Cvik TiborNení mnoho majitelů, kteří by měli dostihovou stáj zaregistrovanou v Česku i na Slovensku. Pan Tibor Cvik k nim ale patří a koně stáje Lokotrans Slovakia, resp. Lokotrans Slovakia CZ, se dokázali v obou zemích prosadit i ve velkých dostizích. Pro obě stáje je typický oranžový dres s černobílou šachovnicí na rukávech. S panem Tiborem Cvikem, který spolupracuje s trenéry Koplíkem, Lukou, Kantkem a na Slovensku s Janem Cagáněm, jsme si povídali nejen o uplynulé sezóně, ale také o výhledu a plánech na příští rok.


Mohl byste nejprve stručně shrnout historii vašich stájí?
Pod hlavičkou stáje Lokotrans Slovakia startují koně už 11 let. První koně jsem měl v Šuranech, kde je sídlo firmy. Pak dostihová činnost narůstala. Zaregistroval jsem stáj také v Čechách a začal spolupracovat s českými trenéry. Tak vznikla stáj Lokotrans Slovakia CZ, jejíž koně jsou připravováni u trenérů Zdeno Koplíka a Václava Luky. A v letošním roce jsem začal spolupracovat také s trenérem Kantkem. Má vlastní koně a hledal někoho, za  jehož stáj by koně startovali. Takže tyto koně máme v nájmu a startovali za stáj Lokotrans Slovakia CZ.

Obraťme nyní pozornost k letošní sezóně. Koně vaší české stáje získali jedenáct vítězství včetně tří významných dostihů. Wild Love docílila klasického vítězství, Efily vyhrála Zlatý bičík a Thisisthekey dominoval ve Starohájském kritériu. Koně připravovaní trenérem Cagáněm k nim přidali další čtyři triumfy.  Jste se sezónou spokojený?
Abych řekl pravdu, tak příliš ne. Sezóna přinesla několik zklamání. S Thisisthekeyem jsme byli favority Českého derby, ale v něm nás potkala smůla a ta se s ním pak táhla i při dalších startech.  Vyhráli jsme dostihy první a druhé kategorie a řadu menších dostihů, ale na vítězství v Listed kromě úspěchu v Jarní ceně klisen jsme nedosáhli. Rád bych také uspěl časem ve Velké pardubické a za tímto účelem jsem v srpnu zakoupil ve Francii koně, který šel do tréninku k inženýru Cagáňovi. Měli jsme s ním letos plány na účast v Ceně Labe při Velké pardubické, ale bohužel jsme je museli kvůli administrativním problémům opustit. Nepodařilo se nám ho totiž dosud (rozhovor vznikal koncem listopadu - poz. red.) na Slovensku zaregistrovat, takže nemůže běhat dostihy. Jedná se o pětiletého koně jménem Tiep de l´est,  který běhal úspěšně ve Francii. Ve Francii je velká byrokracie směrem ke slovenskému Jockey Clubu. Čeká se na potvrzení od bývalého majitele, které měl dodat a dosud nedodal. Platbu ale samozřejmě už dávno přijal.
A mé třetí zklamání v letošní sezóně se týká Astorky. Ta loni po triumfu v Jarní ceně klisen prodělala únavovou zlomeninu a při letošním návratu na dráhu se jí zranění obnovilo, takže odchází do chovu. A bohužel zranění Astorky nebylo jediné v letošní sezóně. Zranění prodělali totiž také i Taran, Regal Breeze a Du Pyla.

Slovenska JCK dobeh
Wild Love s Bauyrzhanem Murzabayevem zvítězila ve slovenské Jarní ceně klisen (foto: Peter Lukáč pro zavodisko.sk)

Které momenty v sezóně  vás naplnili radostí?
Největší radost mi udělala Wild Love, která ziskem slovenské Jarní ceny klisen navázala na úspěch Astorky v tomto dostihu rok před tím. A radost jsem měl i z vítězství koní připravovaných trenérem Kantkem. Odehrávaly se sice v nejnižších kategorií, ale koně dělali dobrou reklamu značce Lokotrans.

