Partyday2Letos je tomu 55 let, kdy naposledy v Českém, tehdy ještě Československém derby zvítězila vítězka Jarní ceny klisen. Tehdy se prosadila Corvetta stáje Xaverov s Josefem Šachem v sedle, trénovaná legendárním Hoffbauerem. Půjde Partyday v jejích šlépějích?
 

 dres partyday   PARTYDAY (IRE)
Footstepsinthesand - Jolie Clara (Kahyasi) 
Majitel: Partyday.CZ
Chovatel: E. Kelly
Trenér: Helena Vocásková
Jezdec: ž. Jan Rája
Vývoj handicapu v ČR: 63,0 - 72,5 - 75,5

Kariéra:
Partyday byla zakoupena jako ročka na Tattersalls Ireland September Yearling Sale 2014 za 13.000 euro.

Jako dvouletá startovala dvakrát, debut si odbyla již počátkem června ve Velké Chuchli, kde v trojce na 1200 metrů doběhla druhá, dvě délky za tréninkovou kolegyní za Nikozií, o půl délky však zdolala účastníka derby Johnny Whistle. Další start absolvovala až o čtyři a půl měsíce později v Budapešti v dostihu na 1000 metrů, ve kterém skončila třetí. Do letošní sezóny vstoupila sedmidélkovou demolicí soupeřů v solidně obsazené trojce na 1400 metrů (video) (mezi poraženými byl další z účastníků derby Alpheus) a výbornou formu zúročila triumfem v Jarní ceně klisen (video). 

Rodokmen:

Otec Footstepsinthesand (Giant's Causeway) proměnil všechny své tři starty ve vítězství, vrcholem byl triumf v 2000 Guineas (Gr.1, 1600 m). Otec 5 Gr.1 vítězů (včetně Shamalgana) je především otcem mílařů, končících se svými schopnostmi u mety 2000 metrů, argentinský King Kon, vítěz Gr.2 dostihu na 3000 metrů a druhý z Gr.1 zkoušky na 2400 metrů je v jeho blacktype produkci opravdu výjimkou.
Matka Jolie Clara, sama nestartovavší, je dcerou vítěze Epsom Derby Kahyasi (u nás mu dobře běhali Timudjin, Tres Belle či aktuálně na překážkách úspěšný Khalshani). V chovu dala vedle Partyday další 3 startovavší potomky, z nichž nejúspěšnější je pravý bratr uchazečky našeho derby valach Noble Deluxe, mílař s ostrovním ratingem 85 liber. Mílařem byl i valach Hollymount King (Aussie Rules), který však posléze přešel do překážkového provozu a tudíž byl schopen zvládat i delší distance. Bába Khariyda získala své nejlepší výsledky na trati 2000 metrů.  

Naše resumé:
Možná nejtěžší oříšek ve startovním poli, z našeho pohledu klisna, který by příliš nepřekvapila jakýmkoliv umístěním. Ukázala velmi dobrou třídu, ale zatím jen proti klisnám a nikdy nešla dostih delší než 1600 metrů. Velká klisna s dlouhou cvalovou akcí je tudíž na delší distanci neprověřená a ani při Jarní ceně klisen se nezdálo, že by metry navíc byly pro ni přínosem. Rodokmen vytrvalce nemá, ovšem i to je trochu s otazníkem vzhledem k absenci dostihové kariéry u matky, dcery Epsom derby vítěze a klisny na 2000 metrů. Jsme spíše skeptičtí k jejím šancím na 2400 metrů proti hřebcům, ale bez šancí určitě není. (miv)

Partyday2
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY
5. TIMEKEEPER

6. ALPHEUS


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net