Po dvou měsících se v neděli od 13. hodin vrací dostihové dění na pražské závodiště a je opravdu na co se těšit. Osmichodový dostihový program bude gradovat na závěr odpoledne 40. Velkou cenu Prahy CK Martin Tour, kde se osmi osvědčeným starším mílařům postaví klasický vítěz Sagar a nová posila stáje Lokotrans Red Persian. Krátce okolo 17. hodiny pak budeme znát odpověď na otázku, kdo se stane posledním klasickým vítězem sezóny. V St. Leger se utkají dohlášená derby - vítězka Blessed Kiss s druhou z Oaks Carmellou.


Svěřenkyni trenéra Igora Endaltseva Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) v 73. St. Leger o 550.000 Kč poprvé povede jezdecká hvězda mítinku Václav Janáček, který se tak po osmi dnech opět objeví na tuzemském závodišti. Klisna po těsném druhém místě ve Slovenském derby zamířila do grupového dostihu v Deauville, kde obsadila poslední osmé místo, asi 15 délek za vítězem. Vysoké kvality potvrzuje od jara druhá klisna ve startovním poli Carmella (Campanologist), jenž také těsně prohrála svůj poslední klasický dostih, kterým bylo Oaks. Vzhledem k tomu, že na startu posledního tuzemského klasického dostihu sezóny nenajdeme nikoho z hřebců umístěných v českém či Slovenském derby do sedmého místa, mají obě klisny velkou naději mít nad zástupci silnějšího pohlaví v cíli převahu.

Zřejmě nejambicióznějším z nich je vítěz Memoriálu Dr. Frankenbergera Be Master (Masterstroke), jenž v polovině července doběhl třetí v handicapovém dostihu druhé kategorie v Mostě na 2200 metrů. Z významných zkoušek tříletého ročníku je rovněž dobře známý Cape Freedom (Cape Cross) trenéra Šavujeva. Hřebcovi se po dvouciferném výsledku v Českém derby více dařilo před měsícem v Ceně Města Karlovy Vary, kde bojoval o vítězství a nakonec podlehl Sir Sunovi jen o půl délky. Orsonova (Egerton) kariéra začala letos na jaře - ze čtyř startů dvakrát vyhrál, oři premiéře mezi lepší poslečností ve zmíněné Ceně Města Karlovy Vary skončil šestý předposlední, když za sebou zanechal pouze dalšího účastníka St. Legeru Valentino Dancera (Planteura). Pro zástupce stáje UTRIN to znamenalo již třetí start v jedničkové společnosti, pokaždé ale končící bez úspěchu. Další dva účastníci dostihu budou ve významných testech nováčky. Vítěz čtyřkové zkoušky v květnu Barabash (Intense Focus) v Praze naposledy upoutal bojem s Linngarem ve dvoukilometrové jízdě v Karlových Varech. Tango Glinka (Mikhail Glinka) je vítězem dvou testů čtvrté kategorie, naposledy na trati 2400 metrů s nejvyšší vahou v poli porazil starší handicapové koně.

blessedkiss derby 
Přidá Blessed Kiss v neděli do sbírky svých úspěchů další klasické vítězství? 


Výborně je obsazen srovnávací mílový test, 40. Velká cena Prahy CK Martin Tour, Listed o 550.000 Kč. Výborní starší koně poprvé  "proklepnou" síly vítěze Velké jarní ceny Sagara (Excelebration), jenž se vrací na česká závodiště po dvou startech ve Francii. Diváci také určitě budou zvědavi na představení nového svěřence trenéra Urbánka Red Persiana (Haatef). Bývalý svěřenec trenéra Prendergasta byl zakoupený panem Jalovým po jediném letošním startu, a tím bylo vítězství 11. dubna v Dundalku na 1200 metrů. Loni startoval hřebec osmkrát, přičemž se čtyřikrát umístil (z toho byl třikrát druhý). Sestava starších koní v dostihu je silná. Bude tu obhájce loňského prvenství Noble Cliffs (Canford Cliffs), který se tak po roce vrací na tuzemské dráhy, stejně jako Lagaro (Dalghar) a Borsakov (Dylan Thomas). V nejlepší společnosti se pohybují už tři sezóny Father Frost (Rp Van Winkle) a Master of  Gold (Gold Away). Je tu také hrdina Lázeňské míle Zock (Rock of Gibraltar), vyzrávající Facts And Figures (Galileo) a jediná klisna na startu, výborná Saša (Makfi), jejíž vystoupení v Hoppegartenu zhatil nevhodný průběh dostihu. 

Výborně je také obsazena dvojková Cena Unicredit Bank na 1800 metrů. V handicapovém dostihu mj. jsou Orssio (Orpen), Sheik Yerbouti (Look Honey), čtvrtý ze slovenské Velké jarní ceny Finios (Midships) a letošní dvojnásobný vítěz Mormill (Authorized). 

Jediným nedělním dostihem pro juniory je další část Fitmin Cupu 2018 - Cena portálu Fitmin & TURF Magazín na 1200 metrů se 14 uchazeči na startu. Šest z nich se už na dostihové dráze představilo. V nedávném prvním dostihu nejvyšší kategorie pro dvouleté, Ceně Masise, jsme viděli Temigina (Mikhail Glinka). Tam sice na nejlepší soupeře nestačil a doběhl poslední, ale v dostihu třetí kategorie může uspět. Druhým místem zaujala při debutu bělka Dark Absolu (Pouvoir Absolu), která počátkem června prohrála jen se stájovou kolegyní Motivator Lady (Durante Alighieri). Sense od Destiny (Foxwedge) zaujala při debutu třetím míste ve dvojkové bratislavské Cene Muscatita. Solidní debut má také za sebou polosestra Al Bustana Avant Tout (Rajsaman), do jejíhož sedla usedne Václav Janáček. Z koní, kteří zažijí v neděli svůj křest, bude určitě upřena pozornost na Goldentona (Egerton), který je polobratrem třetího ze Saint Legeru Golden Devila (Pop Rock) a na Big Bena (Mikhail Glinka), druhého potomka dvojnásobné jarní klasické vítězky Brittany (Mujahid). Počinem výborné dostihové klisny je také Zamindarton (Egerton), jehož matka Rabbit Zamindar (Zamindar) vyhrála mj. Oaks a v chovu je zatím jejím nejlepším potomkem zimní královna Zamira (Look Honey), jejíž kariéra ale v dalších dvou letech měla sestupnou tendenci. O rok mladší Zamiranda (Pop Rock) měla jen tři starty na jaře jako tříletá, kdy doběhla mj. čtvrtá v Memoriálu R. Deyla.
 
Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking