." 

"Máme ke koním velmi blízko," odpovídal na otázku, zda-li bude v neděli v Chuchli přítomný, Ing. Richard Siuda, ředitel prodeje Conseq Investment. "Naším hlavním akcionářem je pan Vedral a s Velkou Chuchlí nás pojí spolupráce nejen ohledně dostihů, ale také prostřednictvím Skiparku a Kola pro život. Takže určitě nemůžeme v neděli ve Velké Chuchli chybět."

Majitel úspěšné stáje Statek Blata Český ráj Josef Dufek svěřil, jaké jsou ambice s jejich Aeneasem, kterému se přezdívá Ananas. "Jsme zvědavi, jestli u Aenease bude pokračovat vzestup. Zpočátku působil zeleně, ale od jezdců jsme dostávali informace, že má potenciál. Máme velkou radost, že se dostal do derby a potěší nás umístění na tabuli. Jdeme do dostihu s čistou hlavou, na rozdíl od předchozích dvou let, kdy jsme byli favority." 

Radost z účasti v derby má také spolumajitel Nagano Golda, Ing. Václav Luka. "Je pro nás štěstím, že může Nagano startovat v derby. Je nejlacinějším koněm ve startovní listině. Při jeho nákupu jsme doufali, že bude užitečným koněm a tím, že je v derby, předčil naše očekávání. V derby rozhodne štěstí a dobrý průběh dostihu a tak nebudeme zklamaní, pokud získá páté nebo šesté místo. Původně přišel trenér s tím, že by ho mohl jezdit Dettori, ale ten nakonec odmítl angažmá kvůli oslavě své dcery. Mezitím se ale zranil, takže by ho stejně nemohl jezdit. Jsme rádi, že našeho koně jede Bauyrzhan Murzabayev, který má velkou motivaci a daří se mu v Německu, kde se rychle zařadil mezi špičkové jezdce. Po minulém víkendu už je devátý v německém šampionátu." 

Úspěšná trenérka Ing. Ivana Pejšková prezentovala na obsazení derby a jeho účastníky následující názor: "Jestli je derby-kůň dobrý, se ukáže až v srpnu a později, kdy se bude měřit se špičkou čtyřletých a starších koní. Účastníky derby bych rozdělila do tří skupin. Třetina koní nebudou vytrvalci, další třetina koní bude dobrých a bude se od srpna měřit se staršími koňmi, a zbývající třetina koní nedosahuje potřebných kvalit. Black Canyon ze startovní listiny vykukuje, ale zatím nepředvedl vytrvalost. Všichni ostatní koně mají šanci na dobré umístění - samozřejmě při potřebném štěstí a dobrém průběhu dostihu. Já si hlavně přeji, aby se derby odehrálo bez kolizí a v dobrém stylu. Dráha je dobře kropená, takže bude zapotřebí trochu štěstíčka. Mým opatrným tipem na vítěze derby je Nagano Gold. Dívala jsem se také na záznamy dostihů, kde běhal. V dostihu z poloviny května, kdy porazil Aenease o 15 délek, startoval i náš Argano, který byl třetí. Na základě tohoto výsledku jsme ho s majitelem škrtli z derby. Nagano vyhrál s lehkostí a radostí o tolik délek a za zbývající čas do derby nebylo možné natrénovat Argana, který je navíc pozdnější, aby mohl v derby uspět." 

Na tiskové konferenci vzhledem k současnému tropickému počasí také padla očekávaná otázka na předpokládaný stav dráhy. "Myslím, že by mohla být 3,3 až 3,4. Dopoledne před dostihy už kropit nebudeme, aby dráha nebyla kluzká." A jakou očekává Petr Drahoš v neděli  návštěvnost? "Vzhledem k horkému počasí něco přes 5000 lidí. To by bylo pro nás dobré číslo, nebyl by problém s parkováním. Rád bych ale ještě pozval trenéry a majitele na návštěvu stánku Tattersalls vedle dekorovacího paddocku. Je tam zajištěna tlumočnice, takže se vůbec není třeba obávat domluvy. Byli bychom rádi, kdyby stánek majitelé a trenéři stánek navštívili, a zeptali se, na to, co je zajímá, aby zástupci Tattersalls měli pocit, že jsou jejich prostředky dobře investovány." Aktivní účastníky dostihů bude jistě zajímat to, že před každým z osmi dostihů bude v paddocku vybrán "nejlépe upravený kůň" a jeho vodič obdrží právě od společnosti Tattersalls odměnu 500 Kč a láhev sektu Znovín Znojmo.

Součástí doprovodného programu také bude mezi druhým a třetím dostihem v malém paddocku slavnostní křest knihy "Sázka na outsidera" o Seabiscuitovi autorky Laury Hillenbrandové. Knihu bude křtít Josef Váňa společně s vydavatelem Josefem Joskem a bude možné si ji na závodišti zakoupit. 

Na tiskové konferenci se kromě 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny probírali také další jedničkové nedělní dostihy. Informace k nim obohacené o hlasy zástupců majitelů a trenérů přineseme zítra.

Michaela Zemanová 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking