Tiskovka derby1Dnešní tisková konference pořádáná v Hotelu Imperial v Praze 1 měla jedno velké téma - dostihový den 23. června s vrcholem 96. Mercedes-Benz České derby. Cvalový program začne na závodišti ve Velké Chuchli ve čtvrtek v 17 hodin Simsonovou cenou, brány areálu Conseq Parku se ale otevřou již ve 14 hodin. Předprogram totiž tvoří v rozmezí od 14:45 do 15:45 tři klusácké dostihy a ukázka koňského póla. Na tiskové konferenci byla kromě zástupců společnosti TMM s.r.o. řada zajímavých hostů - Josef Váňa, Václav Janáček a majitelé a chovatelé Ing. Rostislav Kopecký a Ing. Ladislav Jezdinský. Jejich nejzajímavější slova jsme pro vás zaznamenali.


Petr Drahoš, ředitel TMM s.r.o.: Přesunout České derby na čtvrtek byl poněkud revoluční čin, ale na druhou stranu kdyby bylo derby v neděli, byli bychom ochuzeni o řadu jezdců. S jakou návštěvností při derby bych byl spokojený? S větší, než byla loni při derby, kdy bylo přes 5000 diváků. Návštěvnost čtvrtečního derbydne je otázka, kterou řeším již několik měsíců...

Jiří Zlámaný, tiskový mluvčí TMM s.r.o.: Podařilo se nám dostat na derby opravdu špičkové zahraniční žokeje. Mimochodem jezdci v derby zvítězili dohromady bezmála v 9000 dostizích. Filip Minařík přiletí ve středu večer a bude chtít ukázat kolegům Prahu. 

Josef Váňa, trenér Timekeepera, Alpheuse a Urban Joye:  Z hlediska původů našich koní bych si přál příznivé počasí, aby nebylo velké vedro. Pokud bude slunce prát na dráhu ve čtvrtek od rána a bude 30 stupňů, tak do večera bude dráha pro nás nepříznivá. Ale to je příroda a s tím se nedá nic dělat. Včera u nás byli zástupci dopingové komise, kteří odebírali našim derbystům vzorky na dopingovou zkoušku a panu veterináři se koně líbili. Už jsme je teď moc nehonili, měli nedávno starty. Nakonec Timekeeperovi by pružnější dráha vadit úplně nemusela, a Alpheus vyhrál na pružnější dráze. Hlavně potřebujeme štěstí, protože i když máte dobrého koně a nemáte štěstí, tak derby nevyhrajete. Čtvrteční termín derby neublíží, jen z Moravy budou muset vyjet ve dříve, než v neděli, protože dálnice je problematická.

Tiskovka derby2
(zleva): Václav Janáček, Ing. Ladislav Jezdinský a Ing. Rostislav Kopecký na tiskové konferenci k derby-dni v Hotelu Imperial

Ing. Rostislav Kopecký, chovatel a majitel stáje DAR, v derby bude mít Bonyse: Je to potěšující skutečnost, pokud chovatel odchová koně, který má potenciál na to, aby se zúčastnil derby. A podle mého názoru je největším úspěchem českého chovu to, že ze 120 startujících tříletých koní českého chovu se jich šest dostalo na start Českého derby. Pan Váňa má v derby koně excelentních rodokmenů, ti naši byli odchováni ve skromnějších podmínkách a nemají takové rodokmeny a přesto jsou v derby, tak to je opravdu potěšující. 

Ing. Ladislav Jezdinský, chovatel a majitel stáje JESO, v derby bude mít Johnny Whistle: Pocit mít svého koně v derby nádherný. Je to velké úsilí koně odchovat a připravit ho na dostihy. To není jen otázka jednoho roku. Lorpen se nám bohužel loni před derby zranil a nemohl v něm startovat, tak ted se moc těšíme na derby. Ať vyhraje ten nejlepší! A čtvrteční termín derby je výhodný kvůli tomu, že se sem dostali tak kvalitní žokejové.

Václav Janáček, multišampion, povede v derby Johnny Whistle: Nebudu říkat, že budu spokojený s umístěním, já jsem přijel vyhrát... Pokud kůň předvede maximální výkon, budu spokojený. Dnes ráno jsem byl na osmou hodinu si Johnnyho zkusit, jen jsme ho tak profoukli. Není prověřený na vytrvalecké trati, proto se budeme muset ještě pobavit o taktice. Co se týče čtvrtečního termínu derby, tak pro mne to je dobře, já bych o víkendu nemohl a ani v pátek.

Michaela Zemanová

Tiskovka derby1
(zleva): Zástupci TMM s.r.o. Jiří Zlámaný a Petr Drahoš u stolu s Josefem Váňou     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking