Posledním vítězem Starohájského kritéria, který následně dokázal vyhrát i České derby, byl před 18 lety vynikající Temirkanov. Albe Back v Bratislavě ukázal, že má potenciál přepsat historické tabulky, o stejné schopnosti jeho trenéra Františka Holčáka žádné pochyby již dlouho nepanují.  

dres meridian  ALBE BACK (GB) 
Archipenko - Alba Stella (Nashwan)
Majitel: Meridian
Chovatel: Miss Kirsten Rausing
Trenér: František Holčák
Jezdec: ž. P. Convertino
Vývoj handicapu v ČR: 67,5 - 79,5

Kariéra:
Albe Back běhal jako dvouletý v Anglii. V péči trenéra Richarda Hannona vyběhl 5x. V prvním startu na konci července doběhl v Newmarketu v maiden osmý, dostih vyhrál později v grupových dostizích úspěšný Ibn Malik. Poté následovalo druhé místo v Lingfieldu o krátkou hlavu za Machine Learner, třetí místo v maiden na míli v Salisbury, další třetí místo v maiden tentokrát v Kemptonu na all-weather dráze a své anglické působení zakončil vítězstvím v Brightonu na míli na dobré až měkké dráze. Celkem vydělal 5,130 liber a jeho ostrovní rating dosáhl hodnoty 78 liber.  

Na konci října loňského byl nabídnut na Tattersalls Horses in Training Sale, kde jej za 42.000 liber vydražil McKeever Bloodstock a hřebec vyrazil na Moravu.

V péči trenéra Františka Holčáka vyběhl třikrát a zatím neokusil jinou než bratislavskou dráhu. Poprvé startoval 24. dubna v bratislavské Cene trojročných žrebcov, kde doběhl desátý. Vzestup formy ukázal ve dvojkové Cene Atrium Hotela na 2000 metrů, v níž finišoval druhý, 5 délek za Fantastic Lacy, která od té doby nestartovala. Místo na startovní listině a také posun mezi nejšancovější koně znamenalo jeho impozantní vítězství ve Starohájském kritériu na 2000 metrů, které na těžké dráze (6,3) vyhrál stylem velmi lehce 6 (video).

Rodokmen:
Albe Back je synem Archipenka (Kingmambo), hřebce úspěšného na tratích od míle do 2000 metrů, jehož největším úspěchem byl triumf v Queen Elizabeth II Cupu (Gr.1, 2000 m) v Hongkongu a v irském Derby Trial Stakes (Gr.2, 2000 m) v Leopardstownu. Plemeník anglického Lanwades Stud, jehož majitelka slečna Kirsten Rausing je chovatelkou Albe Backa, je otcem 8 blacktype vítězů. Jeho dcera Madame Chiang vyhrála předloni British Champions Fillies' and Mares' Stakes (Gr.1, 2400 m) a je zatím jediným Gr.1 vítězem v jeho produkci. Hodně zajímavým z pohledu Albe Backa je Gr.2 vítěz Kingston Mines, který v Jižní Africe vyhrál dva grupové dostihy na 2800 metrů. Ten je též synem Archipenka z matky po Nashwan a jeho bába Alruccaba je prabábou Albe Back. Archipenko je též otcem druhého z Českého derby Honzika Chipery či vítěze polského derby Va Bank. 

Matka Alba Stella vyhrála 2 dostihy ve třech letech, oba na distanci 2400 metrů. V chovu dala 7 startovavších potomků, každý z nich dokázal zvítězit. Její otec Nashwan zvítězil v Epsom Derby, dostatek vytrvalosti najdeme i v dalších generacích viz. otec báby Darshaan. Podle rodokmenu by distance 2400 metrů neměla činit Albe Backovi žádné potíže.

Naše resumé:
Albe Back ukázal ve Starohájském kritériu vysokou třídu. Dostih byl ovlivněn mimořádně těžkou půdou, nicméně anglické výsledky nenaznačují, že by ji nutně potřeboval k dobrému výkonu, navíc předpověď počasí naznačuje spíše měkčí než pevnou půdu. Hřebce trénuje František Holčák, rekordman v počtu připravených vítězů Českého derby. Jeho poslední tři derby vítězové předvedli nejlepší, a většinou výrazně nejlepší výkon za dobu v českém tréninku právě v Českém derby. V sedle bude zkušený žokej Convertino, který jej vedl i v Bratislavě. Žokej, pravidelně využívaný českými trenéry při startech v Itálii, se dvakrát ukázal ve Velké Chuchli. Patří k nejvážnějším uchazečům. (miv)

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net