TimekeeperSe startovním číslem 5 nastoupí v čtvrtek na start 96. Mercedes-Benz Českého derby vítěz nejvýznamnější předzkoušky Velké červnové ceny Timekeeper. Jeho majitel, stáj Statek Blata Český ráj, bude bojovat o druhé vítězství v řadě. Nastane po době "montenegrovské" období Statku Blata?  

dres statekblata  TIMEKEEEPER (IRE) 
Galileo - Looking Back (Stravinsky)
Majitel: Statek Blata Český ráj
Chovatel: Looking Back Syndicate                   
Trenér: Josef Váňa
Jezdec: ž. Filip Minařík
Vývoj handicapu v ČR: 68,0 - 78,0

Kariéra:
Další z řady malých privátně zakoupených Galileů jako dvouletek v péči trenéra Davida Simcocka nevyběhl. 

Letos vyběhl třikrát. První start v polovině dubna na trati 2200 metrů toho mnoho neřekl, v dalším, trojce na stejné distanci 8. května, už Timekeeper velmi lehce zvítězil o 3 1/2 délky před Agricolou (video). Pozici favorita či spolufavorita derby si vybojoval vítězstvím ve Velké červnové, kde se zpočátku držel mezi posledními koňmi, trochu si polepšil na protější rovině, ale pak především v oblouku a do cílové rovinky již točil na pátém-šestém místě. V cílové rovince jej musel ž. Šafář výrazně pobízet bičíkem a výsledkem bylo jisté 1 1/4 délkové vítězství před Golden Devilem a Krasavou (video).

Rodokmen:
Timekeeper je synem Galilea, považovaného za najlepšího plemeníka současnosti. Sám vítěz Epsom Derby je otcem dalších tří vítězů anglického derby (New ApproachRuler Of The WorldAustralia) a také otcem loňského vítěze Českého derby Touch of Genius. Otec 220 blacktype vítězů dal s dcerami Stravinskyho (Nureyev) 3 blůacktype vítěze, z nichž nejlépe si vedl pravý bratr Timekeepera Rip Van Winkle, vítěz tří Gr.1 dostihů (Sussex Stakes a Queen Elizabeth II Stakes na míli a Juddmonte International Stakes na 2100 metrů). Listed vítězové ze stejného krosu Sea Galleon i Easter dokázali uspět i na derby distanci.
Matka Looking Back, listed umístěná jako dvouletá v Itálii na distanci 1450 metrů, dala s Galileem vedle Rip Van Winkle a Timekeepra ještě další dva startovavší potomky, valacha Illusive, vítěze 2 dostihů an distanci 1800 a 2000 metrů, a klisnu A Star Is Born, vítězku na distanci 1700 metrů, ale též druhou na trati 2500 metrů. Distance 2400 metrů už může být pro Timekeepera na hraně.    

Resumé:
Vítěz hlavního trialu zákonitě musí patřit k nejvážnějším adeptům na zisk modré stuhy a platí to i pro Timekeepera. Jen se nemohu zbavit dojmu, že vítězství v pomalé Velké červnové bylo relativně vydřené, stejně tak dalších 200 metrů navíc mu nemusí jít k duhu a prvního favorita či spolufavorita derby bych si představoval trochu suverénnějšího. Na druhou stranu nastoupí do dostihu jezdecky posílen ž. Filipem Minaříkem, který je zřejmě nejideálnějším spojením špičkového zkušeného žokeje se znalcem místní reality a chuchelské dráhy, navíc s dostatečnou motivací. Vážný uchazeč o medailové pozice. (miv)

Timekeeper
foto Petr Nowicki

Předchozí vizitky koní startujících v 96. Mercedes-Benz Českém derby:
1. RUMPL CIMPR CAMPR
2. BONYS
3. ALBE BACK
4. URBAN JOY    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net