Gontchar2Pamatujete si, kdy České respektive Československé derby vyhrál u nás trénovaný kůň, který se českému či slovenskému publiku představil až při samotném derby? Já ne a pochybuji, že takový vítěz v 95 leté historii existuje. Změní to Gontchar?

 


dres bukhtoyarov  GONTCHAR (FR) 
Champs Elysees - Gontcharova (Zafonic)
Majitel: Valentin Bukhtoyarov
Chovatel: Haras du Mezeray s.a.                   
Trenér: Arslangirej Šavujev
Jezdec: ž. Bauyrzhan Murzabayev
Vývoj handicapu v ČR: nehodnocen, 85 kg eliminační

Kariéra:
Gontchar byl zakoupen jako roček na srpnové elitní dražbě ročků v Deauville za 100.000 euro, na dražbě se ale ukázal již jako odstávče, kdy jeho cena dosáhla 44.000 euro.

Gontchar debutoval 17. září v Nancy, kde v dostihu Class G na 1950 metrů finišoval slibně třetí, byť 8 délek za druhým koněm. Také všechny další starty absolvoval v zemi galského kohouta. 12. října opět v Class G na 2000 metrů v Angers doběhl pátý. Poté se psotavil na start Gr.1 Criterium de Saint-Cloud na 2000 metrů, ale ten se ukázal nad jeho možnosti a Gontchar doběhl poslední, desátý.
Letošní sezónu otevřel třetím místem v conditions na 2400 metrů o 14 tisíc euro v Nancy, kde doběhl délku za prvním podčárníkem na startovní listině České derby Lodgian Whistle a poté o 3 délky vyhrál dostih o 13 tisíc euro na 2125 metrů ve Wissembourgu. Zatím nEjelpší výkon podal 23. května v Saint-Cloud, kde v poli 5 koní finišoval po aktivním průběhu na čtvrtém místě, krátký krk od třetího, v listed Prix de l'Avre (video), které vyhrál později čtvrtý ve francouzském derby Talismanic, na něhož Gontchar ztrácel 7 délek.     

Rodokmen:
Gontchar je synem Danehillova syna Champs Elysees. Ten, ač je pravým bratrem skvělého sprintera a nyní excelentního plemeníka Dansili, se, zřejmě díky vlivu matky, cítil nejlépe na distancích od 2000 do 2400 metrů, na té delší získal všechna tři svá Gr.1 vítězství. I v chovu se projevuje jako zdroj vytrvalosti, čehož nejlepším dokladem je jeho syn Trip to Paris, vítěz Ascot Gold Cupu na 4000 metrů, zatím jediný Gr.1 vítěz mezi jeho potomky.
Matka Gontcharova, třetí v listed na 2000 metrů, dala v chovu dva blacktype potomky - hřebce Mashoor (Monsun), listed vítěze na trati 2400 metrů, který mj. doběhl druhý v Gr.3 Prix de Barbeville na 3100 metrů, a klisnu Misk (Linamix), čtyřikrát umístěnou v listed dostizích na distancích 2100 až 2400 metrů.
 
Naše resumé:
Gontchar se, s výjimkou Lodgian Whistle ve Francii, dosud nestřetl s domácí špičkou, ale dosavadní výsledky z něj dělají favorita dostihu. Možná více než výsledky jej do role favorita favorita pasuje jeho dostihový projev, zvláště prostorný dlouhý cval, který ukázal v listed. Zatímco u ostatních šancových koní nalézáme různá "aby" a "možná", u Gontchara nikoliv. Trenér Šavujev už připravil 3 vítěze Českého derby, žokej Murzabayev je na začátku své kariéry, ale jeho talent je velkým příslibem do budoucna. Podle nás první favorit dostihu. (miv)

Gontchar2
foto Albert Eyermann

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER
6. ALPHEUS
7. PARTYDAY
8. KRASAVA
9. JOHNNY WHISTLE
10. GONTCHAR
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net