AlpheusStáj Joly člena Rady Jockey Clubu ČR Ing. Jiřího Odcházela získala v roce 1999 zásluhou Bohemian Lada v Českém derby třetí místo. Na lepší výsledek stále čeká, její letošní nadějí bude jeden z trojice Galileových synů na startce Alpheus.

 

dres joly  ALPHEUS (IRE)
Galileo - Looking Lovely (Storm Cat)
Majitel: Joly
Chovatel: Looking Lovely Syndicate
Trenér: Josef Váňa
Jezdec: ž. Eduardo Pedroza
Vývoj handicapu v ČR: 68,5 - 71,5 - 71,5

Kariéra:
Alpheus jako dvouletý v péči trenéra Davida Simcocka nevyběhl. 

Po sezóně byl společně s dalšími privátně zakoupen v Coolmoru Josefem Váňou pro stáj Joly.

Svůj debut absolvoval 17. dubna v Chuchli v trojce na distanci 1400 metrů, kde doběhl osmý. Poté následovalo jisté vítězství ve dvojkách na 2000 metrů ve Varech a pak triumf v jednom z hlavních trialů - Memoriálu dr. Frankenbergera. Po aktivním průběhu dokázal v nijak oslnivém čase uhájit v cílové rovince vedení (video), ale v cílové rovince se dost "kroutil" a trochu bočil. Ve Velké červnové ceně patřil k favoritům, dostih absolvoval na bariéře v první třetině pole, ale v závěru mnoho neukázal a skončil osmý (video).

Rodokmen:
Alpheus je synem Galilea, považovaného za najlepšího plemeníka současnosti. Sám vítěz Epsom Derby je otcem dalších tří vítězů anglického derby (New ApproachRuler Of The WorldAustralia) a také otcem loňského vítěze Českého derby Touch of Genius. Otec 219 blacktype vítězů dal s dcerami Storm Cata 9 vítězů stakes včetně excelentního mílaře Gleneagles či vítězky Irish 1000 Guineas Misty For Me. S výjimkou Aloft, loňského vítěze Queen's Vase (L, 3200 m) žádný z blacktype vítězů této kombinace neuspěl na distanci delší než 2000 metrů, pro drtivou většinu byla optimem míle.
Matka Looking Lovely běhala jen jako dvouletá, kdy ze 4 startů získala jedno vítězství na distanci 1200 metrů. Její syn Gran Paradiso, pravý bratr Alphea, získal ze 3 startů jedno druhé místo v maiden v Navanu na distanci 2600 metrů. Bába Love Me True je matkou výše zmíněného vítěze Epsom Derby Ruler of The World, jehož je tak Alpheus 3/4 bratrem, a také šampióna Duke of Marmalade

Z otcovy strany by neměly být pochybnosti prostát distanci 2400 metrů, na mateřské straně najdeme jak argumenty pro, tak i proti (Storm Cat).

Resumé:
Alpheus vypadal jako největší šance trenéra Váni na zopakování loňského úspěchu, ve Velké červnové ale zklamal, navzdory dobrému průběhu. Mohl si jen vybrat svůj den, ale také narazit na strop své třídy či distančních schopností, navíc v předchozích úspěšných startech neporazil žádného výrazného tříletka. Ač je to vítěz trialu, navíc jezdecky posílen, příliš mu nedůvěřujeme. (miv)

Alpheus
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net