Sezóna již pro vaši stáj a koně skončila, anebo ještě nějaký kůň bude k vidění v zimním období na zahraničních drahách?
Původně jsme ještě plánovali nějaké starty v Itálii a také tříleté klisně u Václava Luky ve Francii, ale ve světle toho, jakou smůlu jsme letos v sezóně měli na nešťastné dostihy a zranění koní,  tak jsem se rozhodl ji raději ukončit.

Zlaty Bicik Efily
Další velké vítězství na bratislavské dráze zařídila ve Zlatém bičíku Ingrid Janáčková Koplíková s Efily připravovanou jejím otcem Zdenem (foto: Peter Lukáč pro zavodisko.sk)

Jak velká generační obměna čeká vaši stáje nyní po sezóně?
Wild Love je prodaná a odstěhovala se do zahraničí. A koně, které potkalo zranění, odešli na odpočinek. Celkově by mělo dojít k větší obměně a úpravě počtu koní.  Chtěl bych se soustředit hlavně na kvalitu. Také bude stáj posílena mladými koňmi. Pro stáj Lokotrans Slovakia CZ spolupracuji s inženýrem Tomášem Jandou, jeho prostřednictvím koně kupuji a prodávám.

Budete  i v příštím roce spolupracovat se stejnými trenéry, jako letos, anebo plánujete nějakou změnu?
Věřím trenérům, u kterých mám koně, a zůstávám s nimi. Budu s nimi mít ještě rozhovory. Mám také nabídky na trénování od jiných trenérů, ale asi je nebudu akceptovat. Rovinoví koně by tedy měli být v péči trenérů Luky, Koplíka a Kantka, a překážkové bude připravovat trenér Cagáň.

Riverside
Třikrát letos zvítězila pro stá Lokotrans Slovakia CZ bělka Riverside, z toho dvakrát pod vedením ž. Martiny Havelkové (foto: Andrea Zavadilová)

Už jsme několikrát zmínili jméno klasické vítězky Wild Love, jejíž úspěch vynikne o to více, že jste také jejím chovatelem. Místo jejího narození je Francie. Kde vlastně ve Francii koně chováte a kolik chovných klisen tam v tuto chvíli máte?
Matka Wild Love Waajida je v hřebčíně v Normandii. V tuto chvíli tam mám jen ji, ale zřejmě za ní pocestuje také klasická vítězka Astorka. Wild Love je nejstarším hříbětem Waajidy. V tréninku u Vaška Luky je dvouletý hřebec Wild Eagle po Sommerabend.  Ročního hřebečka po plemeníkovi Youmzain se povedlo prodat za 26.000 euro na aukci v Baden – Badenu, což považuji za úspěch. Letos má Waajida klisnu po Exosphere. Vždy je to samozřejmě otázka, zda si hříbě ponechat nebo prodat. Možnost získání financí je ale samozřejmě také důležitá.

Nacházíme se v adventním období  a konec roku je už hodně blízko. Co byste si v příštím dostihovém roce přál? A máte i nějaké přání pro český a slovenský turf?
Moc bych si přál, aby se příští dostihová sezóna odehrála bez zranění koní. Bohužel často běhali koně na špatných površích. Pořadatelé dostihů by se nad tím měli zamyslet. Zvláště, když se dostihové dny konaly za suchého a horkého počasí, tak koně takzvaně odcházeli na nohy.  Celému českému a slovenskému turfu přeji hodně úspěchů, a všem jeho účastníkům přeji, aby se jim dařilo a dostihy jim dělaly radost i v této nejisté situaci. Doufám, že se podaří sezónu zabezpečit a nebudeme muset s koňmi jezdit častěji na zahraniční dostihy.

MIchaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net