sirsunTenhle kůň umí překvapit. Loni s eventuálkou 150:10 vyhrál EJC Lokotrans Gerschův memoriál, letos, s eventuálním kurzem 120:10, jistě ovládl druhý klasický dostih sezóny Velkou jarní cenu. Hřebec ze sprinterské linie to rozhodně nebude mít na trati 2400 metrů lehké, ale jak už dvakrát předvedl - tenhle kůň překvapit umí. 

dres statekblata  SIR SUN (FR) 
Power - Summer Stage (In The Wings)
Majitel: Lokotrans
Chovatel: Noorthof Nv            
Trenér: Luboš Urbánek
Jezdec: ž. Jiří Chaloupka
Vývoj handicapu v ČR: 61 - 70,5/72 - 80

Kariéra:
Privátně zakoupený Sir Sun má bohatou dražební historii. Už jako hříbě byl v prosinci 2014 nabídnut na Breeding Stock Sale, kde jej za 6.000 € vydražila Fresnay Agricole S.A.S. O necelý rok později se do Deauville vrátil Sir Sun znovu, tentokrát na listopadovou Autumn Mixed Sale, kde jej za 13.000 € získal George Mullins. V dubnu 2016 byl nabídnut na Breeze-Up dražbě v Doncasteru, kde jej však za 12.000 liber koupil zpět jeho majitel. Objevil se i v katalogu červnové Summer Mixed Sale společnosti Arqana v Deauville, ale z dražby byl nakonec stažen.

Hřebec debutoval pátým místem v trojce v Karlových Varech na 1200 metrů (video), na stejné dráze, ale už distanci 1600 metrů, v polovině srpna doběhl druhý, krk za Polyantou (video). Poté poměrně nečekaně vyhrál Gerschův memoriál (L, 1400 m, video), v němž zdolal Zocka, Dominiqa i Nagano Golda a především - ukázal slušný finiš a předvedl se i jako bojovník. Sezónu zakončil třetím místem v Ceně zimního favorita (L, 1600 m, video), kde také bojoval a možná pro něj přišel cíl o pár cvalových skoků dřív.
Letos absolvoval jediný start - vítězný ve Velké jarní ceně (L, 1600 m, video), kterou vybojoval finišem z posledního místa.  

Rodokmen:
Sir Sun pochází z prvního ročníku vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1, 1600) Powera, který jako dvouletek vyhrál National Stakes (Gr.1, 1400 m) a finišoval na druhém místě v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). V úvodním ročníku má coolmorský plemeník zatím 5 blacktype vítězů, kterým vévodí na Novém Zélandu narozená Gift of Power, která jako dvouletá vyhrála Wakefield Challenge Stakes (Gr.2, 1100 m). Všech 5 stakes vítězů získalo blacktype vítězství ve dvou letech, Power zatím nemá žádného tříletého blacktype vítěze.
Matka Summer Stage neběhala, ale již dala včetně Sir Suna 4 vítěze. Nejlépe si z nich vedla Summer Star (Medicean), vítězka listed bumperu na 3200 metrů. Také Summer Quality (Duke of Marmalade) dokázala uspět na delších distancích, v Deauville vyhrála na all-weatheru handicap na 2500 metrů, její otec však měl podstatně dále distanční optimum než otec Sir Suna.

Resumé:
Možná to v souvislosti s úvodníkem k této vizitce bude vypadat trochu podivně, ale jestli je na startce letošního derby kůň, u kterého by nás nepřekvapilo skoro žádné umístění, je jím Sir Sun. Hřebec bezesporu disponuje vysokou třídou, silným finišem a, podíváte-li se třeba na poslední metry Gerschova memoriálu, i odhodláním nepustit soupeře před sebe. Na druhou stranu je vnukem sprintera Oasis Dreama, jehož synové vesměs dávají rané a rychlé koně a přesně tak se zatím projevuje i Sir Sunův otec Power. Více šancí na to prostát derby trať dává mateřská část rodokmenu, především mateřský otec In The Wings, nicméně ani v dalších generacích moc vytrvalosti nenajdeme. Myslím, že 1600 nemusí být jeho strop, ale moc nevěřím, že by v poctivém dostihu dokázal prostát jeden a půl míle. Vzhledem ke své třídě však může pomýšlet na tabulové umístění. (miv)


foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky účastníků Českého derby České podnikatelské pojišťovny:
1. AENEAS
2. FELIX
3. STELLAR SPEED
4. PALAZZO CORSINI
5. JOSEPH
6. BLACK CANYON
7. SAŠA
8. SILVER BALL
9. GEORGE BOOLE
10. FIGHTING LIPS
11. NOBLE CLIFFS
12. NAGANO GOLD
13. DOMINIQUE
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking