bonysV poválečné historii (a zřejmě ani v předválečné) nevyhrál naše derby domácí odchovanec, který by do Česka přijel v těle své matky, zakoupené březí českým chovatelem. Bonys má šanci to změnit, v jeho sedle navíc bude Jan Verner, který s koněm Allan Petrlíka, hnědákem Love Me, již vyhrál derby v Bratislavě. Je to jediná dvojice na startce, které se společně podařilo derby, byť slovenské, vyhrát.

  


 dres dar BONYS (CZE) 
Intense Focus - Blessyourpinksox (Cadeaux Genereux)
Majitel: DAR
Chovatel: Acton s.r.o.
Trenér: Allan Petrlík
Jezdec: ž. Jan Verner
Vývoj handicapu v ČR: 61,5 - 63,5 - 75,5

Kariéra:
V Krabčicích narozený odchovanec svého majitele stáje DAR byl do ČR dovezen v těle matky, privátně zakoupené březí po Intense Focus.

Bonys debutoval jako dvouletý v polovině září, kdy doběhl osmý v chuchelské trojce na 1200 metrů. Ve druhém startu, Ceně společnosti Dibaq, výrobce značky Fitmin (III.k., 1400 m) zařazené do Seriálu Fitminu Cup 2015, skončil druhý, o 1 1/4 délky za stájovým kolegou Bulpitem.
Do letošní sezóny vstoupil vítězství v nijak hvězdně obsazeném dostihu pro nezvítězivší na 1600 metrů, ale už tehdy zaujal velmi pěkným finišem (video). Ten ukázal i v zatím posledním startu ve slovenské Velké jarní na 1700 metrů, v níž na krátké cílové rovince dokázal z posledního místa získat třetí příčku (video).

Rodokmen:
Bonys je synem v Irsku působícího plemeníka Intense Focus (Giant's Causeway), který dosahoval nejlepších výsledků jako dvouletý, kdy zvítězil v nejvýznamnějším anglickém dostihu pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1600 m), doběhl druhý v Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m) a třetí v Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1, 1400 m). Ve třech letech finišoval druhý v irských 2000 Guineas Trial Stakes (Gr.3, 1600 m). V chovu zatím dal jediného blacktype vítěze, Astaire, jemuž se ale podařilo získat Gr.1 vítězství, když jako dvouletý ovládl Middle Park Stakes na 1200 metrů. I ostatní potomci Intense Focus, kteří se v blacktype dostizích alespoň umístili, byli úspěšní na krátkých tratích, s výjimkou Rydana žádný z nich neuspěl ve stakes na distanci delší než jedna míle.

Matka Blessyourpinksox získala v Irsku dvě listed vítězství na 1800 metrů a doběhla druhá v Gr.3 dostihu na 1900 metrů. Její otec Cadeaux Genereux byl dvojnásobný šampión sprinterů, na sprintech se nejlépe cítil i jeho nejlepší potomek Bahamian Bounty. Schopnost prostát delší distance v porovnání se svým otcem a jeho produkcí získala Blessyourpinksox z mateřské strany svého rodokmenu, především od báby Kalkeen, mj. báby vítěze Epsom Derby Kahyasi, a prabáby Gioia, dceři vynikajícího Crepella, též úspěšného v Epsom Derby.

Naše resumé:
Bonys v posledních dvou startech ukázal velmi silný finiš, v posledním i nemalou třídu. Jeho handicapem bude ale distance, ač je díky rodině schopen prostát delší trať než většina potomků jeho otce, dosud nešel delší dostih než 1700 metrů a 2400 metrů už bude pravděpodobně za jeho optimem. Hodně bude záležet na průběhu dostihu. Při pomalejším dostihu černý kůň pole. (miv)

bonys
foto Petr Guth

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net